Svečano obilježena 69. godišnjica Univerziteta u Sarajevu
Univerzitet u Sarajevu je u srijedu 26. decembra 2018. godine obilježio 69. godišnjicu održavanjem svečane sjednice Senata i promocijom profesora emeritusa.
Prije 69 godina, 2. decembra 1949. godine, u zgradi stare gradske Vijećnice sastala se Skupština Univerziteta na kojoj su izabrani prvi rektor Univerziteta u Sarajevu dr. Vaso Butozan i prvi prorektor dr. Drago Krndija. Dan osnivanja prvog univerziteta u Bosni i Hercegovini predstavlja jedan od najznačajnijih datuma u historiji Bosne i Hercegovine, svojevrsnu društvenu prekretnicu u smislu odbacivanja stagnacije i zapuštenosti iz prošlosti i stvaranja temeljnog preduvjeta za brži društveno-ekonomski i općekulturni preobražaj bosanskohercegovačkog društva.
Uz riječi dobrodošlice prisutnima, historiju i razvoj Univerziteta u Sarajevu predstavio je prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, istakavši da, kao moderno ustrojen univerzitet koji je predstavljao i predstavlja glavnu okosnicu naučne spoznaje u našoj zemlji, Univerzitet u Sarajevu u svom višedecenijskom djelovanju pridonosi razvoju i jačanju akademskih kapaciteta na čitavom području Bosne i Hercegovine, Balkana i Evrope.
„Univerzitet u Sarajevu, koji čine grupacije humanističkih, društvenih, medicinskih, prirodno-matematičkih i biotehničkih, tehničkih nauka i umjetnosti, do danas je bosanskohercegovačkom društvu podario preko 166 hiljada diplomanata, preko 18 hiljada magistranata i oko 3.500 doktora nauka“, naveo je rektor Škrijelj, te istakao da je Univerzitet u Sarajevu, prema najnovijim podacima Webometricsovog rangiranja kojim je obuhvaćeno 28 hiljada univerziteta širom svijeta, ostvario svoj najbolji plasman na ovoj rang-listi, te je ušao u 6,2 posto najbolje rangiranih univerziteta u svijetu.
„Proces integracije koji provodimo je najznačajniji reformski program u modernoj povijesti našeg univerziteta i to je put na kojem će naša akademska zajednica istrajati, svjesna njegovog značaja, uprkos izazovima sa kojima se svakodnevno suočavamo. Nastavit ćemo se zalagati za punu autonomiju Univerziteta u Sarajevu i promociju akademskih sloboda, jer Univerzitet kao nosilac progresa može imati svoju povijesnu odgovornost u oblikovanju bolje i ljepše budućnosti za sve nas samo ako je autonoman i slobodan od svih vrsta lobija i pritisaka, bez obzira sa koje strane oni dolazili. Samo pod ovim uvjetima se može stvarati zdrava akademska atmosfera koja može polučiti pozitivne rezultate“, naglasio je rektor Škrijelj, te dodao: „Naša je velika i časna društvena zadaća ne samo održati već i proširiti i unaprijediti ovo bogato i plemenito akademsko naslijeđe.“
U ime Rektorske konferencije/Rektorskog zbora Bosne i Hercegovine obratio se predsjedavajući prof. dr. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru, te uz čestitke povodom 69 godina postojanja i uspješnog rada istakao: „Univerzitet u Sarajevu je bio i ostao generator razvoja društva u Bosni i Hercegovini, generator razvoja industrije, društvenih znanosti, humanizma, biomedicine, umjetnosti i svih drugih područja u razvoju bh. društva. Isto tako, Univerzitet u Sarajevu je pored utjecaja na razvitak bh. društva bio temelj razvitka visokog obrazovanja i znanosti u Bosni i Hercegovini. Iz vas su proistekli svi ili gotovo svi univerziteti i sveučilišta u Bosni i Hercegovini. Stoga s pravom danas kažemo da je Univerzitet u Sarajevu naša alma mater.“
Drugi dio svečanosti bio je posvećen promociji profesora emeritusa koji su svoje akademske karijere i svoj radni vijek ugradili u razvoj fakulteta i Univerziteta u cjelini.
„Ove godine, prema odluci Senata Univerziteta, počasno zvanje profesora emeritusa dobija 9 naših uglednih penzionisanih profesora koji su najveći dio svoga radnog vijeka ugradili u Univerzitet. Odgajajući brojne generacije mladih ljudi, ovi profesori su ostvarili značajan znanstveni i umjetnički opus, priznat i prepoznatljiv ne samo u užoj oblasti nego u cijeloj akademskoj zajednici i široj javnosti. Svojim pedagoškim, znanstvenim i umjetničkim doprinosom trajno su obilježili vrijeme u kojem su djelovali, te na najbolji način javno afirmirali svoju struku i doprinijeli razvoju Univerziteta“, naveo je rektor Škrijelj.
Za dodjelu počasnog zvanja profesora emeritusa predlažu se posebno zaslužni penzionisani redovni profesori koji su u dužem vremenu doprinosili unapređivanju i razvoju univerzitetske nastave i naučnoistraživačkog rada i koji su stekli internacionalnu reputaciju. Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj je na čast profesora emeritusa Univerziteta u Sarajevu promovirao sljedeće profesore:
- prof. Ognjenku Finci, dipl. ing. arh., penzionisanu redovnu profesoricu Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
- dr. Eminu Kečo-Isaković, penzionisanu redovnu profesoricu Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu
- dr. Milanku Miković, penzionisanu redovnu profesoricu Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu
- dr. Ismeta Grbu, penzionisanog redovnog profesora Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu
- dr. Esada Zgodića, penzionisanog redovnog profesora Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu
- dr. Stjepana Šimića, penzionisanog redovnog profesora Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu
- dr. Nedžada Leku, penzionisanog redovnog profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
- mr. Pašu Gackić, penzionisanu redovnu profesoricu Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu
- prof. Rešada Arnautovića, penzionisanog redovnog profesora Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu
- dr. Mehmeda Kicu, penzionisanog redovnog profesora Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu, posthumno
Na svečanosti je upriličeno i uručivanje devet ugovora o radu izabranim asistentima i stručnim saradnicima u okviru programa zapošljavanja 150 asistenata i stručnih saradnika na Univerzitetu u Sarajevu, koji se realizira uz podršku Vlade Kantona Sarajevo i Skupštine Kantona Sarajevo te u saradnji sa Službom za zapošljavanje Kantona Sarajevo s ciljem podmlađivanja nastavnog kadra i obnove ljudskih resursa na organizacionim jedinicama Univerziteta i zadržavanja obrazovanih mladih ljudi u Bosni i Hercegovini, odnosno Kantonu Sarajevu. U okviru ovog programa do sada su zaposlena 133 asistenta i stručna saradnika na Univerzitetu u Sarajevu.
Članovi akademske zajednice Univerziteta u Sarajevu su u ovoj godini ostvarili zapažene rezultate u naučnoistraživačkom i umjetničkoistraživačkom radu. Tim povodom obratila se prof. dr. Dženana Husremović, prorektorica za naučnoistraživački/umjetničkoistraživački rad, te predstavila dvoje naučnika koji su zbog ostvarenih rezultata posebno istaknuti na današnjoj svečanosti: akademik prof. dr. Dejan Milošević i doc. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić.
Akademik prof. dr. Dejan Milošević, profesor na Odsjeku za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, dobitnik je državne nagrade u oblasti nauke za uspjehe na međunarodnom planu i ovogodišnje nagrade Georg Forster Research Award koju dodjeljuje Fondacija Alexander von Humboldt. Doc. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić sa Katedre za marketing Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu dobitnica je Danubius Young Scientist Award za najboljeg mladog naučnika iz Bosne i Hercegovine.
Umjetnički dio programa uveličali su Kamerni hor Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu koji je izveo akademsku himnu „Gaudeamus“, te muzička numera kompozitora Milana Prebande „U buri“, koju su izvele profesorice Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu solistica Sarajevske opere Adema Pljevljak i Maja Ačkar-Zlatarević (klavir).
Svečanost povodom obilježavanja 69. godišnjice Univerziteta u Sarajevu svojim prisustvom su uveličali akademik prof. dr. Miloš Trifković, predsjednik Akademije nauka i umjetnosti BiH, prof. dr. Zoran Tomić, predsjedavajući Rektorske konferencije BiH i rektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. Nermina Hadžigrahić, rektorica Univerziteta u Tuzli, prof. dr. Elvir Zlomušica, rektor Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, dr. sc. Murat Ramadanović, predsjednik Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu, članovi Upravnog odbora Univerziteta, akademici, članovi Senata, najbolji studenti Univerziteta u Sarajevu u 2018. godini, dobitnici priznanja Zlatna značka Univerziteta u Sarajevu: Abdulah Jašarević, Demir Papić i Harun Išerić, te brojni profesori i studenti.
Održavanje svečane sjednice Senata Univerziteta u Sarajevu i promocija profesora emeritusa jedan je u nizu organiziranih događaja povodom 69. godišnjice Univerziteta u Sarajevu. 69. godišnjica Univerziteta obilježena je i promocijom i dodjelom diploma 5246 diplomanata i magistranata, izložbom umjetničkih radova studenata Umjetničke akademije Univerziteta u Splitu na Akademiji likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu, koncertom orkestra Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, promocijom 54 doktora nauka, predstavom „Elektra“ koja je izvedena na Akademiji scenskih umjetnosti, te brojnim svečanostima i naučnim skupovima koje su upriličile organizacione jedinice Univerziteta u Sarajevu.