Završena konferencija „Pripremamo univerzitete budućnosti: (Obnova) izgradnja inkluzivnih i održivih kampusa“
„Pripremamo univerzitete budućnosti: (Obnova) izgradnja inkluzivnih i održivih kampusa“ naziv je dvodnevne konferencije koju su organizovali UNICA – Mreža univerziteta iz prijestolnica Evrope i Univerzitet u Sarajevu, a koja je održana 25. i 26. aprila 2023. godine. Konferencija je otvorena obraćanjima organizatora konferencije nakon čega je uslijedila prva sesija koja je odgovorila na pitanja kako univerziteti i gradovi svojom interakcijom usklađuju međusobne transformacije.
Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj naglasio je da Univerzitet u Sarajevu u ulozi domaćina ovog događaja nastavlja demonstrirati svoju predanost uspostavi i održavanju akademske platforme koja okuplja akademske zajednice univerziteta iz evropskih metropola u svrhu akademske razmjene i daljnjeg jačanja naše jedinstvene mreže. „Uspjeh u razvoju sinergije između univerziteta i njihovih lokalnih zajednica bit će najbolji promotor univerziteta i njihove važnosti za transformacije zajednice usmjerene ka ciljevima kao što su održivost, inkluzivnost, otvorenost“.
Prisutne su pozdravili i koordinatori projekta UNICA & City Katarzyna Wojnar sa Univerziteta u Varšavi i Tobias Reckling sa Univerziteta u Beču. Wojnar je istakla kako je potrebno pronaći načine za razvijanje i saradnju univerziteta tokom ekonomske i pandemijske krize, te je shodno tome ova konferencija mjesto koje će ujediniti iskustva, mišljenja i ideje iz cijele Evrope. Profesor Reckling kazao je kako je Sarajevo mjesto na kojem će se u okviru konferencije prikazati rezultati, razmijeniti znanja a istovremeno i uživati u ovom gradu.
Načelnik Općine Novo Sarajevo gospodin Hasan Tanović govorio je o tome da li grad treba kampus ili kampus treba grad, te kazao kako je nemoguće odgovoriti na ovo pitanje dok se ne dođe do spoznaje da su obrazovani mladi ljudi nosioci društvenog napretka i razvoja u društvenoj zajednici.
U okviru prve sesije održana je panel diskusija kojom je predsjedavao prof. dr. Nihad Fejzić, direktor Centra za interdisciplinarne studije „Prof. dr. Zdravko Grebo“ Univerziteta u Sarajevu.
Uvodno obraćanje imala Lejla Hajro direktorica Direkcije za izgradnju i održavanje Kampusa Univerziteta u Sarajevu. Direktorica Hajro je predstavila iskustva sa Univerziteta u Sarajevu koji je trenutno u fazi značajnog renoviranja i izgradnje Kampusa uz finansiranje od strane vlade i Evropske investicione banke, te je govorila o specifičnosti Kampusa Univerziteta u Sarajevu, njegovom dizajniranju, projektovanju i rekonstrukciji, koji se nalazi u administrativnom centru grada i prvobitno je bio vojna kasarna.
O temi Budućnost održivih kampusa kroz regionalnu saradnju govorila je Ivanka Popović sa Univerziteta u Beogradu. Urbane zelene površine i kvalitet života, tema je o kojoj je govorila Mirzeta Memišević Hodžić, viša asistentica na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, a Wendy Bos je ispred Grada Amsterdama, predstavila kako univerziteti mogu biti katalizator promjene. U panel diskusiji učestvovao je i ataše za saradnju Francuske delegacije u Bosni i Hercegovini gospodin Sylvain Rigollet.
Prvog dana konferencije predstavljene su i tri studije slučaja: Science Shop: Drawing locals and university closer (Andras MARTONI, Science Shop manager, Central European University); University of Edinburgh Delivering Positive Change for Local Communities (Matthew LAWSON, Senior SRS Learning, Teaching and Reporting Manager, University of Edinburgh); The Climate House and Oslo Science City (Vebjørn BAKKEN, Director at the Energy and Environment Office, University of Oslo).
U sklopu održavanja prvog dana konferencije upriličena je i posjeta Kampusu Univerziteta u Sarajevu.
Drugog dana konferencije, 26. aprila, održana je sesija o očekivanjima koja dionici i univerzitetska zajednica imaju od kampusa. U okviru današnje sesije kojom je predsjedavala prof. dr. Enita Nakaš, prorektorica za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu, održana je panel diskusija na kojoj je predstavljeno pet tema.
O temi Kampus i grad: iz perspektive međunarodnih studenata govorio je mr. Adnan Rahimić, viši stručni saradnik za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu, a o istoj temi izlaganje je imala i Katrīna Sproge, potpredsjednica Evropske Studentske Unije. CampArt: Univerzitetski kampus kao platforma za kreativne industrije tema je o kojoj je govorio Faris Hadrović (Garden of Dreams Festival). Mario Manna, Luiss Guido Carli i Despoina Mantiziari sa Univerziteta Aristotel u Solunu govorili su o univerzitetu okrenutom budućnosti iz generacijske perspektive, dok je o infrastrukturi kampusa prema održivim rješenjima i privlačenju posjetitelja i zajednice kampusa govorila Helen Sooväli-Sepping, prorektorica za zelenu tranziciju Univerziteta za tehnologiju u Tallinnu.
Također, u okviru druge sesije predstavljene su i dvije studije slučaja: Charles University – on a Cooperative Way to Sustainability (Jana Dlouhá, PhD., Charles University Environment Center) i Towards the multi-functional, inclusive and sustainable campus - snapshots from universities around the world (Katarzyna Wojnar, Assistant Professor, University of Warsaw).
Završne riječi uputila je prof. dr. Enita Nakaš, prorektorica za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu, istakavši da kada se sažme sve što je rečeno na ovoj konferenciji može se zaključiti da i studenti i profesori i svi drugi uključeni u procese unutar akademske zajednice čine sve što je u njihovoj moći kako bi kampuse učinili što boljim, ali i da, nažalost, to nije vidljivo građanima, a vjerovatno iz istog razloga nije vidljivo ni nosiocima vlasti. „To je razlog zašto trebamo dodati umjetnost, festivale, seminare i druge uljeze u kampus. Svi se moraju osjećati uključenim, ali i odgovornim za prostore kampusa. Svaki fakultet mora naći svoj prostor u kampusu, npr. šumarstvo u planiranju zelenih površina, arhitektura u dizajnu, poljoprivreda i veterina u eko-produkciji bilja i hrane unutar kampusa, te medicinska grupacija kroz prostore za mentalno zdravlje i slično. To bi nam umnogome olakšalo život kao profesorima, studentima i građanima i građankama“, istakla je prorektorica Nakaš.
Nakon završenog radnog dijela konferencije učesnici su posjetili Muzičku akademiju Univerziteta u Sarajevu gdje su se susreli sa dekanom prof. mr. Ališerom Sijarićem, te prisustvovali koncertu koji su u njihovu čast izveli studenti Akademije. Uslijedila je posjeta Katoličkom bogoslovnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu gdje su obišli akademske i sakralne prostore Fakulteta, kao i visoku terasu s koje se pruža jedan od najljepših pogleda na Sarajevo. Na Fakultetu islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu učesnike konferencije dočekao je prodekan za međunarodnu saradnju prof. dr. Aid Smajić koji je tokom obilaska Fakulteta predstavio njegovu historiju i razvoj, zatim historiju i arhitekturu Sarajeva, te govorio o islamu u Sarajevu i Bosni i Hercegovini.