Održana svečana akademija u povodu 60 godina postojanja i rada Instituta za historiju UNSA

Održana svečana akademija u povodu 60 godina postojanja i rada Instituta za historiju UNSA

Institut za historiju Univerziteta u Sarajevu obilježio je 60 godina postojanja i rada svečanom akademijom koja je održana 26. decembra 2019. godine u Hotelu Novotel u Sarajevu.

Program je otvorio dr. Sedad Bešlija, v. d. direktora Instituta za historiju, koji je, između ostalog, naveo: „Večerašnjom akademijom zaokružujemo aktivnosti koje su planirane u okviru obilježavanja ovog za nas veoma značajnog jubileja. Danas smo dio Sarajevskog univerziteta koji obilježava 70 godina postojanja, a mi obilježavamo 60 godina kontinuiranog rada. Jubilejski program započeli smo 'Danima otvorenih vrata Instituta za historiju' od 24. do 28. decembra prošle godine i bila je to prilika da se javnosti, posebno mladima, predstavi rad Instituta kroz posjete Institutu te prezentaciju djelatnosti naše ustanove.“
Istakao je da su realizirane brojne aktivnosti, među kojima je publicirana monografija „Nacionalne manjine u Bosni i Hercegovini (1918–1941)“ autora dr. Enesa Omerovića, „Arhivska građa za historiju srednjovjekovne Bosne“, u III toma, autora prof. Esada Kurtovića, te da u narednim danima u štampu ulaze 48. broj časopisa „Prilozi“ i 18. broj časopisa „Historijska traganja“, Zbornik radova „Bosna i njeni susjedi u srednjem vijeku“ te monografija „U ogledalu promjena – srpsko građanstvo u Bosni i Hercegovini 1918–1941.“ autorice dr. Sonje Dujmović.
Promovirano je šest posljednjih izdanja Instituta u Sarajevu, Visokom i Brčkom, a organizirana je i međunarodna naučna konferencija „Prijelomne godine bosanskohercegovačke prošlosti“ 22. i 23. novembra pod pokroviteljstvom ANUBiH-a.

Dr. Sedad Bešlija je govorio i o vizijama i stremljenima u sadašnjosti i budućnosti, naglasivši da ključne riječi u radu Instituta za historiju jesu i bit će: integracija, modernizacija, internacionalizacija i unapređenje naučnoistraživačkog rada. Kao prioritetne zadatke naveo je: očuvanje i afirmaciju humanističkih nauka općenito, historijskih nauka posebno; izradu strategije naučnoistraživačkog razvoja Instituta za narednih 20-30 godina (2020–2040–2050); očuvanje standarda razvoja kritičke historiografije u radu bez upliva dnevne politike i političkih kao i ostalih neakademskih interesa općenito; poštovanje digniteta struke i temeljnih akademskih odnosa u radu i kapitalni naučni projekti – posebno onaj koji je dugo na čekanju: historija Bosne i Hercegovine.

„U razvijenim zemljama svijeta instituti za historiju predstavljaju najrelevantniju adresu za naučnu valorizaciju prošlosti, ali istodobno važe i za svojevrsnu bazu iz koje se crpe diplomatske potrebe jedne države u cilju odbrane njenih interesa u svijetu. Mi želimo i tako gledati na naš institut. Sve navedeno bit će moguće ostvariti ukoliko se postojeći potencijal kolektiva, koji će vrlo skoro imati 15 doktora historijskih nauka, usmjeri u pozitivnom i konstruktivnom pravcu s fokusom na postavljene zadatke“, istakao je dr. Sedad Bešlija.

Ovim svečanim povodom prisutnima se obratio i prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, te istakao: „1959. godina važna je i po tome što je sa radom počeo Institut za historiju Univerziteta u Sarajevu, čiji je predmet naučnog istraživanja razdoblje historije od ranog srednjeg vijeka do najnovijih dana naše Bosne i Hercegovine. Ovako važna institucija od državnog značaja je danas, 60 godina kasnije, postala istraživačko središte, čija misija nije samo unapređenje znanja o sveukupnosti povijesnih događaja u vlastitoj zemlji već ima kapacitet da približi razne historiografske škole i postane mjesto susreta historičara sa Istoka i Zapada, jednako kao što je Bosna i Hercegovina tokom čitave svoje povijesti bila mjesto susreta raznih civilizacija. Zato bih iskoristio ovu priliku da vam čestitam ovaj značajni jubilej sa željom da i u budućnosti budete institut koji će biti posvećen iskonu našeg ljudskog postojanja i tradiciji kao mjestu našeg identiteta i međusobne povezanosti svih naroda Bosne i Hercegovine.“

Na svečanoj akademiji premijerno je prikazan dokumentarno-promotivni film „60 godina Instituta za historiju“ u produkciji Instituta, a program je upotpunjen i muzičkom numerom u izvedbi uspješne grupe studenata Muzičke akademije „Inat Trio“. 

U drugom dijelu programa uručene su zahvalnice pojedincima i domaćim ustanovama koje su zaslužne za doprinos u radu i razvoju Instituta u proteklom periodu.
 

Održana svečana akademija u povodu 60 godina postojanja i rada Instituta za historiju UNSA
Održana svečana akademija u povodu 60 godina postojanja i rada Instituta za historiju UNSA
Održana svečana akademija u povodu 60 godina postojanja i rada Instituta za historiju UNSA