Promovirana Monografija "Zbirka umjetnina Rektorata Univerziteta u Sarajevu" i otvorena izložba umjetnina Rektorata UNSA
Jedinstveni kulturni događaj posvećen očuvanju i promociji bogatstva umjetničkog nasljeđa Univerziteta u Sarajevu: Svečana promocija monografije "Zbirka umjetnina Rektorata Univerziteta u Sarajevu" i izložba umjetnina Rektorata Univerziteta u Sarajevu, upriličene su 11. decembra 2023. godine u Umjetničkoj galeriji BiH, u okviru Svečanih decembarskih dana i obilježavanja 74. godišnjice Univerziteta u Sarajevu.
Tokom protekle sedamdeset četiri godine Univerzitet u Sarajevu s ponosom je sakupljao i čuvao neprocjenjivu kolekciju umjetničkih djela. Ova zbirka postala je simbol trajne saradnje i uspomena na najznačajnije trenutke u historiji naše institucije.
Monografija okuplja 71 umjetničko djelo, potpisano od strane 49 autora iz različitih umjetničkih perioda. Zbirka obuhvata širok spektar umjetničkih izraza, od crteža, slika, grafika do skulptura. Djela potiču od umjetnika koji su stvarali između dva svjetska rata pa sve do savremenih autora, a među njima se ističu i stari majstori poput Tomislava Krizmana, čije je djelo "Procesija" nastalo još 1909. godine, ali i drugi velikani 20. stoljeća poput Ismeta Mujezinovića, Romana Petrovića, Ljube Laha, Mersada Berbera, Mice Todorović, Alija Kučukalića, Mirsad Konstantinovića, Franje Likara i Salima Obralića.
Promociju ove značajne monografije, te izložbu odabranih umjetničkih djela otvorio je rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj naglasivši da Univerzitet u Sarajevu obilježavajući 74 godine rada i razvoja slavi bogatstvo umjetničkog nasljeđa. „Nastojali smo očuvati vrijednu kolekciju umjetničkih djela koju smo skupljali s ponosom tokom protekle sedamdeset četiri godine. Ova zbirka nije samo skup umjetničkih djela, već je simbol trajne saradnje, sjećanja na ključne trenutke u historiji naše institucije i izraz naše predanosti umjetnosti“, istakao je rektor Škrijelj te dodao da je prikupljajući umjetnička djela, Univerzitet u Sarajevu izgradio ne samo zbirku umjetničkih djela, već i snažnu vezu s umjetnošću. „Ova ostvarena veza je postala sastavni dio našeg identiteta, obogaćujući našu akademsku zajednicu i inspirišući nas u naučno-istraživačkom i umjetničko-istraživačkom radu“, naveo je rektor Škrijelj. Također, dodao je da ono što čini ovaj događaj posebnim jeste činjenica da je prvi put umjetnička građa Rektorata Univerziteta u Sarajevu procijenjena, sistematizirana i naučno obrađena, te da se rezultat tih napora ogleda upravo u Monografiji i izložbi.
„Ovaj događaj predstavlja i važan korak prema otvaranju vrata umjetničke baštine Univerziteta u Sarajevu široj javnosti. Također je i poruka i dobar primjer kako bi umjetnička građa pohranjena na fakultetima, akademijama i institutima našeg univerziteta mogla biti obrađena i učinjena dostupnom svima. Otvaramo put prema ideji formiranja galerije unutar Univerziteta, gdje bismo ovu vrijednu građu tretirali po principima galerijskog i muzejskog rada“, naveo je rektor Škrijelj.
Promocija monografije i izložba predstavljaju dio šireg nastojanja Univerziteta u Sarajevu da promovira umjetnost i umjetničke dosege naših nastavnika i nastavnica, studenata i studentica.
Monografiju su predstavili promotori: dr. Ibrahim Krzović, profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu, penzionisani profesor Akademije likovnih umjetnosti – recenzent; prof. dr. Asja Mandić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu – recenzentica, dr. Merima Omeragić, viša stručna saradnica – Rektorat Univerziteta u Sarajevu – recenzentica, te mr. Adela Nurković Kulenović, viša stručna saradnica – Rektorat Univerziteta u Sarajevu – urednica Monografije i autorica izložbe.
U izradi Monografije "Zbirka umjetnina Rektorata Univerziteta u Sarajevu'' u odabiru fotografija učestvovali su: doc. Damir Šagolj sa Akademije scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu i asistent Ismar Žalica sa Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu. Dizajn Monografije radio je doc. mr. Sandro Drinovac sa Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta Sarajevu; a saradnica na izradi Monografije bila je viša asistentica mr. Andrea Mekić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta Sarajevu.
Prorektor Univerziteta u Banjoj Luci prof. dr. Aleksandar Ostojić uručio je rektoru Škrijelju prigodan poklon u ime te visokoškolske institucije, a na adresu Univerziteta u Sarajevu stigle su i brojne čestitke povodom obilježavanja 74. godišnjice.
Izložba umjetnina Rektorata Univerziteta u Sarajevu ostaje otvorena do 23. decembra 2023. godine u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine.
Foto: Vanja Čerimagić