Institut za jezik UNSA promovirao naučna izdanja i obilježio Međunarodni dan maternjeg jezika
Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu promovirao je, na Međunarodni dan maternjeg jezika, nekoliko naučnih izdanja objavljenih u prošloj kalendarskoj godini.
Direktor Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu dr. Jasmin Hodžić naglasio je da su te publikacije suštinski vezane i za Međunarodni dan maternjeg jezika, u kontekstu brige o statusnim pitanjima maternjeg jezika u društvu.
„Međunarodni dan maternjeg jezika nastao je, prije svega, u kontekstu kad su studenti javno protestirali zato što nemaju riješeno pitanje institucionalne ili pravne brige o svom jeziku. Nažalost, mi i danas u našoj državi imamo iste probleme. Zato je važno da, na ovaj dan, govorimo o statusnim pitanjima maternjeg jezika u društvu, da govorimo o borbi protiv jezičke diskriminacije, o slobodama, o borbi protiv hegemonizma i imperijalizma, što su sve negativne tekovine prošlih sistema“, naveo je direktor Hodžić.
Predstavljena su izdanja Instituta za jezik objavljena u 2023. godini:
- "Institucionalizacija nauke o jeziku u Bosni i Hercegovini (zbornik radova)"
- "Jezički priručnici: BOSANSKE ELIFNICE", Priredili: Sumeja Bičević i Amir Sakić
- "Jezički izraz Varice fra Antuna Kneževića", autor Ivana Tomić
- Časopis "Književni jezik" br. 34.
Učesnici promocije bili su prof. dr. Adnan Kadrić, dr. Jasmin Hodžić, dr. Zenaida Karavdić i mr. Aida Kršo.
Šefica za izdavačku djelatnost, biblioteku, informiranje Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu mr. Aida Kršo istakla je važnost naučnog istraživanja bavljenja jezikom i prezentiranje toga javnosti, uz napomenu koliko je važno da koristimo sav potencijal u jeziku. „Koliko ga realno koristimo, koliko o jeziku razmišljamo, koliko smo svjesni mogućnosti koje jezik pruža i slojeva koje tek treba da istražimo“, kazala je.
Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu organizovat će brojne aktivnosti tokom manifestacije Dani Instituta za jezik 2024., namijenjene svima koji žele proširiti znanje iz opće kulture, a sve u cilju razmišljanja o našem maternjem jeziku.