Održan četvrti Memorijal Jasmin Džindo
U utorak 20. oktobra 2020. godine u velikom amfiteatru Filozofskog fakulteta u Sarajevu održan je četvrti Memorijal Jasmin Džindo. Dajući uvodnu riječ na ovom skupu, predsjednik FDT-a prof. dr. Samir Arnautović podsjetio je na značaj djela Jasmina Džinde, dopredsjednika FDT-a. Naglasio je da značaju djela profesora Džinde, pored priznanja Grada Sarajeva, svjedoči i ljetošnji međunarodni znanstveni skup italijanista koji je bio posvećen Jasminu Džindi.
U ime Grada Sarajeva i Općine Centar skupu se obratio gospodin Nuko Grebović, vijećnik Općinskog vijeća Centar i Gradskog vijeća Sarajevo. Grebović je istakao da je djelo Jasmina Džinde postalo poznato i značajno ne samo za znanstvenu zajednicu nego i za naše društvo uopće. U tom smislu gospodin Grebović je istakao svoju daljnju neupitnu podršku FDT-u koje svojim radom svjedoči o ozbiljnim znanstvenim rezultatima koji se postižu u oblasti humanističkih i duhovnih znanosti u BiH.
U ime Dekanata Filozofskog fakulteta skupu se obratio prodekan Amir Duranović, koji je govorio o znanstvenoj referentnosti Jasmina Džinde i doprinosu koji je on dao u razvoju Filozofskog fakulteta. Duranović je izrazio podršku radu FDT-a i zadovoljstvo činjenicom da FDT kao znanstveno udruženje danas značajno doprinosi uspostavljanju tradicije znanstvenog mišljenja u BiH.
Najveći dio Memorijala bio je određen izlaganjem kolegice Šejle Avdić, koja je referatom o temi „Brunova koncepcija mnoštva svjetova“ ukazala na značaj italijanskih filozofa u razvoju evropske zajednice. Šejla Avdić je u svom izlaganju naglasila da Bruno prvi ukazuje na problem koji se razvija iz ne-znanja koje nosi masku znanja. Određenjem čovjeka kao umstvenog bića i prikazom njegove suprotnosti nastoji prikazati šta nas čini dijelom Jednog, a šta narušava taj sukcesivni niz. Ključno je prepoznati i odrediti problem, jer samo tada smo u mogućnosti izvršiti kretanje, tj. promjenu. Na tom pravcu Bruno izgrađuje koncepciju mnoštva svjetova, koja je predstavljala najznačajniji korak u rušenju srednjovjekovnih dogmi i uspostavljanju modernih principa znanja.
Oficijelni dio Memorijala nastavljen je u otvorenim raspravama koje su vođene tokom prigodnog koktela u restoranu Kulin dvor. Ovogodišnji Memorijal održan je uz strogo poštivanje epidemioloških mjera, uključujući i ograničen broj sudionika.
Zaključak četvrtog Memorijala Jasmin Džindo u organizacijskom smislu je sažet u stavu da će i naredni memorijali sadržinski biti ispunjeni referatima o italijanskim filozofima.
Manifestacija je ocijenjena kao znanstveni događaj visoke akademske razine i nesumnjivog doprinosa promociji znanosti i kulture u BiH.