Održan 10. sajam stipendija, jedinstvena manifestacija ove vrste u Bosni i Hercegovini!
Služba za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu je i ove godine organizirala „Sajam stipendija“ i to deseti po redu. Prepoznajući važnost mobilnosti studenata, nastavnika i saradnika u Evropi ali i šire, Služba za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu je uspješan organizator „Sajma stipendija“ – jedinstvene manifestacije ove vrste u Bosni i Hercegovini čiji je cilj da okupi sve institucije koje dodjeljuju i/ili administriraju stipendije ili dodjeljuju druge vrste finansijske podrške za studiranje u BiH i inozemstvu, te da im omogući da predstave svoje programe stipendiranja i finansijske podrške i da priliku posjetiocima da sve informacije o mogućnostima stipendiranja daljnjeg obrazovanja u BiH ili u inozemstvu dobiju na jednom mjestu.
„Sajam“, koji je održan u četvrtak 17. oktobra 2019. godine na Univerzitetu u Sarajevu, otvorio je rektor prof. dr. Rifat Škrijelj te, uz riječi dobrodošlice prisutnima, istakao da su univerziteti u svojoj osnovi mjesta koja ne poznaju granice. „Tome svjedočimo i danas. Od svog osnivanja Univerzitet u Sarajevu je bio osjetljiv na potrebe uže i šire zajednice. Svjesni smo bremena vremena u kojem živimo, te smo i organizacijom ovog sajma željeli iskazati brigu kako za studente, nastavnike i saradnike našeg univerziteta tako i za sve druge osobe iz Bosne i Hercegovine koji su željni znanja, učenja i mogućnosti da se obrazuju na željenoj visokoobrazovnoj instituciji u Bosni i Hercegovini ili u inozemstvu“, naveo je rektor Škrijelj.
Važnost ovog susreta prepoznale su 54 institucije iz 20 zemalja, među kojima je osam ambasada i 34 univerziteta, te predstavnici vladinih i nevladinih organizacija domaćih i međunarodnih organizacija. Tradicionalno sa nama su predstavnici Austrije, Češke Republike, Francuske, Grčke, Italije, Japana, Mađarske, Njemačke, Poljske, Portugala, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Slovačke, Slovenije, Srbije, Španije, Švedske i Turske, a od ove godine prvi put su sa nama i predstavnici Belgije.
Prisutne je ovom prilikom pozdravio i Nj. e. Hideyuki Sakamoto, ambasador Japana u BiH, koji je ocijenio „Sajam“ kao jedinstveni događaj čiji je cilj okupiti sve institucije koje dodjeljuju ili administriraju dodjelu stipendija te pružaju druge vrste finansijske podrške za studiranje u BiH i inozemstvu. U Japanu, kazao je dalje ambasador, obrazuje se oko 300.000 stranih studenata, od toga oko 10.000 iz evropskih zemalja. Ambasador Sakamoto je naglasio da japanske MEXT stipendije za dodiplomski i postdiplomski studij primi oko 10.000 studenata. Iz Bosne i Hercegovine dosad ih je koristilo oko 50 odabranih aplikanata. Ambasador Sakamoto naglašava da od početka aktuelne akademske godine studenti Sarajevskog univerziteta mogu izabrati japanski jezik kao izborni predmet, te je izrazio zadovoljstvo što je sve više bosanskohercegovačkih građana, posebno mladih, zainteresirano za upoznavanje japanskog jezika i kulture.
10. sajam stipendija je dio programa „Treće sedmice obuke internacionalnog osoblja“, koja se održava u Rektoratu od 15. do 18. oktobra 2019. godine, te prisustvo ovih evropskih partnera govori o bitnosti internacionalizacije u kojoj je Univerzitet u Sarajevu veoma aktivan, kao i o podizanju svijesti o promociji akademske i administrativne mobilnosti, pri čemu je ovaj sajam upravo na tom putu postao i brend našeg univerziteta.
Na 10. sajmu stipendija učestvovali su: Univerzitet „New York“ u Tirani (Albanija), Study in Austria/Austrijska agencija za međunarodnu saradnju u obrazovanju i istraživanju (Austrija), Viša crkvena pedagoška škola u Beču (Austrija), Katolički univerzitet u Leuvenu (Belgija), Međunarodni komitet Crvenog križa/krsta (BiH), Fondacija Humanost u akciji BiH (BiH), Fondacija Konrad Adenauer (BiH), IAESTE LC Sarajevo (BiH), Munja Inkubator/Info platforma Hoću.ba (BiH), Državni CEEPUS ured BiH/Ministarstvo civilnih poslova BiH (BiH), Sveučilište u Mostaru (BiH), Karlov univerzitet u Pragu (Češka Republika), Univerzitet Palacky u Olomoucu (Češka Republika), Tehnički univerzitet u Belfort Montbéliardu (Francuska), Univerzitet Lumière Lyon 2 (Francuska), Univerzitet Pariz 8 (Francuska), Francuski institut u BiH/Campus France BiH (Francuska), Ambasada Grčke u BiH (Grčka), Ambasada Italije u BiH (Italija), Ambasada Japana u BiH (Japan), Ambasada Mađarske u BiH (Mađarska), Koledž Tomori Pál (Mađarska), Program stipendija njemačke privrede (Njemačka), Humboldtov univerzitet u Berlinu (Njemačka), Univerzitet Martin Luther (Njemačka), Vojni univerzitet u Minhenu (Njemačka), DAAD (Njemačka), Jagiellonski univerzitet u Krakowu (Poljska), Politehnički institut u Beji (Portugal), Politehnički institut u Castelo Brancu (Portugal), Politehnički institut u Guardi (Portugal), Politehnički institut u Leiriji (Portugal), Politehnički institut u Santaremu (Portugal), Politehnički institut u Tomaru (Portugal), Ambasada Ruske Federacije u BiH (Rusija), EducationUSA (SAD), Ambasada Slovačke Republike u BiH (Slovačka), Univerzitet „Matej Bel“ u Banskoj Bistrici (Slovačka), Univerzitet u Ljubljani (Slovenija), Univerzitet u Mariboru (Slovenija), Univerzitet u Novoj Gorici (Slovenija), Experience work and travel (Srbija), CIPFP VALLE DE ELDA (Španija), Univerzitet u Valladolidu (Španija), Ambasada Švedske u BiH (Švedska), Ambasada Turske u BiH (Turska), Anadolski univerzitet (Turska), Erasmus Student Network (BiH), Nacionalna Erasmus+ kancelarija u BiH (BiH), Western Balkans Alumni Association (BiH), Univerzitet u Sarajevu – Centar za interdisciplinarne studije (BiH), Univerzitet u Sarajevu – Služba za međunarodnu saradnju (BiH), Univerzitet u Sarajevu – Ured za podršku studentima (BiH), Univerzitet u Sarajevu – Služba za naučnoistraživački/umjetničkoistraživački rad (BiH).