Projekat „Revidiranje historijskih činjenica i negiranje sudskih presuda sa posebnim osvrtom na primjer Sarajeva i Tuzle 1992-1995.“
Uprkos činjenici da je visoki predstavnik Valentin Incko 2021. nametnuo izmjene i dopune KZ BiH koje se odnose na negiranje genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, ono je i dalje sveprisutno u bosanskohercegovačkoj javnosti. U izvještajima koji su do sada objavljeni od strane organizacija koje su se bavile istraživanjem negiranja, uglavnom se akcenat stavlja na negiranje genocida u Srebrenici. Ovim projektom mi smo se fokusirali na analizu navedenih retrogradnih pojava na primjerima Sarajeva i Tuzle, gradova koji su od maja 1993. godine uživali status sigurnih zona UN-a. Njihovo intenzivno granatiranje, a potom negiranje odgovornosti za to granatiranje također je predmetom našega istraživanja, a u dosadašnjoj realizaciji projekta analizirali smo Izvještaje Vlade RS-a i druge službene tekstove u kojima je vidljiva manipulacija sudski utvrđenim činjenicama, memorijalizacija u službi politike, kao i učešće institucija Republike Srbije (Vojska, Tužilaštvo i Sudovi) u revidiranju historijskih činjenica i negiranju presuda Suda Bosne i Hercegovine. – (primjer Novak Đukić, opiti na poligonima Vojske Srbije, uloga Okružnog suda u Beogradu u reviziji sudskog procesa i negiranju pravosnažne presude Suda BiH u navedenom predmetu).
Segment istraživanja koji se odnosi na Tuzlu objavljen je u radu: „Zločini na Tuzlanskoj kapiji: Historijske činjenice, reakcije i negiranje odgovornosti“ (https://doi.org/10.52259/historijskipogledi.2023.6.9.343)
Uz evidentno sveprisutno širenje dezinformacija i dezavuisanja javnosti, posebno formiranja narativa na kojem se odgajaju nove generacije - djeca u školama i na fakultetima, a koji imaju za cilj revidiranje historijskih činjenica i negiranje sudskih presuda, posebno smo se bavili analizom dijelova udžbenika za preduniverzitetsko obrazovanje koja uključuju izučavanje najnovije historije Bosne i Hercegovine i perioda 1992-1995. godine, te ukazali na propuste kojima obiluju sadržaji navedenih udžbenika. Projekat je namijenjen svim građanima Sarajeva, Tuzle i cijele Bosne i Hercegovine, budućim generacijama, obrazovnim institucijama sa ciljem edukacije učenika i suočavanja bosanskohercegovačkog društva sa zločinima.
Dokumentovanje navedene građe na što temeljitiji način i interpretacija historijskog konteksta zbivanja u navedenom periodu također će doprinijeti reduciranju sveprisutnog manipuliranja zločinima i žrtvama.
Voditeljica projekta: dr. sci. Merisa Karović-Babić
Članovi istraživačkog tima: mr. Lamija Muftić, mr. Elvira Toković, Dika Filandra
Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti Univerziteta u Sarajevu