U okviru NATO SPS G5894 QUANTUM5 projekta objavljen rad u najbolje rangiranom časopisu iz oblasti telekomunikacija i računarskih nauka
Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu je partner u projektu “Primjena kvantne cyber sigurnosti u 5G mrežama” (QUANTUM) koji se finansira u okviru NATO SPS (Science for Peace and Security) programa. Projektni konzorcij čine VŠB Tehnički univerzitet u Ostravi (Češka Republika) te Univerzitet u Sarajevu.
U okviru projektnih naučno-istraživačkih aktivnosti objavljen je rad u časopisu “IEEE Communications Surveys & Tutorials” koji je indexiran u CC i SCIe bazama. Prema klasifikaciji Web of Science ovaj časopis je najbolje rangirani iz oblasti telekomunikacija te računarskih nauka. Časopis se nalazi u kvartilu Q1 sa impakt faktorom od 35.6 za 2022. godinu.
Sažetak
Svaki pristup Internetu putem web pretraživača, e-pošte, VPN veze, VoIP poziva, instant poruka ili druge upotrebe telekomunikacionih sistema uključuje kriptografske tehnike. Najčešće primijenjena tehnika je asimetrična kriptografija, koja se uglavnom izvršava u pozadini, a da korisnik toga nije ni svjestan. Ona uspostavlja kriptografski kod zasnovan na računskoj složenosti matematičkih problema. Međutim, ova vrsta kriptografije, koja se široko koristi u današnjim telekomunikacijskim sistemima, ugrožena je brzim razvojem elektronika i računarstva. Razvoj mreža pete generacije (5G) uzima sve više maha, a s obzirom na široko polje primjene, sigurnost zahtijeva posebnu pažnju. Ovo se posebno odnosi na razvoj kvantnih računara. Jedno rješenje za ovaj sigurnosni izazov je korištenje naprednijih tehnika za uspostavljanje kriptografskih ključeva koji nisu podložni sigurnosnim napadima. Bitan dio kvantne kriptografije, kvantna distribucija ključeva (QKD) koristi principe kvantne fizike za uspostavljanje i distribuciju simetričnih kriptografskih ključeva između dva geografski udaljena korisnika. QKD uspostavlja informacijski teoretski sigurne kriptografske ključeve koji su otporni na prisluškivanje u procesu kreiranja. U ovom radu istražujemo sigurnosne izazove i pristupe u 5G mrežama koji se tiču mrežnih protokola, interfejsa i upravljačkih organizacija. Počinjemo ispitivanjem osnova QKD-a i raspravljamo o stvaranju QKD mreža i njihovim primjenama. Zatim opisujemo QKD mrežnu arhitekturu i njene komponente i standarde, prateći pregled QKD i post-kvantnih tehnika distribucije ključeva i pristupa za njihovu integraciju u postojeće sigurnosne okvire kao što su VPN (IPsec i MACsec). Također razmatrano zahtjeve, arhitekture i metode za implementaciju FPGA baziranih enkriptora potrebnih za izvršavanje kriptografskih algoritama sa kriptografskim ključevima. Razmatramo performansame i pristupe post-kvantne kriptografije, te razmatramo 5G mrežne demonstracije koje koriste kvantne tehnologije, naglašavajući buduće smjerove istraživanja.
Rad je deponovan na IEEE platformi te se istom može pristupiti putem linka: https://doi.org/10.1109/COMST.2023.3309051
Autori: Miralem Mehic, Libor Michalek, Emir Dervisevic, Patrik Burdiak, Matej Plakalovic, Jan Rozhon, Nerman Mahovac, Filip Richter, Enio Kaljic, Filip Lauterbach, Pamela Njemcevic, Almir Maric, Mirza Hamza, Peppino Fazio and Miroslav Voznak
Naslov rada (engleski): Quantum Cryptography in 5G Networks: A Comprehensive Overview
Naslov rada (bosanski): Kvantna kriptografija u 5G mrežama: Sveobuhvatni pregled
Izdavač: IEEE
Časopis: IEEE Communications Surveys & Tutorials
ISSN: 1553-877X
DOI: 10.1109/COMST.2023.3309051
Impact Factor: 35.6 (Q1/2022)
NATO SPS
NATO SPS naučno-istraživački projekti pomažu razvoj i implementaciju saradnje i poticanje
dijaloga između zemalja članica NATO-a i partnerskih zemalja kroz izgradnju kapaciteta te
unaprijeđenje nauke, tehnologija i inovacija u oblasti sigurnosti. Više detalja o NATO SPS
naučnom pozivu je dostupno preko linka https://www.nato.int/cps/en/natolive/87129.htm