POZIV: Living Peace Lab – Developing Peer Education Initiatives

EUPeace

Pozivamo studentice i studente svih fakulteta i disciplina Univerziteta u Sarajevu da se prijave za učešće u radionicama koje se realizuju u okviru projekta “Living Peace Lab: Developing Peer Education Initiatives”. Ovaj projekt istražuje ključnu ulogu mladih u razumjevanju i prevenciji nasilja u okviru zajednice , s posebnim naglaskom na prevenciju različitih oblika nasilja kroz obrazovne inicijative. U okviru projekta, studentice i studenti će imati priliku da aktivno učestvuju u razvoju edukativnih kurseva zasnovanih na njihovim iskustvima i potrebama, doprinoseći širem cilju smanjenja nasilja i jačanja društvene odgovornosti među mladima.

O projektu: Projekt “Living Peace Lab” bavi se istraživanjem nasilja u svim njegovim oblicima – fizičkom, verbalnom, psihološkom, institucionalnom i socio-ekonomskom – u kontekstu mladih. S obzirom na to da nasilje varira u zavisnosti od socijalnog i kulturnog konteksta, posebna pažnja biće posvećena intersekciji nasilja sa rigidnim rodnim normama i socio-ekonomskim nejednakostima, kao i njegovom uticaju na svakodnevni život mladih.

Projekt stavlja akcenat na aktivno učešće mladih. Kroz ovaj pristup, mladi će razviti kurseve koji odgovaraju njihovim stvarnim potrebama, iskustvima i izazovima sa kojima se suočavaju. Učestvovanjem u ovom procesu, studentice i studenti će aktivno raditi na kreiranju priručnika koji će postati osnova za buduće obrazovne kurikulume i mikrokvalifikacije u okviru EUPeace projekta (WP7). Više opštih informacija o EUPeace projektu možete naći na: https://www.unsa.ba/en/eupeace.

Ciljevi projekta:

  • Razviti obrazovne kurseve koji se temelje na stvarnim izazovima i iskustvima mladih, čime se podstiče razvoj ključnih „mekih“ vještina.
  • Implementirati metodologiju socijalnog učenja koja je dinamična i kontekstualna.
  • Kreirati i ponuditi mikrokvalifikacije  odnosno oblike edukacije koji uključuju praktičan rad na prevenciji nasilja i društvenoj odgovornosti.

Zašto učestvovati: radionice pružaju jedinstvenu priliku za interdisciplinarni rad na društveno relevantnim temama i omogućavaju studenticama i studentima da razvijaju ključne vještine i znanja koja će im biti korisna u svakodnevnom životu i budućim karijerama.

Certifikati: Studentice i studenti koji završe sve aktivnosti i učestvuju u svim navedenim terminima radionica, te aktivno doprinosе razvoju priručnika, dobiće certifikat o učešću u EUPeace aktivnostima i potvrdu o koautorstvu u priručniku koji ćemo zajedno izraditi tokom radionica. Ovaj certifikat potvrđuje angažman u društveno odgovornim projektima.

Kroz timski rad i zajednički razvoj kurseva, studentice i studenti će:

  • Razviti dublje razumijevanje nasilja u različitim društvenim i kulturnim kontekstima kao i  prevencije nasilja i vršnjačke edukacije..
  • Razumjeti i primijeniti metodologiju socijalnog učenja u prevenciji nasilja.
  • Razvijati i implementirati soft skills kurseve zasnovane na stvarnim izazovima u različitim društvenim i kulturalnim kontekstima.
  • Aktivno sudjelovati u kreiranju priručnika koji će postati osnovni alat za obrazovne kurikulume.

Pozivamo da se prijave studenti/ice I, II i ciklusa studija koji su motivirani aktivno učestvovati u radu interdisciplinarnih timova i koji žele doprinijeti razvoju obrazovnog kursa i priručnika za prevenciju nasilja temeljenog na specifičnim iskustvima i potrebama mladih. Broj mjesta je ograničen.

Radionice će se održavati na sljedeće datume:

11. 3. 2025. od 9h do 13h u prostorijama Centra za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu (prostorije se nalaze na adresi Zmaja od Bosne 8, na samom ulazu u Kampus UNSA iz pravca glavne autobuske stanice)

22. 4.2025. od 9h do 13h u prostorijama Centra za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu

13. 5. 2025. od 9h do 13h u prostorijama Centra za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu

16. 9. 2025. od 9h do 13h u prostorijama Centra za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu

Završna radionica će biti otvorena za javnost i termin (krajem septembra ili u oktobru) će se naknadno zajednički dogovoriti.

Prijave se vrše putem priloženog obrasca (Google Forms) link u nastavku:  

https://docs.google.com/forms/d/1_Jp62XI3SgUb6SN42L8wm8j5l4MU9Ax7qz_8FbTw_zM/preview

Rok za prijavu: 20.2.2025.

Radujemo se vašem angažmanu u ovom inovativnom i uzbudljivom projektu!

Za dodatne informacije, kontaktirajte nas na: tatjana.zarkovic@ff.unsa.ba