10. Rektorski forum Jugoistične Evrope i Zapadnog Balkana održan na Univerzitetu Crne Gore

Od 7. do 8. aprila 2025. godine, Univerzitet Crne Gore bio je domaćin 10. sastanka Foruma rektora Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana, kao i Međunarodne konferencije za umrežavanje ULYSSEUS.  Forum rektora Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana čini 34 ugledna univerziteta iz 9 zemalja Zapadnog Balkana. Univerziteti iz regiona okupljaju se jednom ili dvaput godišnje kako bi razgovarali o zajedničkim pitanjima i razvojnim izazovima Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana, unaprijedili međusobnu saradnju, razm

Od 7. do 8. aprila 2025. godine, Univerzitet Crne Gore bio je domaćin 10. Rektorskog foruma Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana, kao i Međunarodne konferencije umrežavanja ULYSSEUS.

Rektorski forum Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana čine 34 ugledna univerziteta iz devet zemalja Zapadnog Balkana. Univerziteti iz regiona okupljaju se jednom ili dva puta godišnje kako bi razgovarali o zajedničkim pitanjima i razvojnim izazovima Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana, unaprijedili međusobnu saradnju, razmatrali važne regionalne i evropske teme te postali glas akademskih institucija u regionu.

U okviru Foruma rektora Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana promovira se i saradnja između evropskih univerzitetskih alijansi kroz organizaciju zajedničkih aktivnosti i događaja. Skoro polovina (15) članica Rektorskog foruma Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana su članice evropskih univerzitetskih alijansi.

Domaćin – Univerzitet Crne Gore – također je član ULYSSEUS evropske univerzitetske alijanse. Imajući to u vidu, Međunarodna konferencija  umrežavanja Ulysseus održana je kao dio dvodnevnog događaja.

U okviru 10. Rektorskog foruma Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana organizovan je niz događaja kojima je ukazano na dosadašnja postignuća, te u okviru kojih je razgovarano o budućim prilikama i razvoju unutar akademske zajednice. Diskusije su bile usmjerene na značaj osiguranja kvaliteta na evropskom i nacionalnom nivou, evropsku diplomu i ulogu univerziteta u procesu proširenja i šire, kao i na aktivnosti radnih grupa, izazove i prednosti evropskih saveza.

Međunarodna konferencija za umrežavanje Ulysseus otvorila je prostor za diskusiju o saradnji između univerziteta iz EU i Zapadnog Balkana u okviru inicijative Evropskih univerzitetskih saveza, ističući dobre prakse i izazove ove saradnje, uz uvažavanje različitih konteksta i kapaciteta upravljanja institucija koje sarađuju.

Više od 60 predstavnika učestvovalo je na sastanku 10. Rektorskog foruma Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana i Ulysseus Međunarodne konferencije umrežavanja.

Univerzitet u Sarajevu na ovom značajnom skupu predstavljao je rektor prof. dr. Tarik Zaimović.


Pozdravne govore održali su prof. dr. Vladimir Božović, rektor Univerziteta Crne Gore, i predsjednica Rektorskog foruma prof. dr. Snježana Prijić-Samaržija. Nakon uvodnih govora uslijedile su dvije plenarne sesije. 

Gospođa Kinga Szuly, šefica sektora za politiku visokog obrazovanja pri Generalnoj direkciji za obrazovanje, mlade, sport i kulturu Evropske komisije, pokrenula je diskusiju o evropskoj diplomi. Evropska komisija, u saradnji sa zemljama EU i njihovim sistemima visokog obrazovanja, radi na kreiranju evropske diplome. Nekoliko politika predlaže konkretne puteve saradnje ka univerzalno priznatoj kvalifikaciji, kao i mjere podrške koje bi bile dostupne. Evropska diploma će doprinijeti širem obrazovnom sektoru i unaprijediti transnacionalnu saradnju među institucijama visokog obrazovanja.

Gospodin Aleksandar Šušnjar, direktor EQAR-a, predstavio je značaj osiguranja kvaliteta na evropskom i nacionalnom nivou. Nakon plenarne sesije uslijedila je debata i razmjena mišljenja rektora, prorektora i predstavnika agencija za osiguranje kvaliteta iz regiona Zapadnog Balkana.

Zatim je održan Matchmaking događaj u okviru kojeg su učesnici razgovarali o aktivnostima u sklopu Berlinskog procesa, projektu Toolkit for Knowledge Transfer at Public Universities in the Western Balkans Six, koji podržava Regionalni savjet za saradnju, istraživačkim prilikama s italijanskim institucijama, kao i o aktivnostima radne grupe Rektorskog foruma.

Drugi dan bio je posvećen Međunarodnoj konferenciji za umrežavanje Ulysseus. U okviru konferencije održane su dvije sesije u kojima su predstavljene dobre prakse evropskih univerzitetskih saveza (ULYSSEUS, YUFE, ACE2EU, CIRCLE-U, YUFE, ACROSS, SUNRISE, ULYSSEUS, UNINOVIS, SUNRISE, EUPeace) i njihova uloga u modernizaciji obrazovanja i jačanju kapaciteta univerziteta na Zapadnom Balkanu.

Završna sesija bila je posvećena debati na visokom nivou o ulozi univerziteta u procesu evropskih integracija. Dr. Filip Ivanović, potpredsjednik Vlade Crne Gore, g. Johann Sattler, ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, i prof. dr. Ivan Svetlik sa Univerziteta u Ljubljani, generalni sekretar Rektorskog foruma, iznijeli su svoja viđenja o ulozi univerziteta u procesu pristupanja EU.

Tokom Generalne skupštine učesnici su razgovarali o godišnjem izvještaju, finansijskom planu, pravilima organizacije, izboru novog predsjednika i podršci akademskoj zajednici u Srbiji. Univerzitet Crne Gore organizovao je i posjetu izložbi Dade Đurića te sadnju i obilazak maslina.