Predstavljeni rezultati projekta razvoja digitalnih kurseva za profesionalnih razvoj nastavnog osoblja – DigiEdu
Jačanje digitalnih i pedagoških kompetencija nastavnika i saradnika bila je tema konferencije na kojoj su predstavljeni rezultati projekta razvoja digitalnih kurseva za profesionalnih razvoj nastavnog osoblja - DigiEdu.
Konferenciju koja predstavlja završni događaj projekta DigiEdu organizirao je Univerzitet u Sarajevu uz podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, UNICEF-a i USAID-a, te Erasmus+ PARTISH projekta.
Da Univerzitet u Sarajevu prolazi kroz stalne procese transformacije u nastojanju da bude nosilac promjena u visokom obrazovanju i odgovori na sve zahtjeve modernog doba, istakao je prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu.
„Osnova kvalitetnog, održivog i inkluzivnog obrazovanja su kvalitetni nastavnici koji su spremni da se stalno profesionalno razvijaju kako bi odgovorili na potrebe svojih studenata. Zato je Univerzitet u Sarajevu, u okviru projekta DigiEdu pokrenuo uspostavu resursnog centra za e-nastavu u skladu sa Akcionim planom za digitalno obrazovanje (2021 – 2027) koju je donijela Evropska unija“, naglasio je rektor Škrijelj.
Ministar za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo dr. sci. Pavle Krstić istakao je da tema današnjeg skupa ukazuje na značaj pružanja podrške nastavnicima za unapređenje digitalnih i pedagoških kompetencija, sticanje vještina i znanja.
„Kako bismo postigli te ciljeve moramo prepoznati važnost digitalnih i pedagoških kompetencija naših nastavnika. Nastavnici nisu samo nosioci znanja, nego i kreatori tih znanja. Stoga mi u Ministarstvu podržavamo jačanje nastavničkih digitalnih kompetencija kroz finansiranje projekata profesionalnog razvoja i pružanje prilika za kreiranje sistema koji potiču saradnju, ohrabruju inovacije u podučavanju i kreativnost u radu“, naveo je ministar Krstić.
Dr. Rownak Khan, predstavnica UNICEF-a u Bosni i Hercegovini, ukazala je na važnost ovog procesa istakavši da je on na neki način dvostruk: s jedne strane radi se na profesionalnom razvoju nastavnika, ali isto tako u procesu se vodi briga i za dobrobit nastavnika.
„Ovim procesom je obuhvaćeno deset modula nastavnog plana i programa. Ovo je koji obilježava stalni rast, koji nije statičan nego vrlo dinamičan“, ističe dr. Khan.
Rezultate aktivnosti projekta prezentirala je prof. dr. Amra Kapo, jedna od voditeljica projekta DigiEdu i vanredna profesorica Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
„Univerzitet u Sarajevu je pokrenuo ovaj projekat s ciljem razvoja visokokvalitetnog, inkluzivnog i dostupnog visokog obrazovanja u našoj zemlji“, istakla je profesorica Kapo, naglasivši da je kroz dvije grupe edukacija (uživo i online) 800 nastavnika i nastavnica aktivno bilo uključeno, te da su pokazali svoju posvećenost profesionalnom razvoju i osnažili svoja znanja u oblasti digitalnog obrazovanja.
„Kroz ovaj projekat ne samo da smo osnažili edukatore, već smo i transformisali iskustva učenja velikog broja učenika i studenata. Osnaživanjem nastavnika potrebnim alatima i znanjem mi njegujemo okruženje u kojem je obrazovanje zanimljivo, interaktivno i inkluzivno i to je najveća vrijednost ovog projekta“, potcrtala je profesorica Kapo.
U okviru konferencije održana su dva panela. U panelu Osnaživanje nastavnika: izgradnja kompetencija u digitalnom dobuučestvovali su: prof. dr. Tarik Zaimović, prorektor za finansije Univerziteta u Sarajevu; prof. dr. Aleksandra Nikolić, Poljoprivredno- prehrambeni fakultet UNSA; prof. dr. Dina Kamber, Prirodno-matematički fakultet UNSA; prof. dr. Esad Kadušić, Pedagoški fakultet UNSA, i Sara Šaljić, UNICEF, a panelom je moderirala prof. dr. Dženana Husremović.
U panelu Izvan okvira table i krede: istraživanje inovativnih načina podučavanja uz pomoć tehnologije učestvovali su: prof. dr. Saša Mrdović, Elektrotehnički fakultet UNSA; prof. dr. Lejla Turulja, Ekonomski fakultet UNSA; Adin Begić, predstavnik nastavnog osoblja osnovnih škola; Ajla Halilović, predstavnica Instituta za preduniverzitetsko obrazovanje KS, a moderator panela bila je prof. dr. Dušanka Bošković.
Na konferenciji su dodijeljeni certifikati svim nastavnicima i nastavnicama koji su učestvovali u obukama u učionicama, kao i onima koji su uspješno odslušali module na platformi www.digiedu.unsa.ba.