Univerzitet u Sarajevu predstavlja 19 naučnoistraživačkih i istraživačko-razvojnih projekata

UNSA

U Federaciji Bosne i Hercegovine 12. decembra 2020. godine po drugi put obilježava se Dan nauke, i to u znak sjećanja na dan kada je 1975. godine Vladimiru Prelogu uručena Nobelova nagrada za hemiju. Obilježavanje Dana nauke ima za cilj popularizaciju nauke i naučnoistraživačkog rada u javnosti, kao i njegovo daljnje unapređenje i afirmiranje.

Univerzitet u Sarajevu sa zadovoljstvom na današnji dan od značaja za nauku predstavlja 19 naučnoistraživačkih i istraživačko-razvojnih projekata čije je (su)finansiranje odobreno u okviru Konkursa Federalnog ministarstva za (su)finansiranje projekata u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2019. godini.

U okviru spomenutog konkursa izdvojeno je ukupno 233.871,37 KM za 19 odobrenih  naučnoistraživačkih i istraživačko-razvojnih projekata koji se u 2019. i 2020. godini implementiraju na Univerzitetu u Sarajevu.

Značaj podrške Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke za aktivnosti i napredovanje istraživača na Univerzitetu u Sarajevu svakako je višestruk. Voditelj projekta „Novi pristup u dokazu sigurnosti konstrukcije za hidroelektrane u BiH“, koji se implementira na Građevinskom fakultetu, prof. dr. Samir Dolarević, naglašava da je „akademskim zajednicama neophodna podrška privrede i institucija države, što je i praksa u razvijenim zemljama. Iz tog razloga, značajna je podrška FMON-a koji svake godine sufinansira značajan broj projekata, te na taj način doprinosi razvoju nauke i povećanju vidljivosti visokoškolskih institucija i univerziteta, kroz publikaciju rezultata na konferencijama i u časopisima.”

„Svjesni smo činjenice da su za realizaciju naučnoistraživačkih projekata iz bilo koje oblasti, pored rada i predanosti istraživača, neophodna i određena novčana sredstva za nabavku potrebne opreme ili materijala. Pored činjenice da FMON kroz sufinansiranje naučnoistraživačkih i istraživačko-razvojnih projekata doprinosi razvoju nauke, zasigurno se daje i značajan doprinos razvoju privrede, jer veliki dio projekata ima direktnu aplikaciju na realni sektor”, ističe akademik prof. dr. Adnan Ibrahimbegović, voditelj projekta „Trajnost betonskih konstrukcija: testiranje i analiza pukotina u betonu“, koji se implementira na Građevinskom fakultetu.

„Podrška Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke od velikog je značaja i za teorijska istraživanja, jer je za proračune vezane za istraživanje ovakvih procesa potreban odgovarajući hardver i softver”, smatra akademik prof. dr. Dejan Milošević, voditelj projekta „Uticaj elektromagnetskog zračenja na molekularne anione“, koji se implementira na Prirodno-matematičkom fakultetu. „Zahvaljujući Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke Katedra za atomsku, molekularnu i optičku fiziku redovno održava računarski klaster na kojem se vrše ovi proračuni. Na Odsjeku za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu je instaliran računarski klaster koji se sastoji od oko 100 jezgara. Ovako moćan klaster smo konstruisali, između ostalog, i uz pomoć FMON-a.  Zahvaljujući prethodnom projektu FMON-a (iz 2016. godine) svi računari su kompaktno uvezani i operativni sistemi nanovo instalirani (Linux). Održavanje ovakvog klastera je vrlo skupo i bilo bi nemoguće bez pomoći FMON-a. Pored toga, da bi rezultati naše istraživačke grupe bili kompetitivni sa rezultatima drugih istraživačkih timova iz svijeta, potrebno je da naša istraživačka grupa bude opremljena odgovarajućim softverom. Projekti FMON-a nam pomažu u tome i tako su velika podrška našem naučnoistraživačkom radu“, zaključuje prof. Milošević.

Rukovodstvo Univerziteta u Sarajevu ovim putem zahvaljuje Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke na podršci, te ulaganjima u obrazovanje i nauku u Federaciji BiH. S obzirom na činjenicu da konkurs za naučnoistraživačke i istraživačko-razvojne projekte nije objavljen u 2020. godini zbog poteškoća izazvanih pandemijom COVID-19,  nadamo se da će već naredne godine konkurs biti objavljen i tako nastavljen kontinuitet opredjeljenja i djelovanja FMON-a u području podrške razvoju naučnoistraživačke i istraživačko-razvojne djelatnosti u Federaciji BiH. 

IZDVAJANJA FMON-a ZA UNSA:

2019. godina: 577.163,37 KM, po transferima kako slijedi:

  • NI i IR projekti – 233.871,37 KM za 19 projekata (od 96 prijavljenih sa UNSA)
  • Podrška programima i projektima nauke – Ugovor između FMON-a i UNSA-e na iznos od 343.292,00 KM (o čijoj raspodjeli odlučuje UNSA)

2018. godina: 764.447,80 KM, po transferima kako slijedi:

  • NI i IR projekti – 284.447,80 KM za 20 projekata (od 80 prijavljenih sa UNSA) 
  • Podrška programima i projektima nauke – Ugovor između FMON-a i UNSA-e na iznos od 480.000,00 KM (o čijoj raspodjeli odlučuje UNSA)
1