Prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić: Centar za istraživanje i razvoj pruža podršku jačanju, rastu i razvoju Univerziteta u Sarajevu
Centar za istraživanje i razvoj (CIR) je podorganizaciona jedinica Univerziteta u Sarajevu. Osnovna djelatnost CIR-a je koordinacija i podrška naučnoistraživačkom, umjetničkoistraživačkom i razvojnoistraživačkom radu kroz sudjelovanje u izradi aplikacija na domaće i međunarodne pozive, organiziranju i realizaciji projekata i programa iz oblasti naučnoistraživačkog, umjetničkoistraživačkog i razvojnoistraživačkog rada za razvoj novih znanja.
Drugim riječima, sve navedeno čini tzv. ličnu kartu Centra, a nju je predstavila upravo direktorica ove podorganizacione jedinice Univerziteta – prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić, vanredna profesorica na Katedri za marketing Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Preko 10 godina, Profesorica Arslanagić-Kalajdžić je angažovana kao istraživač na različitim projektima finansiranim od strane državnih institucija i Evropske komisije, poput projekata iz Horizon programa i IPA fondova, čime je stekla značajno iskustvo u oblasti istraživanja i razvoja koje je relevantno i za univerzitetski nivo. Na poziciji direktorice Centra za istraživanje i razvoj je od oktobra 2020. godine, a uz nju su u Centru angažirane i dr. Lejla Dizdarević i mr. sci. Adela Nurković-Kulenović.
Kada je riječ o aktualnim aktivnostima Centra za istraživanje i razvoj, u toku su aktivnosti pružanja podrške organizacionim jedinicama Univerziteta u Sarajevu u realizaciji projektnih aktivnosti.
„Centar trenutno administrira 29 međunarodnih i domaćih projekta od kojih je najveći broj projekata iz Erasmus+ programa. CIR je u prvoj polovini 2022. godine nastavio sa aktivnostima administrativnog praćenja realizacije projekata, te poduzeo sve potrebne radnje za potpisivanje partnerskih sporazuma za četiri nova Erasmus+ projekta odobrena za finansiranje u 2021. godini“, pojasnila je direktorica Arslanagić-Kalajdžić.
Osim toga, CIR priprema i izradu informacionog sistema za prijavu i upravljanje projektima na Univerzitetu u Sarajevu, koji ujedno predstavlja osnov za uspostavu Registra projekata i istraživačke infrastrukture na Univerzitetu u Sarajevu.
„Kao jednu od značajnih aktivnosti u proteklom periodu ističemo i direktno učešće u organizaciji i promociji najveće naučne konferencije u Bosni i Hercegovini – 13. Dana BHAAAS-a u Bosni i Hercegovini, te učešće u organizacionom odboru ove konferencije ispred Univerziteta u Sarajevu“, naglasila je direktorica Centra.
Centar za istraživanje i razvoj je, u saradnji sa Službom za naučnoistraživački rad UNSA i Vijećem za rodnu ravnopravnost UNSA, dao značajan doprinos usvajanju Plana rodne ravnopravnosti (Gender Equality Plan-a, GEP-a), te se u 2022. godini provode aktivnosti planirane ovim dokumentom, a u saradnji sa predstavnicima UNIGEM projekta i Vijećem za rodnu ravnopravnost, te Univerzitetskim gender resursnim centrom.
Jedan od projekata koji se izdvaja je onaj pod nazivom „POLICY ANSWERS“ - prvi Horizon projekat u ovom ciklusu, a njegova voditeljica je upravo prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić.
„Naime, novoodobreni Horizon Europe projekat POLICY ANSWERS (R&I POLICY making, implementation ANd Support in the WEsteRn BalkanS) podržava saradnju u oblasti inovacija, istraživanja, obrazovanja, kulture, mladih i sporta, te će kroz planirane aktivnosti u cilju pružanja podrške boljoj integraciji Zapadnog Balkana u Evropski istraživački prostor, biti primijenjeni različiti instrumenti – od sastanaka na svim nivoima vlasti i pružanja usluga informiranja, do pokretanja pilot aktivnosti izgradnje kapaciteta i kreiranja preporuka u vezi politika u oblasti inovacija“, pojašnjava direktorica CIR-a, te dodaje: „Projektni tim trenutno aktivno radi na izradi plana za aktivnosti izgradnje kapaciteta. Zbog toga su već održani sastanci sa Ministarstvom civilnih poslova, Federalnim ministarstvom obrazovanja i nauke, te Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo. Također, urađeno je, između ostalog, i Mapiranje strateške dokumentacije u BiH u skladu sa WB Policy Agendom za R&D“. Krajnji cilj je, kako kaže, podrška stabilnosti i napretku u procesu jačanja evropske perspektive regiona Zapadnog Balkana. Koordinator projekta je austrijski Centar za društvene inovacije (ZSI), dok su partneri iz Bosne i Hercegovine Univerzitet u Sarajevu i Univerzitet u Banjoj Luci.
Govoreći o budućnosti i planovima Centra za istraživanje i razvoj prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić najavljuje: „U narednom periodu u CIR-u svakako planiramo nastaviti aktivnosti podrške projektima organizacionim jedinicama. Postoji mnogo veoma aktivnih organizacionih jedinica, kao što su Mašinski fakultet, Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, Fakultet političkih nauka i drugi, čiji istraživači zaista značajno doprinose međunarodnom ugledu UNSA, dobijajući važne projekte za Univerzitet. Također, planiramo održati i proširiti saradnje sa različitim međunarodnim organizacijama sa kojima već imamo ostvarenu saradnju, kao što su Vijeće za regionalnu saradnju (Regional Cooperation Council - RCC), Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i nauka (BHAAAS), Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) i sl.“.
Direktorica CIR-a naglašava da je jedna od značajnih komponenti koju CIR planira jačati, a što je omogućeno usvajanjem Pravilnika o upravljanju intelektualnom vlasništvu UNSA, podrška istraživačima u procesima zaštite intelektualnog vlasništva, koja obuhvata i patentiranje, ali i transfer znanja i transfer tehnologija.
„CIR planira nastaviti podržavati naučnoistraživačke, umjetničkoistraživačke i razvojnoistraživačke aktivnosti svih zaposlenih na UNSA kako bi zaista ostvario svoju svrhu, a to je jačanje, rast i razvoj Univerziteta u Sarajevu, a samim tim i rast i razvoj Bosne i Hercegovine“, zaključila je prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić, direktorica Centra za istraživanje i razvoj Univerziteta u Sarajevu.