Univerzitet u Sarajevu u prvoj polovini 2022. godine ostvario partnersko učešće u 3 projekta HORIZON EUROPE programa

Univerzitet u Sarajevu u prvoj polovini 2022. godine ostvario partnersko učešće u 3 projekta HORIZON EUROPE programa

U okviru Evropskog programa za istraživanje i inovacije Horizon Europe odobreni su projekti koji će u okviru aktivnosti međunarodnih projektnih konzorcija biti implementirani na Elektrotehničkom fakultetu i Rektoratu Univerziteta u Sarajevu.

Kroz ova tri projekta Univerzitet u Sarajevu će za naučne, istraživačke i prateće projektne aktivnosti dobiti skoro 400.000,00 eura iz najvećeg svjetskog budžeta za istraživanje i inovacije, te ostvariti istraživačku saradnju sa skoro 40 istraživačkih institucija i kompanija iz Evrope i svijeta.  

Projekat POLICY ANSWERS – ODGOVORI KROZ POLITIKE – podrška kreiranju politika istraživanja i inovacija, implementacija i podrška na Zapadnom Balkanu ima za cilj podršku i monitoring koordinacije politika saradnje između EU i zemalja ZB, te pružiti pomoć partnerima u zemljama ZB u jačanju njihovog potencijala za uspješno sudjelovanje u regionalnim i multilateralnim istraživačkim i inovacijskim procesima, promoviranju regionalne saradnje u istraživanju i razvoju, umrežavanju i pristupu informacijama i izvrsnosti. Implementacija ovog projekta koji vodi Centar za društvene inovacije (ZSI) iz Beča, započela je 1. aprila 2022. godine i trajat će 4 godine. Projekat uključuje 14 partnerskih institucija među kojima je i Univerzitet u Sarajevu – Rektorat.

Tim Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, u naredne će 3 godine implementirati projekat Strengthening Research and Innovation Excellence in Autonomous Aerial Systems – AeroSTREAM, čija se glavna ideja odnosi na širenje pozitivnih efekata prethodnog Horizon 2020 projekta AeroTwin na mrežu visokoškolskih institucija u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini u cilju povećanja kapaciteta za istraživanje i inovacije, te uspostavljanja dugotrajne i integrirane saradnje između ovih institucija, kao i njihovih lokalnih partnera. Značajni doprinosi za Univerzitet u Sarajevu ogledaju se u vidu širenja pozitivnih efekata projekta na mrežu visokoškolskih institucija u BiH, povećanja kapaciteta za istraživanje i inovacije, te bliske saradnje sa FADA-CATEC i Technological Corporation of Andalusia, vodećim evropskim organizacijama sa izraženim istraživačkim i inovativnim kapacitetima, a koje su involvirane u mnoge relevantne EU inicijative i projekte.

Kroz učešće u timu projekta RESILIENCE PPP – RESILIENCE PREPARATORY PHASE, Univerzitet u Sarajevu učestvuje u aktivnostima stvaranja novih prilika i mogućnosti za sve koji se bave religijskim studijima širom Evrope. Implementacijom ovog projekta kroz aktivnosti Univerziteta u Sarajevu, Bosna i Hercegovina bilježi učešće u kreiranju evropske istraživačke infrastrukture za religijske studije i doprinosi implementaciji evropskih strategija na ovom polju. Dodatno je značajno naglasiti da se radi o infrastrukturi uvrštenoj u ESFRI Mapu puta. ESFRI predstavlja strateški instrument za unapređenje naučne integracije Evrope i jačanje njenog međunarodnog dosega. ESFRI Mapa puta je ključni instrument za dugoročno evropsko strateško planiranje razvoja istraživačkih infrastruktura. Tim Univerziteta u Sarajevu za implementaciju ovog trogodišnjeg projekta čine predstavnici Fakulteta islamskih nauka, Katoličkog bogoslovnog fakulteta, Fakulteta političkih nauka, Rektorata, Biblioteke UNSA, te Gazi-Husrev begove biblioteke.

Sva tri projekta značajno će doprinijeti uključivanju Univerziteta u Sarajevu u evropske istraživačke tokove, kao i jačanju i izgradnji vlastite istraživačke infrastrukture.

***

Horizont Europe je program Okvirni program Evropske unije za istraživanja i inovacije za period 2021-2027. godine i predstavlja najveći javni sistem finansiranja za ove svrhe u svijetu. Program nudi oko 95 milijardi eura bespovratnih sredstava organizacijama iz svih sektora (akademskom sektoru, državnim organizacijama, privredi, srednjim i malim kompanijama, udruženjima, nevladinim organizacijama) u cilju intenziviranja aktivnosti na inovacijama i naučnoistraživačkoj djelatnosti bliskoj tržištu.