Upiši Farmaceutski fakultet Univerziteta u Sarajevu | Doprinos razvoju sistema zdravstvene zaštite i unapređenju zdravlja stanovništva
Farmaceutski fakultet Univerziteta u Sarajevu osnovan je 16. 11. 1973. godine.
Prateći savremene trendove visokog obrazovanja u oblasti farmacije i principe Bolonjske deklaracije, na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu je od akademske 2009/10. godine implementiran koncept studija „5+0+3” uz primjenu evropskog sistema za prijenos i prikupljanje bodova (European Credits Transfer System – ECTS). Polaganjem svih predviđenih ispita integriranog I i II ciklusa studija i odbranom završnog rada student stječe 300 ECTS i titulu magistra farmacije.
Kroz integrirani petogodišnji studij na Fakultetu se obrazuje magistar farmacije općeg profila, osposobljen za rad u svim oblastima vezanim za dizajniranje, proizvodnju, kontrolu, distribuciju i marketing, te ekonomičnu i racionalnu primjenu lijekova. Studenti se, također, obučavaju osposobljavaju za: komunikaciju s pacijentom, drugim zdravstvenim profesionalcima i javnošću u cilju informiranja, savjetovanja i edukacije o lijeku i racionalnoj farmakoterapiji te zdravoj prehrani i životnom stilu u cilju promocije zdravlja; primjenu i značaj analitičkih metoda u kontroli kvaliteta lijekova, hrane i predmeta opće upotrebe i analitičkoj toksikologiji; primjenu i značaj laboratorijskih analiza za dijagnozu, praćenje i prognozu bolesti; te optimiziranje farmakoterapije. Fakultet organizira i doktorski studij te učestvuje u izvođenju programa specijalističke profesionalne edukacije za magistre farmacije. Kroz kontinuitet naučnoistraživačkih projekata i saradnju s naučnoistraživačkim institucijama u zemlji i inozemstvu Fakultet baštini tradiciju stalnog unapređenja farmaceutske nauke i prakse.
Farmaceutski fakultet je, također, dio programa edukacija stručnih specijalizacija, gdje se polaznici iz različitih oblasti farmacije educiraju kroz nastavu i eksperimentalne zadatke. Magistar farmacije specijalizant, u okviru studija izučava različite discipline iz različitih oblasti farmacije: analitičke i forenzičke toksikologije, bromatologije, dijetoterapije i kliničke prehrane, farmaceutske informatike i farmakoekonomike, farmaceutske tehnologije, farmaceutske zdravstvene zaštite, fitofarmacije, ispitivanja i kontrole lijekova, kliničke farmacije, te medicinske biohemije, a kao zdravstveni radnik radi u domenu zdravstva, tako da su ove specijalizacije regulirane prema propisima Federalnog ministarstva zdravstva.
Farmaceutski fakultet Univerziteta u Sarajevu je član Međunarodne asocijacije farmaceutskih fakulteta (European Association of Faculties of Pharmacy – EAFP).
Posebna pažnja posvećuje se izvrsnosti u nastavi i naučnoistraživačkom radu. Nastavnici Fakulteta su voditelji i učesnici u velikom broju međunarodnih i domaćih naučnoistraživačkih projekata. Integrirani studij I i II ciklusa studija farmacije pruža multidisciplinarni pristup učenju, kao i kvalitetnu stručnu edukaciju koja se odvija na Farmaceutskom fakultetu i drugim ustanovama. Magistrima farmacije i drugim svršenicima fakulteta zdravstvenog usmjerenja omogućava se nastavak akademske i stručne edukacije na doktorskom i specijalističkom studiju. Kroz inovirane studijske programe nastojimo prenijeti naša znanja i iskustva i tako obrazovati buduće magistre farmacije kao vrhunske stručnjake priznate širom svijeta. Od osnivanja Farmaceutskog fakulteta proveden je izuzetno veliki broj domaćih i međunarodnih naučnoistraživačkih projekata iz oblasti farmakognozije, analitike lijekova, farmaceutske tehnologije, farmaceutske biohemije i laboratorijske dijagnostike, farmaceutske hemije, toksikologije, farmakologije i kliničke farmacije, hemije u farmaciji, bromatologije i nutricije, socijalne farmacije i farmaceutskog zakonodavstva.
Na Farmaceutskom fakultetu je danas ustrojeno deset katedri: Katedra za farmaceutsku biohemiju i laboratorijsku dijagnostiku, Katedra za analitiku lijekova, Katedra za toksikologiju, Katedra za bromatologiju i nutriciju, Katedra za farmaceutsku hemiju, Katedra za socijalnu farmaciju i farmaceutsko zakonodavstvo, Katedra za farmaceutsku tehnologiju, Katedra za farmakognoziju, Katedra za farmakologiju i kliničku farmaciju, Katedra za hemiju u farmaciji.
Misija Fakulteta je da primjenom savremenih edukacijskih i istraživačkih metoda obrazuje magistre farmacije općeg profila, osposobljene da odgovorno i kompetentno obavljaju sve segmente farmaceutske djelatnosti vezane za lijek, kao i hranu i dodatke prehrani, kozmetiku, te biohemijske dijagnostičke metode i primjenu modernih analitičkih metoda. Ovako osposobljeni, stručnjaci će aktivno doprinositi razvoju sistema zdravstvene zaštite i unapređenju zdravlja stanovništva. Vizija Fakulteta je osigurati mjesto magistra farmacije kao ravnopravnog člana zdravstvenog tima.