Erasmus+ projekat STEPS: Pokrenut novi master studij iz oblasti "Održivi sistemi proizvodnje hrane"
Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerzitet u Sarajevu
|
Web stranica projekta na Fakultetu: https://ppf.unsa.ba/clanak.php?ID=963
Oficijelna web stranica Projekta: http://steps-project.eu/
STEPS - Master study in Sustainable Food Production System - Master studij iz oblasti "Održivi sistemi proizvodnje hrane"
Broj projekta: 598963-EPP-1-2018-1-AL-EPPKA2-CBHE-JP
Najvažniji postignuti cilj ovog Erasmus+ projekta je pokretanje novog master studija iz oblasti "Održivi sistemi proizvodnje hrane" kojeg su do sada upisale dvije generacije studenata Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (akademske 2020/2021. i 2021/2022.). Novi studij je ponudio znanja o inžinjerskim i upravljačkim temama koje utiču na tranziciju sistema proizvodnje hrane odnosno tehnološka dostignuća koja podržavaju takvu tranziciju. Konzorcij Projekta kao izbalansirano partnerstvo je osmislilo, razvilo i pružilo spoj modula koji se bave sistemima proizvodnje hrane iz tehničke, ekonomske, socijalne i političke perspektive. Projektom je ujedno i uspostavljena velika mreža učesnika kojima se osigurava relevantnost STEPS programa (Master studija) i ima snažnu spremnost da vodi socijalni i ekonomski razvoj zemalja Zapadnog Balkana. Master studij se baviti interdisciplinarnim i međuzavisnim temama vezanim za ekonomičnu, ekološki prihvaćenu i društveno prihvatljivu proizvodnju hrane visokog kvaliteta. Predloženi master studij ponudio je fundamentalno znanje o održivim sistemima proizvodnje hrane kroz kreirane bazne module. Osim ovoga, dvije grupe izbornih modula su ponuđene studentima kako bi im se pružila napredna znanja iz domena inžinjeringa, kvaliteta i sigurnosti hrane, odnosno iz logistike, ekonomike i okolišnog upravljanja sistemima proizvodnje hrane.
Poseban značaj projekta predstavlja modernizacija i jačanje kapaciteta laboratorija Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta. Projektom su nabavljeni Elisa kit za detekciju ukupnih aflatoksina (Laboratorija za mikrobiologiju), poluautomatski vertikalni autoklav i oprema za pilot preradu voća (Laboratorija za tehnologiju vrenja), spektrofotometar sa elektronskom jednokanalnom pipetom (Laboratorija za prehrambene tehnologije) i prenosni NIR IR spektrometar (Laboratorija za voćarstvo i vinogradarstvo). Osim spomenutog, nabavljena je i računarska oprema te ARcGIS trajna licenca kojom je omogućeno kreiranje, analiziranje i upravljnaje geografskim informacijama što predstvlja važan alat nastavnicima i studentima koji će se koristiti u modulu Održivo upravljanje zemljištem.
Projekt se realizuje udruženim naporima nekoliko univerziteta iz zemalja sa područja Zapadnog Balkana, Bosne i Hercegovine (Univerzitet u Sarajevu i Univerzitet u Bihaću), Albanije (Poljoprivredni univerzitet Tirana - koordinator i Evropski univerzitet u Tirani) i Kosova (Koledž Universum Priština i Univerzitet "Haxhi Zeka" iz Peći) i partnerskih univerziteta iz zemalja članica Evropske unije, Grčke (Poljoprivredni univerzitet Atina), Češke Republike (Češki univerzitet prirodnih nauka iz Praga) i Rumunije (Poljoprivredno-veterinarski univerzitet iz Bukurešta), Ostala dva člana Konzorcija projekta su "ReadLab", konsultantska kompanija iz Atine (Grčka) i Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona.
Projekt je počeo sa implementacijom 2019. godine, a završetak je planiran za kraj 2022. godine, godinu dana kasnije od predviđenog roka.
Dio laboratorijske opreme nabavljene kroz STEPS projekt
| |
|
Radionica u Sarajevu, 11.12.2019. | Posjeta Mljekari "Vita milk" u Peći, Kosovo, 12.9.2019. |