Pet mladih fizičara sa Odsjeka za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu boravilo na CERN-u

Pet mladih fizičara sa Odsjeka za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu boravilo na CERN-u

Ovog ljeta je na CERN-u boravilo i radilo 5 mladih fizičara sa Odsjeka za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. To su dr. Amer Ajanović, istraživač sa Odsjeka za fiziku, i 4 studenta Odsjeka: Medina Dugonjić, Naida Ustavdić, Danis Bradarić i Nafija Ibrišimović.

Nafija je osvojila priliku raditi praksu na CERN-ovom Non-Member States Summer Student (NMS SS) programu. Radila je na Compact Muon Solenoid (CMS) eksperimentu na CERN-ovom slavnom sudaraču čestica (Large Hadron Collider, LHC). LHC je jedan od glavnih fokusa svih grupa na CERN-u, te ima za cilj uspostavljanje eksperimenata koji pokušavaju odgonetnuti 3 fundamentalne tajne Svemira: 1. kako je nastao; 2. od čega se sastoji; 3. kako će se dalje razvijati. S tim u planu, na 27 kilometara LHC tunela oformljena su 4 osnovna eksperimenta: prethodno spomenuti CMS, A Toroidal LHC ApparatuS (ATLAS), Large Hadron Collider beauty (LHCb) i A Large Ion Collider Experiment (ALICE). CMS istražuje Higgsov bozon, supersimetriju i traga za novom fizikom koristeći solenoidnu magnetnu indukciju (za razliku od ATLAS-a koji koristi toroidalnu). CMS se fokusira na detekciju miona koji proizilaze iz sudara snopova čestica u LHC-u, odakle je i dobio ime: kompaktni mionski solenoid (CMS). Nafijin zadatak je tako bio istraživanje primjene CMS-ovog algoritma za identifikaciju čestica u prepoznavanju hadronskih tau raspada.

Danis, Naida i Medina su u sklopu Sporazuma o saradnji između Univerziteta u Sarajevu i CERN-a na projektu Sarajevski Akcelerator Jona, uz podršku Fondacije Tri Fizičara, osvojili priliku raditi u čuvenoj Accelerator Beam Physics (ABP) grupi na Odjelu za hadronske izvore i linearne akceleratore. Glavni zadatak ABP grupe je unapređenje tehnologije akceleratora čestica, te se bave istraživanjem dinamike snopa čestica, dizajnom i optimizacijom budućih akceleratora i izvora čestica (poput LHC-ovih naprednijih verzija, High-Luminoscity LHC i Future Circular Collider (FCC)), usavršavanju dijagnostičkih alata za praćenje i kontrolu snopova čestica, održavanju kvaliteta snopa istraživanjem kolektivnih efekata čestica, te istraživanju novih metoda ubrzavanja čestica (kao na primjer uz pomoć plazme i lasera). Joni koji se proizvode na hadronskim izvorima unutar ABP grupe se ubrzavaju na linearnim akceleratorima i šalju dalje u CERN-ov kompleks za sva ostala istraživanja. Prema tome, stabilnost snopa čestica u LHC-u ovisi o angažmanu ABP grupe. S tim u cilju, Danis, Naida i Medina su dobili zadatke od značaja za dalji razvoj novih linearnih akceleratora i stabilnosti jona koji se šalju sa izvora preko linaka do LHC-a. Danis je tako radio na simulacijama ponašanja snopova jona ekstraktovanih sa izvora i usmjerenih unutar niskoenergetskog linearnog akceleratora. Naida i Medina su zajedno radile na eksperimentalnoj kontroli izvora te dobijanju mjerenja direktno na izvoru. Naida je potom obrađivala spektralne kompozicije elemenata izmjerene na izvoru, dok je Medina radila na uspostavljanju automatskog mjerača podataka sa izvora preko CERN-ovih servera.

U ABP grupi CERN-a je i dr. Ajanović, koji radi na produbljivanju saradnje između Univerziteta u Sarajevu i CERN-a kroz naučna istraživanja relevantna za obje institucije preko projekta Sarajevski Akcelerator Jona. Radi na dizajnu kompaktnih linearnih akceleratora, istraživanju dinamike snopa čestica u njima, optimizaciji eksperimentalne opreme za kontrolu stabilnosti snopa, osposobljavanju izvora jona sa ostalim elementima akceleratora, te na razradi novih metoda za ubrzavanje i primjenu čestica. Ovo istraživanje je od značaja CERN-u u primjeni takve tehnologije u društvu (poput novih medicinskih akceleratora), za dalji razvoj stabilnosti snopa na ALICE eksperimentu LHC-a, kao i za optimizaciju dizajna novog CERN-ovog sudarača čestica baziranom na linacima, Compact Linear Collider (CLIC). S druge strane, od značaja je Univerzitetu u Sarajevu, jer tako osposobljen kompaktni linearni akcelerator će biti donešen na naš Odsjek za fiziku u naredne dvije godine, gdje će se vršiti dalja istraživanja takve tehnologije, eksperimentalna fizika čestica, te primjena u društvu. Drugim riječima, jedan od glavnih zadataka projekta Sarajevski Akcelerator Jona je razmjena znanja i vještina između CERN-a i Odsjeku za fiziku PMF-a UNSA u svrhu napretka nauke, tehnologije i primjene akceleratora u svijetu, što uključuje i mnogobrojne studentske projekte, poput 3 koja su se formirala ove godine u vidu studentskih praksi na CERN-u.

Nafija, Danis, Naida i Medina su uspješno okončali svoje projekte na CERN-u, dok će dr. Ajanović rezultate svog istraživanja i status projekta Sarajevski Akcelerator Jona prezentovati uskoro na Odsjeku.

Za više informacija, pišite na: amer.ajanovic@pmf.unsa.ba