Završni sastanak interesnih strana projekta "Procjena stanja prirode i upravljanja prirodnim resursima u Bosni i Hercegovini
U utorak, 3. oktobra 2023. godine u Sarajevu održan je Završni sastanak interesnih strana projekta "Procjena stanja prirode i upravljanja prirodnim resursima u Bosni i Hercegovini".
Treći, završni sastanak počeo je uvodnim obraćanjem projektne koordinatorice prof. dr. Senke Barudanović sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. „Ovo je jedan od rijetkih projekata koji je je okupio naučne radnike iz cijele zemlje, i tako je bilo od početka do kraja zahvaljujući tome što je Univerzitet u Sarajevu pozvao i dobio saglasnost svih drugih univerziteta“, navela je profesorica Barudanović. Također je naglasila da znanja o ovoj tematici koja su detektovali tokom četiri godine realizacije projekta nisu dovoljna da bismo održivo upravljali prirodom, a ona su neophodna za donosioce odluka da bismo bolje upravljali resursima i očuvali prirodu za naredne generacije. Pojasnila je da je projekt okupio više od 100 naučnih radnika sa osam javnih univerziteta u BiH koji su radili volonterski, što je jedinstven slučaj u našoj zemlji.
Partnerstvom između Federalnog ministarstva okoliša i turizma (FMOIT), kao ključne kontakt tačke za biodiverzitet u BiH i Univerziteta u Sarajevu, u učešću i praćenju ovog projekta su animirane relevantne institucije, javni univerziteti, nevladine organizacije i lokalne zajednice u Bosni i Hercegovini.
Događaju je prisustvovala i federalna ministrica okoliša i turizma prof. dr. Nasiha Pozder, koja je zahvalila prisutnima na obavljenom poslu i naglasila važnost kontinuiranog dijaloga između donosilaca odluka i naučne zajednice.
Učesnicima sastanka obratio se i rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, te podsjetio da je zbog iznimnog značaja ovog projekta Univerzitet u Sarajevu tražio i dobio od Rektorske konferencije/Rektorskog zbora u BiH, kojeg čine rektori svih javnih univerziteta u Bosni i Hercegovini, da se aktivno uključi u podršku ovom projektu.
„Kroz ovaj projekat je sačinjen presjek naučnih znanja o ulozi različitih aspekata prirode u našem životu i našem društvu. Danas smo ovdje da sagledamo rezultate procjene znanja i da zajednički prepoznamo benefite koje možemo imati kroz njihovo korištenje“, zaključio je rektor Škrijelj.
Na završnom sastanku je istaknuto da na stanje i trendove prirode i prirodnih resursa u BiH, direktno i indirektno, negativno i sve izraženije utiču mnogobrojni razvojni i društveni pritisci. Precizirano je da, iako postoje značajni potencijali za unapređenje, postojeće sektorske politike i upravljačko institucionalni aranžmani trenutno ne osiguravaju potreban dugoročni, regulatorni i finansijski okvir za veći doprinos prirode i prirodnih resursa održivom razvoju BiH.
Održani Treći, ujedno i Završni sastanak interesnih strana, imao je za cilj konačno usvajanje Sažetka za donosioce odluka, koje je se dogodilo na koncu sastanka te je time i zatvoren, a u međuvremenu su izloženi izvršni sažeci poglavlja u dijelovima.