Univerzitet u Sarajevu – Fakultet za saobraćaj i komunikacije među liderima u zaštiti Jadranskog mora od rizika izlijevanja nafte

Univerzitet u Sarajevu – Fakultet za saobraćaj i komunikacije među liderima u zaštiti Jadranskog mora od rizika izlijevanja nafte

Fakultet za saobraćaj i komunikacije Univerziteta u Sarajevu aktivno učestvuje, kao jedan od deset partnera iz šest zemalja, u okviru projekta ASAP (Adriatic Sensitive Areas Protection). Ovaj projekat, sufinansiran od strane Evropske unije, kroz program Interreg IPA Adrion, okuplja vodeće institucije iz Italije, Hrvatske, Slovenije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, s ciljem jačanja zaštite osjetljivih priobalnih područja od ekoloških rizika, naročito rizika izlijevanja nafte. Partneri iz šest jadranskih zemalja rade na razvoju zajedničkih pravila za brzi odgovor, s fokusom na transnacionalnu komunikaciju u slučaju nesreća. Obuke za interventne ekipe, uz simulacijske vježbe, biće održane u Sjevernom i Južnom Jadranu, dok će do završetka projekta biti izrađena sveobuhvatna strategija za uspostavljanje trajne platforme koja će osigurati koordiniranu zaštitu Jadranskog mora.

Kao partner na ovom projektu, Fakultet za saobraćaj i komunikacije doprinosi procjeni osjetljivih područja i razvoju smjernica za efikasno reagovanje u slučaju ekoloških incidenata, kroz istraživačke i edukativne aktivnosti. Nakon održanog Kick-off sastanka u Trstu 24. septembra 2024. godine, prva radionica u okviru projekta održana je 10. oktobra 2024. godine u Sarajevu pod nazivom: Workshop on Best Practices from EU Policies and Strategies to Achieve Sustainable Blue Economy: What Path for Bosnia and Herzegovina? Radionica je organizovana na osnovu dva važna evropska projekta, TRUE BLUE i ASAP, s ciljem promocije održivih strategija plave ekonomije i mehanizama za zaštitu osjetljivih priobalnih područja. Događaj, održan u Hotelu Holiday, okupio je širok spektar učesnika iz Bosne i Hercegovine i šireg jadranskog regiona kako bi razmijenili znanja i najbolje prakse ključne za razvoj plave ekonomije i zaštitu okoliša.

“Zadovoljstvo nam je nastaviti aktivnosti našeg fakulteta u okviru IPA programa, nakon četiri uspješno realizovana IPA projekta. Fakultet se već dokazao kao pouzdan partner u međunarodnim istraživačkim inicijativama, a kroz učešće u projektu ASAP, nastavljamo sa doprinosom održivom razvoju i zaštiti okoliša, što je od ključnog značaja za Bosnu i Hercegovinu i cijeli region,” izjavio je prof. dr Amel Kosovac, dekan Univerziteta u Sarajevu – Fakulteta za saobraćaj i komunikacije i menadžer ASAP projekta u Bosni i Hercegovini.

Ključni momenti radionice:

  • Događaj je otvoren pozdravnim govorima Antonelle Di Sandri, šefice Odsjeka za ekonomski razvoj, prirodne resurse i infrastrukture Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, nakon čega su uslijedili pozdravi od strane predstavnika Ambasade Italije u Sarajevu.
  • Panel diskusija o najboljim praksama iz EU politika i strategijama za održivu plavu ekonomiju, kojom je moderirala Flavia Rolli iz Nacionalnog instituta za oceanografiju i primijenjenu geofiziku (Italija), okupila je stručnjake poput Iztoka Škerliča iz EUSAIR Facility Point (Slovenija) i Roberta Rakara, direktora Privredne komore Primorska (Slovenija). Oni su podijelili svoja iskustva o izazovima i prilikama koje pružaju EU strategije u razvoju plave ekonomije. Također, Živana Ninčević Gladan i Pero Tutman iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu (Hrvatska) su dali pregled specifičnih izazova i mogućnosti za održivu ribarstvo i upravljanje resursima mora u regiji.

U drugom dijelu radionice, održana je panel diskusija o trenutnom stanju plave ekonomije u Bosni i Hercegovini, koju je moderirala Senka Krivić, docentica na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Na ovom panelu su učestvovali Anela Karahasan iz Privredne komore Federacije BiH, Elvis Mujanović, specijalista za monitoring i evaluaciju iz Njemačke razvojne saradnje (GIZ), koji su govorili o izazovima i mogućnostima za unapređenje plave ekonomije u zemlji. Jasmina Ovčina iz Međunarodnog komiteta za razvoj naroda (CISP) i Sabina Hadžiahmetović, vodeća istraživačica iz Instituta za hidrotehniku Sarajevo, dali su poseban doprinos predstavljanjem aktuelnih istraživanja i mogućnosti regionalne saradnje.

Popodnevna sesija bila je posvećena ASAP projektu i fokus grupi o upravljanju rizikom izlijevanja nafte u Bosni i Hercegovini, gdje su ključni govornici bili Adisa Hasković Džubur sa Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Univerziteta u Sarajevu, Vinko Bandelj iz Nacionalnog instituta za oceanografiju i primijenjenu geofiziku (Italija), te Valter Suban sa Fakulteta pomorskih studija i transporta Univerziteta u Ljubljani (Slovenija). Tokom ove sesije, učesnici iz akademskog, državnog i pomorskog sektora su aktivno sudjelovali u procjeni osjetljivosti priobalnih područja na rizik od izlijevanja nafte. Učesnici su popunjavali anonimni upitnik, koji je osmislio ASAP tim, kako bi procijenili prioritete za intervenciju u slučaju ekoloških incidenata. Ovaj proces bio je ključan za izradu smjernica za buduće reakcije i preventivne mjere zaštite jadranske obale.

Ova radionica predstavlja značajan korak ka usklađivanju politika Bosne i Hercegovine u oblasti plave ekonomije sa EU standardima, omogućavajući zemlji da iskoristi svoj ekonomski potencijal uz istovremeno očuvanje priobalnih ekosistema.

Za više informacija, molimo kontaktirajte:

Univerzitet u Sarajevu - Fakultet za saobraćaj i komunikacije
Email: info@fsk.unsa.ba
Telefon: +387 33 565 202
Website: www.fsk.unsa.ba

O programu Interreg IPA Adrion:
Interreg IPA Adrion Program promoviše saradnju između EU i ne-EU zemalja u jadransko-jonskom regionu, sa ciljem održivog ekonomskog, ekološkog i socijalnog rasta kroz jačanje prekograničnih partnerstava