Uspješno finalizirana Međunarodna konferencija “ZAVNOBiH i AVNOJ 80 godina: historijske refleksije i savremeno razumijevanje”
U petak je održavanjem posljednjeg panela “Jugonostalgija, jugofuturizam, umjetnost” zvanično finaliziran obimni program Međunarodne konferencije “ZAVNOBiH i AVNOJ 80 godina: historijske refleksije i savremeno razumijevanje”.
Prof.dr. Belma Buljubašić s Fakulteta političkih nauka UNSA, dr. Tijana Matijević s Instituta za filozofiju i društvenu teoriju iz Beograda i sarajevski književnik Saša Džino uz moderaciju prof. dr. Sarine Bakić problematizirali su postojanje koncepta jugonostalgije i jugofuturizma te prisutnost i korištenje ovih koncepata u domenu umjetnosti i književnosti.
Na početku svog izlaganja, prof. Buljubašić je akcentirala ambivalentnost pojma nostalgije, nastojeći odgovoriti na pitanje da li ona može imati određeni pozitivni i afirmativni politički potencijal u današnjem kontekstu. Sa osvrtom na svoj roman “Jugoslavija 2080”, književnik Saša Džino primjećuje kako je sjećanje na Jugoslaviju danas kulturalizirano, što omogućava da se ona konceptualizira na različite načine, kao što je slučaj sa spomenutim romanom, a koji u realnim društvenim i političkim okolnostima ne bi bili mogući. Historijska distanca spram Jugoslavije svakako je važna u tom pogledu, što akcentira dr. Tijana Matijević. I dok su jugonostalgični momenti generacija koje su doživjele – ili pak socijalizirane u Jugoslaviji isključivo pasivizirajuća sjećanja na mladost, takvi narativi koji se šire na mlađe generacije dovele su do toga da se na Jugoslaviju gleda iz nekog novog ugla. Otvarajući debatu o ulozi afektivnih i emotivnih aspekata, zaključeno je kako njihova dimenzija u današnjem shvatanju može podjednako biti pozitivna i negativna, zbog čega se pristup prošlosti ne smije reducirati isključivo na njih bez historijskih činjenica i arhivskog rada, niti se, s druge strane, one smiju u političkom smislu prepustiti desnici.
Podsjećamo da su akademskim dijelom Konferencije bila predviđena tri tematska panela, a upriličena je i izložba “Plakat kao medij uspostavljanja društvenog i političkog poretka” u saradnji s Historijskim muzejom Bosne i Hercegovine, kao i projekcija filma “Dosje Labudović: Nesvrstani”.
U protekle tri sedmice Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu bio je svojevrsni improvizirani galerijski prostor i pokazao je shvatanje akademskog domena kao mjesta premrežavanja nauke, umjetnosti, znanstveno utemeljene interpretacije i konstruktivne diskusije o povijesno relevatnim društvenim događajima i njihovom značaju za promišljanje i razumijevanje recentne društveno-političke slike.
Posebne zahvale za uspješnu realizaciju Konferencije upućujemo organizacijskom odboru, svim panelistima i panelistkinjama, studentima i studenticama te svim drugim posjetiocima koji su prepoznali značaj ovog događaja, kao i BH Telecomu, Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke, Gradu Sarajevo i Općini Centar koji su pružili neophodnu finansijsku podršku u realizaciji Konferencije.