Obilježen AYUSH dan na Medicinskom fakultetu
Ambasada Indije u BiH sa sjedištem u Budimpešti i Udruženje bosansko-indijskog prijateljstva organizirali su obilježavanje AYUSH dana, koje je održano na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu u četvrtak 1. februara 2018. godine u amfiteatru „Prof. dr. Aleksandar Sabovljev”.
Prisutnima su se ovom prilikom obratili gospodin Sanjeev Manchanda, savjetnik u Ambasadi Indije u BiH sa sjedištem u Budimpešti, prof. dr. Aleksandra Nikolić, prorektorica za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu, i prof. dr. Semra Čavaljuga, dekanesa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Predavanja o temama „Ayurvedski način života“, „Integracija Ayurvede u zdravstveni sistem“, „Yoga u funkciji upravljanja stresom“ i „Homeopatija“ održali su prof. dr. Asmita Wele, profesorica i šefica Odsjeka za ayurvedu na Univerzitetu u Debrecenu, dr. Péter Tóth, predsjednik Mađarskog znanstvenog medicinskog udruženja za ayurvedu, gospođa Ankita Sood, stručnjakinja za jogu i način života u Ambasadi Indije, i homeopatkinja dr. Šeila Kulenović-Latal, direktorica Udruženja za integralne studije „Aude Sapere“.
AYUSH je akronim za medicinske sisteme koji se prakticiraju u Indiji: ayurveda, joga i naturopatija, unani, siddhi i homeopatija. Osnovni pristup ovih sistema zdravlju, bolesti i liječenju je cjelovitost, zbog čega se danas za njih javlja obnovljeno zanimanje. Joga je postala globalni simbol zdravlja i mnoge su je zemlje počele integrirati u svoj zdravstveni sistem. Pored nje postoji veliko zanimanje za razumijevanje principa i prakse ayurvede, homeopatije, siddhija i unanija, pogotovo zbog rastućeg izazova kod tzv. nezaraznih bolesti, poremećaja načina života, hroničnih bolesti, bolesti otpornih na lijekove, pojave novih bolesti itd. Indija posjeduje bogato nasljedstvo medicinske mudrosti koje proistječe iz Veda, poznato kao ayurveda. U skladu s tim, vlada ove zemlje je utemeljila i Ministarstvo za AYUSH s ciljem optimalnog razvoja i promicanja AYUSH sistema brige o zdravlju.