Gostujući profesor na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu: Emmanouil Giannopoulos
Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu sa zadovoljstvom najavljuje gostovanje Emmanouila Giannopoulosa, profesora Aristotelovog Univerziteta u Solunu, ostvareno u programu Erasmus+. U periodu od 14. do 16. marta 2022, prof. Giannopoulos će na Muzičkoj akademiji održati niz predavanja o Vizantijskoj muzici za studente muzikologije, etnomuzikologije i muzičke teorije i pedagogije. Predavanja su otvorena za javnost u skladu s epidemiološkim mjerama.
Emmanouil St. Giannopoulos rođen je u Solunu, Makedonija-Grčka. Prvenstveno muzikolog i vanredni profesor na Odsjeku za muziku na Aristotelovom Univerzitetu u Solunu (prethodno docent u gradu Ioannina, 2013-14), Giannopoulos je 2001. godine dobio visoke ocjene za svoju tezu „Procvat psaltičke umjetnosti na Kreti (1566-1669)“ (mentor profesor Gregorios Th. Stathis). Ova je publikacija dovršena nakon studija vizantijske muzike ("Psaltička umjetnost") na Odsjeku za muziku Univerziteta u Atini. Prije toga Giannopoulos je stekao diplomu iz tjelesnog odgoja (1984-1988), drugi stupanj iz teologije (1990-1994) i 2000. godine diplomu poslijediplomskog studija Kršćanska arheologija i liturgika. Također je diplomirao helensku paleografiju. Paralelno je studirao vizantijsku muziku na Muzičkoj školi Metropolis u Solunu, na Novom konzervatoriju i konačno na Gradskom konzervatoriju u Solunu.
Giannopoulos je 25 godina predavao u srednjoj školi, na Konzervatoriju, na Odsjeku za teologiju i na Odsjeku za muzičke studije Aristotelovog Univerziteta u Solunu. Godine 2008. počeo je redovno predavati vizantijsku muziku u Jekaterinburgu (Rusija), gdje su njegovi studenti dosegli izvrsnu razinu poznavanja crkvene muzike, kako na grčkom tako i na slavenskom jezicima. Giannopoulos je napisao mnoge knjige, članke, eseje o psaltičkoj umjetnosti - njezinoj rukopisnoj tradiciji, historiji, himnografiji, teorijskim raspravama - i radove o radu poznatih muzičara. Sudjeluje na prestižnom Međunarodnom muzikološkom kongresu, a njegovi radovi objavljuju se u Zborniku radova i na webu. Uredio je i brojne knjige te je održao mnoge nastupe sa svojim studentskim horom. Bio je protopsaltes (prvi pjevač) u poznatoj vizantijskoj Crkvi svetih apostola u Solunu (1998-2020).
Plan predavanja:
Ponedjeljak, 14.03.2022: 11.00–12.30 (soba br. 10)
Uvod u historiju i notaciju vizantijske muzike. Muzički manuskripti
Utorak, 15.3.2022, 11.00–14.00 (soba br. 10)
Vizantijska muzička notacija. Silabičke i poluspore kompozicije. Muzička izvedba
Sporokomponirane (melizmatičke) melodije u rukopisima i štampanim izdanjima. Muzička izvedba. Vizantijska muzika i sekularna muzika
Srijeda, 16.03.2022: 13.30–15.00 (soba br. 10)
Poznati vizantijski i postvizantijski kompozitori i njihovo djelo.
Kontakt:
Prof. dr. Lana Paćuka
Šefica Odsjeka za muzikologiju i etnomuzikologiju
Adresa dogadjaja:
Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu