Profesor Harvard Univerziteta dr. David Elmer održao predavanje o Milmanu Parryu na Univerzitetu u Sarajevu
Predavanje dr. Davida Elmera, profesora Harvard Univerziteta i kustosa jedne od najvećih zvučnih kolekcija bosanskohercegovačke muzike, o temi Milman Parry and the Milman Parry Collection of Oral Literature održano je danas na Univerzitetu u Sarajevu.
U ljeto 1933. godine, Milman Parry, profesor s Univerziteta Harvard došao je na prostor bivše Jugoslavije kako bi istraživao usmenu tradiciju i propitao svoje hipoteze. Profesor Parry nije mogao ni pretpostaviti da će njegovo istraživanje na ovim prostorima rezultirati najsveobuhvatnijom arhivom bosanske, hrvatske i srpske usmene tradicije. Danas, Parrijeva zbirka sadrži 12.554 zapisa.
Riječi dobrodošlice profesoru Elmeru i studentima Harvard Univerziteta, te prisutnim gostima, uputio je rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, naglasivši da je usmena tradicija važna za izgradnju identiteta.
„Čuvanjem usmene tradicije mislimo na budućnost jer dajemo priliku novim pokoljenjima da spoznaju kako smo oblikovali našu kulturu i naše društvo. Sjećanje na kazivače i pjevače čije su pjesme, priče i pripovijedanja sačuvana u Parrijevoj zbirci govori o prošlosti prostora bivše Jugoslavije, a naročito područja oko Novog Pazara, Bijelog Polja, Kolašina, Gacka, Stoca i Bosanske krajine“, naveo je rektor Škrijelj.
Prof. dr. David Elmer, profesor grčke književnosti na Harvard Univerzitetu i kustos kolekcije usmene književnosti Milman Parry, istakao je da je Milman Parry također bio profesor na Harvardu, koji je revolucionirao način na koji naučnici čitaju, razumiju i razmišljaju o usmenoj epskoj poeziji, Homerovim epovima Ilijadi i Odiseji. „Ključni dio njegovih istraživanja bio je terenski rad koji je provodio ovdje u Bosni i Hercegovini 1933., 1934. i 1935. godine. Dakle, kolekcija sadrži njegove terenske snimke i predstavlja zaista jedinstvenu dokumentaciju usmenih predaja tog razdoblja i vrlo je važna arhiva za sve koji se zanimaju za folklor ovog kraja“, istakao je profesor Elmer.
Tokom predavanja istakao je da je Milman Parry zaslužan za sasvim novi način interpretacije starogrčkih pjesama, posebno Homerovih epova. „Parry razumijeva da se pjesme ne trebaju interpretirati samo na osnovu teksta, već isključivo u kontekstu performansa u kojem bivaju izvođene. On je došao do toga samostalno i na osnovu detaljne analize istraživanja. Zatim se počinje baviti tim novim načinom interpretacije pjesama, izučavajući glasovne izvedbe istih“, navodi profesor Elmer. Također ukazao je na činjenicu da se Parry bavio nečim što bismo danas nazvali audio inženjeringom, te da je mnogo putovao, eksperimentirao, upoznavao ljude koji baštine usmenu tradiciju raznih naroda, pa tako i jugoslovenskih. „Zbog Parryjeve tragične smrti smatran je homeristom, a i sam je sebe smatrao homeristom, međutim njegov doprinos naučnom istraživanju je mnogo širi“.
Akademkinja prof. dr. Jasmina Talam, šefica Instituta za muzikologiju na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu istakla je da je Institut za muzikologiju proglašen kulturnim dobrom Bosne i Hercegovine. „Zbog toga što se kod nas nalaze najveće kolekcije zvučnih snimaka koje su nastale od 1951. godine od strane bosanskohercegovačkih etnomuzikologa. Tokom posljednjih deset godina mi smo prikupili i sve zbirke koje su bile dostupne, a za koje su istraživanja vršena od strane stranih istraživača“.
Nakon predavanja prof. dr. David Elmer je sa studentima Harvard Univerziteta posjetio Institut za muzikologiju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu.