Održan okrugli sto „Blockchain tehnologija: Nove mogućnosti i primjene u finansijskim, pravnim i sigurnosnim sistemima“
Povodom izdavanja i promocije knjige „Virtuelne kriptovalute i blockchain protokol“ autora Samira Nuhbegovića na Univerzitetu u Sarajevu je 29. novembra 2018. godine održan okrugli sto „Blockchain tehnologija: Nove mogućnosti i primjene u finansijskim, pravnim i sigurnosnim sistemima“.
Riječi dobrodošlice prisutnima je uputio prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, a uvodno obraćanje imao je prof. dr. Elvir Čizmić, prorektor za finansije Univerziteta u Sarajevu, dok je prof. dr. Izudin Kešetović, redovni profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Tuzli u penziji, govorio o knjizi „Virtuelne kriptovalute i blockchain protokol“, čiji je bio i recenzent.
Izlaganje o temi „Blockchain tehnologija: Nove mogućnosti i primjene u finansijskim, pravnim i sigurnosnim sistemima“ održao je Samir Nuhbegović, magistar menadžmenta, autor knjige „Virtuelne kriptovalute i blockchain protokol“, nakon čega je uslijedila diskusija.
Knjiga „Virtuelne kriptovalute i blockchain protokol” je nastala kao potreba da se čitaocima pruži uvid u nove trendove koji su se pojavili na monetarno-finansijskom području, a sve više imaju utjecaj i na ekonomske tokove kao i na društvene procese. Osnova za knjigu je bio master-rad iz 2015. godine pod nazivom „Virtuelna valuta Bitcoin – analiza i globalne implikacije“ koji je znatno proširen i dopunjen. Činjenica je da trendovi idu ka tome da se u bliskoj budućnosti gotov novac kao oblik novca izbaci iz upotrebe, te da se koristi samo elektronski novac. U ovom slijedu događaja moguća su dva scenarija. Prvi je da finansijsko-monetarna struktura ostane ovakva kakva i jeste, te da provođenje transakcija i dalje ide preko banaka. Drugi scenario je, između ostalog, obrađen u ovoj knjizi, a bazira se na protokolu na kojem su zasnovane finansijske transakcije bitcoina kao prve i najznačajnije virtuelne kriptovalute. Ovaj protokol pod nazivom „blockchain“ (lanac blokova) omogućava provođenje finansijskih transakcija peer-to-peer računarskom mrežom bez posrednika u realnom vremenu sa zaštitom od izmjena na jedan fascinantan i jedinstven način. S obzirom na karakteristike u knjizi je obrađena i mogućnost primjene ovog protokola za „izdavanje“ nacionalne virtuelne kriptovalute od centralne banke sa svim pratećim pojavama i promjenama koje bi se dešavale, kao i koristima koje bi se ostvarile.
Osim primjene za kriptovalute blockchain protokol, koji je u širem smislu blockchain tehnologija, nudi mogućnosti primjene i za čuvanje i verifikaciju bilo kojih drugih vrsta podataka, te razmjenu i ažuriranje istih od odvojenih subjekata uz zaštitu efikasnim kriptografskim metodama. Ova tehnologija nudi velike mogućnosti primjene u praksi i širom svijeta se implementiraju aplikacije zasnovane na ovoj tehnologiji.
Izvod iz recenzija
Prof. dr. Nijaz Bajgorić:
Mišljenja sam da je autor problematiku bitcoina prezentirao na jedan kvalitetan i interesantan način koji, i pored raspoloživosti sličnih materijala na internetu, može privući pažnju čitalaca u BiH i okruženju. Pogotovo je to bitno stoga što je, koliko je meni poznato, ovo pionirski pokušaj obrade ove problematike u monografskoj formi na području BiH.
Knjiga se može koristiti ne samo kao popularno štivo već i kao dopunski materijal za škole i fakultete, te je stoga preporučujem za štampanje.
Prof. dr. Izudin Kešetović:
Cijenim da se rukopis knjige „Virtuelne kriptovalute i blockchain protokol“ autora Samira Nuhbegovića preporučuje za štampu; predstavlja doprinos opštoj teoriji finansija i monetarne ekonomije.
Na kraju, ističem svoje zadovoljstvo da sam bio u prilici recenzirati ovaj rad i toplo ga preporučujem za objavljivanje. Originalnost, naučna utemeljenost i sveobuhvatnost u razmatranju predmetne problematike predstavlja dobrobit naučnoj i stručnoj javnosti u Bosni i Hercegovini, pa i šire.