Prvi Urban AgriFest podsjetio na važnost očuvanja zdravog tla i okoliša
Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu, u saradnji sa projektom Razvojne agencije Ujedinjenih nacija u BiH (UNDP BiH) “Okolinski prihvatljivo upravljanje postojanim organskim zagađujućim supstancama – POPs”, kojeg finansira Ambasada Švedske u BiH, i zajedno sa drugim partnerima, 6. maja je u Kampusu Univerziteta u Sarajevu organizovao prvi „Urban Agrifest“, uz poruku svim građanima o važnosti očuvanja zdravog tla, održive upotrebe pesticida, a sve u korist zdravlja ljudi i zaštite okoliša.
"Kao najveća razvojna agencija Ujedinjenih nacija, glavna misija UNDP-a je pomoći u održivom razvoju Bosne i Hercegovine, u svim njegovim segmentima, a posebno u oblasti održivog upravljanja okolišem. Sada kada je cijela Planeta pod izuzetnim ekološkim pritiskom, izuzetno je važno očuvati zdrav odnos prema prirodi, ne zaboravljajući da smo svi dio jednog eko-sistema. Današnji Festival nam upravo šalje takvu poruku, da uz zdrav odnos prema zemljištu, načinu na koji se hranimo i brinemo o prirodi, možemo i mi živjeti zdravo u čistom i zdravom okolišu, što je sada i temeljno ljudsko pravo", izjavila je gospođa Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH.
„Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu je uvijek bio na čelu istraživanja i obrazovanja u području poljoprivrede i prehrane, a ovaj je događaj još jedan dokaz predanosti unapređenju znanja i promicanju održivog razvoja. Posebno zadovoljstvo predstavlja i činjenica da Kampus Univerziteta u Sarajevu postaje mjesto druženja i okupljanja za studente, akademske radnike i građane Sarajeva pružajući im prilike za učenje, rast i rekreaciju, i tako prevazilazi potrebe samog Univerziteta u Sarajevu. Današnji događaj je samo jedan u nizu planiranih događaja kojim se promoviše Otvoreni kampus – kampus otvoren za sve, sa raznolikošću i inkluzijom u srži svog djelovanja“, naglasio je prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu.
Prof. dr. Muhamed Brka, dekan Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta UNSA, podsjetio je okupljene da Poljoprivredno-prehrambeni fakultet ima dugu tradiciju u istraživanju i razvoju održivih poljoprivrednih i prehrambenih praksi u pravcu očuvanja okoliša i održivog razvoja. S tim u vezi, danas biramo pobjednike AgrIN takmičenja, čije ćemo inovativne ideje promovisati u nauci i praksi. Danas smo ovdje kako bi aktivnostima Urban Agrifesta podigli svijest o značaju održivog upravljanja našim prirodnim resursima, održivoj poljoprivredi, zaštiti okoliša, jer ćemo tako doprinijeti očuvanju zdravlja i života svih nas. Danas ćemo također promovisati održivu poljoprivredu i urbano baštovanstvo, razgovarati na temu smanjenja otpada i značaju recikliranja, a imaćete i priliku da vidite uspjeh koji su postigli naši bivši studenti, naši alumnisti, koji će predstaviti svoje firme i proizvode u okviru AgriFesta".
Ideja “Urban Agrifesta” ogleda se u želji da se potakne duh samozapošljavanja kod studenata, zbog brojnih prilika koje se danas nude mladima kada je riječ o jačanju poljoprivrednog i prehrambenog sektora. Koncept učestvovanja, a i takmičenja na “Urban Agrifestu” pod nazivom “AgriIn” odvijao se na način da su sve prijavljene grupe imale zadatak da u određenom vremenskom roku prezentuju svoju ideju, a žiri kojeg čine dva profesora sa Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i jedan ekspert iz poljoprivrede su ocijeniti te ideje a potom i dodijelili adekvatne nagrade za najbolje ideje i rješenja koja bi mogla unaprijediti poljoprivredni i prehrambeni sektor.
Učesnici takmičenja “AgroIn” bili su bivši studenti Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta UNSA koji su po završetku studija otvorili svoje firme i obrte. Na ovaj način su pokazali da se sa inovativnim idejama mogu nastati pozitivne priče samozapošljavanja u Bosni i Hercegovini.
Alen Mujčinović, docent na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu Univerziteta u Sarajevu kaže kako je plan da ovaj projekat poprimi veće razmjere.
"Uočili smo da studenti ne vjeruju u samozapošljavanje te da to ostavljaju po strani. Očekuju prvo da nekoliko godina rade u industriji pa da se onda okuse u samozapošljavanju. S obzirom na to da već ima dovoljno grantova koji podstiču samozapošljavanje kod mladih, posebno žena, te grantove treba iskoristiti i pokušati plasirati neku inovativnu ideju”, rekao je Mujčinović.
Događaj je okupio dvadeset izlagača, osnivača održivih agri-biznisa, ali i predstavio aktivnosti Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta UNSA, te izložbu radova od otpadne plastike i materijala koju su pripremili studenti Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu. Na desetine najmlađih uživali su u radionicama za male baštovane, gaming ostrvu, predstavi "Čarobno drvo", u režiji Belme Lizde-Kurt, a koju su izveli mladi glumci. Posjetioci su mogli degustirati zdrave napitke i jela koje su spremili studenti odsjeka Prehrambene tehnologije, smjerova Prehrambene tehnologije i Nutricionizam, saznati kako se proizvode gljive i microgreens-i, pogledati kako se od reciklirane plastike izrađuju privjesci i saksije na 3D štampaču, upoznati se sa značajem reciklaže na radionici koju je organizovao Ekopak, ispratiti prezentovanje inovativnih ideja za poljoprivredni i prehrambeni sektor na AgrIN takmičenju, ali i saznati više o UNDP projektima "Okolinski prihvatljivo upravljanje postojanim organskim zagađivačima u industrijskom i sektoru opasnog otpada" i "EU4Agri".