UNSAJDER | Epizoda 7: Akademija likovnih umjetnosti i Farmaceutski fakultet – različiti putevi, ista posvećenost obrazovanju

UNSAJDER | Epizoda 7: Akademija likovnih umjetnosti i Farmaceutski fakultet – različiti putevi, ista posvećenost obrazovanju

U sedmoj epizodi podcasta UNSAJDER predstavljamo Akademiju likovnih umjetnosti i Farmaceutski fakultet Univerziteta u Sarajevu, istražujući kako umjetnost i nauka odgovaraju na savremene izazove i oblikuju društvo kroz inovacije, interdisciplinarnost i posvećenost obrazovanju.

 

Voditeljica epizode doc. dr. Alma Ferović Fazlić sa Akademije scenskih umjetnosti, ugostila je prof. mr. Daniela Premeca, prodekana za nastavu i studentska pitanja Akademije likovnih umjetnosti, i prof. dr. Mirzu Dedića, prodekana za nastavu i studentska pitanja Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

 

Akademija likovnih umjetnosti nudi čak šest studijskih programa: slikarstvo, grafiku, grafički dizajn, produkt dizajn, kiparstvo i nastavnički odsjek, uz interdisciplinarni program konzervacije i restauracije koji se realizira u saradnji s Prirodno-matematičkim fakultetom i Arhitektonskim fakultetom. Na drugom ciklusu dostupan je i studij fotografije.

Iako tržište rada u BiH ne nudi uvijek jasne garancije, upravo umjetničke i kreativne discipline pokazuju izuzetnu sposobnost da kreiraju vlastita tržišta i odgovore na izazove savremenog doba. Interdisciplinarnost omogućava studentima da razviju vještine koje nadilaze granice njihovih diploma – kipari stvaraju scenografije, grafičari i dizajneri se ističu u filmskoj i digitalnoj industriji, a studenti nastavničkog odsjeka pronalaze svoje mjesto u obrazovanju mladih.

Akademija je prostor stalnog eksperimentisanja, inoviranja i praktičnog rada. U „laboratorijama“, odnosno ateljeima i radionicama, studenti se educiraju iz širokog spektra oblasti – od klasičnih tehnika do savremenih multimedijalnih praksi. Terenska nastava, saradnja s industrijom i privatnim sektorom, učestvovanje na simpozijima i kontinuirana nabavka opreme omogućavaju studentima da budu u toku s globalnim trendovima u umjetnosti i dizajnu.

 

Farmaceutski fakultet, najstarija i jedna od najuglednijih institucija ovog profila u Bosni i Hercegovini, nudi integrisani studijski program od 300 ECTS kredita koji obrazuje magistre farmacije. Ova diploma je priznata i visoko cijenjena širom svijeta, a magistri farmacije sa ovog fakulteta uspješno se zapošljavaju u apotekama, farmaceutskoj industriji, laboratorijama, kao medicinski predstavnici i u oblastima personalizirane medicine i digitalne farmacije.

Studenti već od druge godine imaju stručnu praksu u nastavnim bazama, najčešće u saradnji s Apotekama Sarajevo. Farmaceutski fakultet kontinuirano inovira svoj program i infrastrukturu – opremljeni su savremeni laboratoriji za biohemijske analize, genetiku, farmakognoziju, te pokazna i virtuelna apoteka, jedinstvena u BiH. Fakultet aktivno učestvuje u međunarodnim projektima, uključujući Erasmus+ projekte za izgradnju kapaciteta, čime svojim studentima pruža najnovija znanja i kompetencije u skladu s evropskim standardima.

 

I Akademija likovnih umjetnosti i Farmaceutski fakultet imaju snažnu vezu sa svojim alumnistima. Akademija likovnih umjetnosti kroz razne projekte i saradnje omogućava studentima da se već tokom studija aktivno uključe u rad kreativnih industrija – od stvaranja vlastitih brendova do učešća u međunarodnim konkursima. Farmaceutski fakultet njeguje blisku saradnju sa svojim bivšim studentima koji danas vode mnoge segmente farmaceutskog sektora u BiH, te redovno nude prilike za praksu, pa čak i stalna zaposlenja za studente i apsolvente. Mnogi se odluče i na poduzetničke korake, razvijajući vlastite kozmetičke linije i proizvode uz mentorsku podršku.

 

UNSAJDER kroz ovaj razgovor donosi priču o dvije članice Univerziteta u Sarajevu, koje, iako naizgled različite, dijele zajedničke vrijednosti: posvećenost znanju, otvorenost za inovacije, i stalnu povezanost sa zajednicom i stvarnim potrebama društva.

 

Podcast UNSAJDER realizira se u saradnji sa studentima i nastavnicima Univerziteta u Sarajevu i predstavlja platformu koja približava akademsku zajednicu široj javnosti – kroz stvarne priče, lična iskustva i razgovore koji inspirišu. Podcast UNSAJDER se realizira u saradnji sa profesorima, docentima, višim asistentima i asistentima sa članica Univerziteta: Fakulteta političkih nauka, Akademije scenskih umjetnosti, Akademije likovnih umjetnosti, Filozofskog fakulteta, Ekonomskog fakulteta, Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije i drugi.

 

U projektu učestvuju studenti Akademije scenskih umjetnosti (Odsjek za produkciju i menadžment, Odsjek za AV umjetnosti, Odsjek za režiju), Fakulteta političkih nauka i Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

 

UNSAJDER – Predani znanju. Usmjereni na izvrsnost. Inspirisani umjetnošću. Posvećeni studentima.