Održano predavanje Francisa Gurryja o ulozi intelektualnog vlasništva u modernoj ekonomiji
Predavanje gospodina Francisa Gurryja, generalnog direktora Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) i generalnog sekretara Međunarodne zajednice za zaštitu novih biljnih vrsta, o temi „Uloga intelektualnog vlasništva u modernoj ekonomiji“ održano je u četvrtak 15. marta 2018. godine u organizaciji Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine i Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine ima u zadatku mnoge poslove povezane sa intelektualnim vlasništvo, kao što su poslovi u području autorskog i srodnih prava koja se odnose na prava autora na djelima iz područja književnosti, nauke, umjetnosti, ili prava proizvođača videograma i baza podataka u Bosni i Hercegovini. Institut vodi i registre prijavljenih i priznatih prava industrijskog vlasništva.
Ovom prilikom rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj je iskazao podršku nastojanjima Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo ali i drugim međunarodnim akterima usmjerenim na promoviranje ideje da zaštita intelektualnog vlasništva nije cilj sam po sebi, već je sredstvo u funkciji širenja općeg blagostanja kroz poticanje inovacija i uspostavljanje prijeko potrebnog balansa između onoga što su potrebe razvijenih zemalja, ekonomskih i industrijskih sektora, koji su nesumnjivo nosioci globalnog razvoja, s jedne strane, i potreba zemalja u razvoju, koje se nose sa izazovima borbe protiv siromaštva i održivog ekonomskog razvoja, s druge strane.
Uz riječi dobrodošlice gospodinu Gurryju, rektor Škrijelj je naveo da će rad organizacije WIPO imati utjecaj na budućnost Bosne i Hercegovine i njenih građana, te izrazio nadu da će i posjeta gospodina Gurryja Bosni i Hercegovini biti dodatni poticaj i inspiracija za dosljedno provođenje proklamirane misije Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo.
Gospodin Fancis Gurry je generalni direktor Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo od 2008 godine. Završio je studij prava na Univerzitetu u Melburnu, doktorirao je na Univerzitetu u Kembridžu. Autor je mnogih publikacija, od kojih je knjiga „Breach of Confidence” postala i standardni pravni tekst u Velikoj Britaniji i izdata je od Oxford University Pressa. Gospodin Francis Gurry bio je predavač i gostujući profesor na više univerziteta i počasni je profesor na deset univerziteta širom svijeta. Od 2008. godine član je Evropske akademije za nauku i umjetnost.
Gospodin Francis Gurry je na početku predavanja predstavio rad Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) koja djeluje pod okriljem Ujedinjenih nacija, a koja, kako je naveo, radi na osiguravanju uravnoteženog i učinkovitog međunarodnog sistema intelektualnog vlasništva koji omogućuje inovativnost i kreativnost za dobrobit svih. WIPO broji 191 državu članicu među kojima je i Bosna i Hercegovina.
„Imamo sistem putem kojeg se možete prijaviti na našoj aplikaciji, na našoj web stranici i to će se automatski primjenjivati u više od 150 zemalja širom svijeta. To umnogome čini cijeli proces jednostavnijim i jeftinijim“, istakao je gospodin Francis Gurry, naglasivši da godišnje procesiraju oko 250.000 aplikacija za patente na globalnom nivou. Naveo je da su zaduženi i za primjenu određenog broja međunarodnih sporazuma koji tretiraju segment intelektualnog vlasništva, “što je otprilike 26 najznačajnijih sporazuma koji se primjenjuju u zemljama širom svijeta“.
Gospodin Gurry je istakao da postoji nekoliko glavnih razloga zašto imamo zaštitu intelektualnog vlasništva, a neki od ključnih su ekonomski aspekt, kako bi se pružio poticaj investicijama, istraživanju i razvoju, ali svakako i inovacijama, te dodao: “Taj poticaj se stvara kreiranjem okvira za zaštitu prava intelektualne svojine za samog idejnog tvorca nekog izuma ili inovatora, kao i za sami izum ili patent, a to zauzvrat tom inovatoru daje priliku da ostvari direktnu korist od toga na tržištu.“ Kazao je da je to od presudne važnosti jer su informacije i izumi stvari koje je lahko reproducirati, kopirati, tako da u trenutku kada kreirate neki izum, ako nemate zaštićeno intelektualno vlasništvo nad tim izumom, onda se njime svako može slobodno koristiti, a da inovator ne ostvari nikakvu naknadu.