Održana trodnevna radionica u okviru ERASMUS+ CBHE projekta SMEQA

U okviru ERASMUS+ CBHE projekta “Strengthening Capacities and Mechanisms for Enhancement of Quality Assurance System in Higher Education in Bosnia and Herzegovina” - SMEQA, od 14. do 16. aprila 2025. godine u Splitu je održana trodnevna radionica koja je tematski bila usmjerena na interno osiguravanje kvalitete na visoko-obrazovnim sutanovama s naglaskom na predstavljanje iskustva Sveučilišta u Splitu, koje je ujedno bilo i domaćin ovog događaja. Radionica je održana u sklopu radnog paketa “Razvoj sistema internog osiguranja kvaliteta i principi samoevaluacije” kojim rukovodi Univerzitet u Sarajevu, i kojeg su predstavljali voditeljica projekta prof. dr. Dušanka Bošković, prorektorica za kvalitet, prof. dr. Majda Čohodar Husić, prof. dr. Aleksandra Nikolić i Adnan Kafedžić, Šef službe za osiguranje kvaliteta.
Projekt SMEQA je započeo početkom 2024. godine i ima za cilj unapređenja sistema osiguranja kvaliteta visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini. Projektne aktivnosti uključuju institucionalno jačanje mehanizama za provedbu postupaka vanjske evaluacije - akreditacije, harmonizaciju procesa u BiH i dosljednu implementaciju „Standarda i smjernica za osiguravanje kvalitete u Europskom prostoru visokog obrazovanja (ESG)“. Rezultati projekta trebaju osigurati detaljnu analizu trenutnog stanja u BiH, jačanje kapaciteta agencija, ministarstava i visoko-obrazovnih institucija razvojem, poboljšanjem i implementacijom postupaka vanjskog i unutarnjeg osiguranja kvaliteta.
Središnja tema trodnevnog programa bila je razvoj i implementacija višedimenzionalnog modela unutarnjeg osiguranja kvaliteta (IQA), koji objedinjuje standarde izvrsnosti u područjima upravljanja, naučno-istraživačke djelatnosti, saradnje s privredom, nastave, društvene odgovornosti i javne komunikacije. Model je predstavljen kao dinamičan system koji podupire strateški razvoj visokoškolskih institucija, s posebnim naglaskom na nauku kao temelj kvaliteta VŠ ustanova, kao i na podršku mladim istraživačima, doktorantima i mobilnosti istraživača. Drugog dana posjete održane su interaktivne radionice usmjerene na analizu i prilagodbu upitnika za implementaciju IQA modela u partnerskim visoko-obrazovnim institucijama. Korištenjem metoda samoevaluacije, refleksije i učenja kroz razmjenu iskustva, sudionici su identificirali ključne prednosti, izazove te razvojne prioritete svojih internih sistema kvaliteta.
Treći dan je bio je posvećen koordinaciji projektnih aktivnosti. Ova studijska posjeta dodatno je osnažila međuinstitucijsku i međunarodnu saradnju te potvrdila potrebu za uključivim i razvojno orijentiranim pristupom osiguranju kvaliteta u visokom obrazovanju.
Tokom radionice prof. dr. Dušanka Bošković je predstavila i ERASMUS+ CBHE projekat „MAnagerial and GoverNance Enhancement through Teaching" - MAGNET i pozvala učesnike da se povežu u u Balkansku mrežu za univerzitetsku pedagogiju - Balkan Network of University Pedagogy – BALKANETUP i da se tako uključe u aktivnosti unapređenja pedagoških i digitalnih kompetencija univerzitetskog akademskog osoblja, aktivnosti podizanja kvaliteta nastave kao važnog standarda internog osiguranja kvaliteta visokog obrazovanja.