Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije i predstava „Dvadesete“

Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije i predstava „Dvadesete“

 

Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu nastavljeni su u subotu 26. juna 2021. godine koncertom nastavnika i studenata kompozicije u Domu oružanih snaga, te izvedbom predstave „Dvadesete“ na Otvorenoj sceni “Obala“.

KONCERT NASTAVNIKA I STUDENATA KOMPOZICIJE

Reditation za multiinstrumentalistu i sekvencer (2020), Đorđe Jovančić (1992)

Izvodi: Đorđe Jovančić, flauta, čaše, vokal, midi kontroler i sekvencer

Cross Bowing za pojačani gudački kvartet u prostornoj dispoziciji (2014) Ališer Sijarić (1969)

Izvodi: Gudački kvartet Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu

Taped AMP za traku i čelo (2021) Mirza Gološ (1996)

Izvodi: Selma Hrenovica, II ciklus studija, violončelo

Klasa: van. prof. dr. Belma Alić

Stretched Liquid za alt flautu i Valhalla delay (2020) Roko Đuzel (1995)

Izvodi: Sonja Međugorac, IV godina, flauta

Klasa: van. prof. mr. Sakib Lačević

The Warp za ozvučenu violinu i kompjuter (digitalni delay) (2020/21) Rijad Kaniža (1997)

Izvodi: Sara Barbara Bilela, II godina, violina

Klasa: red. prof. dr. Emina Smolović

Plus kompozicija za sintetizatore zvuka (2021) Dino Rešidbegović (1975)

Izvodi: van. prof. dr. Dino Rešidbegović

MATH (2019) Hanan Hadžajlić (1991)

Izvode: doc. mr. Marko Simović, violina, van. prof. mr. Belma Alić, violončelo

Zerina Šabotić, II ciklus studija, klavir. Klasa: van. prof. mr. Dragan Opančić

Odsjek za kompoziciju i dirigovanje je jedan od najstarijih Odsjeka Akademije, a od Bolonjske re­forme podijeljen je na dva zasebna Odsjeka. Odsjek za kompoziciju ima za cilj obrazovati budućeg umjetnika u oblasti kompozicije i pripremiti ga za buduću kompozitorsku djelatnost. Pri Odsjeku djeluje i Elektroakustički studio koji je na usluzi studentima za predmet Osnovi elektroničke muzike, kao i za snimanje akademskih koncertnih projekata.

Kompoziciju danas predaju profesori Ališer Sijarić i Dino Rešidbegović, uz asistenticu Hanan Hadžajlić, a sa Odsjekom sarađuje i kompozitor Igor Karača koji djeluje u USA.

Dr. Hanan Hadžajlić rođena je 1991. godine u Brežicama. Kompozitorica je, flautistica i transdisci­plinarna istraživačica. Zaposlena je kao asistentica na Odsjeku za kompoziciju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Suosnivačica je i direktorica INSAM Instituta. Članica je ansambla SONEMUS, Lucerne Festival Alumni, Transhumanističke partije SAD, Muzikološkog društva FBiH i Asocijacije kom­pozitora-muzičkih stvaralaca AMUS. Supredsjedavajuća je sudijskog odbora za bachelor studente ″3 Minute Thesis Competition″. Bila je stipendistica Lucerne Festival Academy: Composer Seminar (2017), Science Underground Academy (2016), Yamaha EU Foundation (2013). Njene kompozicije izvođene su u Evropi, Izraelu, SAD-u i Australiji. Autorica je muzike za rap projekat Cunami Flo (2020).

Prof. dr. Dino Rešidbegović rođen je Sarajevu 1975. godine. Školovao se u Sarajevu i Beču, studirajući kompoziciju, klavir i dirigovanje. Doktorirao je kompoziciju na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sa­rajevu 2016. godine. Dobitnik je nagrada: društva Alban Berg, 2000. i 2001, Siemens AG Österreich 2004, 2005. i nagrade Theodor Körner Preis 2003. Od 2006. godine zaposlen je na Muzičkoj aka­demiji u Sarajevu na Odsjeku za kompoziciju. Stalni je član Austrijskog udruženja kompozitora (ÖKB) od 2007. godine. Suosnivač je Instituta za savremenu umjetničku muziku (INSAM) gdje je jedan od predstavnika odjela Kompozicija kao i predstavnik odjela INSAM Zvučni laboratorij. Djela su mu izve­dena u najznačajnijim salama u Evropi, SAD-u i Japanu, Oba njegova klavirska koncerta su uvrštena u svjetsku diskografiju klavirskih koncerata. Autor je RMC (Reductional Music Complexity), muzičkog sistema oslobođenog od tonskih visina i ARGN (Approximate Reductionist Graphical Notation), siste­ma notacije elektroničke i elektroakustičke muzike.

Prof. mr. Ališer Sijarić rođen je u Sarajevu 1969. godine. Muzičku naobrazbu počeo je već u dobi od šest godina, kada počinje učiti sviranje violine. Studij kompozicije upisuje na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi profesora Josipa Magdića. Istovremeno pohađao je studij filozofije i sociologije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, te studij muzikologije na Muzičkoj akademiji Univer­ziteta u Sarajevu. Studij kompozicije okončao je u Beču gdje je diplomirao i magistrirao. Pored studija pohađao je 1998. godine kurs kompozicije na Internacionalnoj ljetnoj akademiji Impuls na Visokoj školi za muziku u Grazu, a zatim 2003. godine i kurs kompozicije Ticino Musica u Luganu (Švicarska). Dobitnik je Nagrade Davorin (2005), Visby International Centre for Composers - Composer in Resi­dence (2007), Nagrade ″Avdo Smailović″ AMUS-a za autorsko stvaralaštvo u području ozbiljne muzike (2018). Trenutno je zaposlen kao redovni profesor za Oblast kompozicija i obavlja funkciju Dekana Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu.

Mirza Gološ rođen je u Mostar, 1996. godine. Na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu je diplo­mirao 2020. godine u klasi prof. Nihada Kreče, a trenutno je student klavira na Drugom ciklusu studi­ja. Učestvovao je na seminaru ansambla SONEMUS, posvećenom interpretaciji savremene kamerne muzike. Više puta je nastupao kao solista te član kamernih sastava u sklopu koncertne sezone Muz­ičke akademije Univerziteta u Sarajevu, a nastupio je i u sklopu SONEMUS Festivala 2018. Od 2019. godine student je na Odsjeku za kompozicija na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. Dine Rešidbegovića.

Đorđe Jovančić rođen je 1992. godine. Direktor je Muzičkog ateljea u Bosni i Hercegovini u okviru kojeg djeluju Muzičko - obrazovni sistem “BASICS škola” i MAUBIH produkcija. Pohađao je mno­gobrojne seminare u zemlji i inostranstvu od kojih se izdvaja vokalni seminar Estill Voice Models profesorice Anne - Marie Speed sa Kraljevske muzičke akademije u Londonu. Iza sebe ima dugogo­dišnje aktivno iskustvo kao kompozitor, muzički producent, pjevač, multiinstrumentalista i muzički pedagog. Dobitnik je mnogih nagrada i priznanja, među kojima se izdvajaju priznanje “Dražen Ričl”, posebno priznanje VII PRE-ART takmičenja, itd. Djela umjetničke muzike su mu izvođena širom svijeta na renomiranim koncertima, festivalima i takmičenjima od Moskve pa do čuvenog Carnegie Halla u New Yorku. Komponovao je muziku i radio dizajn zvuka za filmove, serije i TV programe. Osnivač je muzičko - obrazovnog sistema pod nazivom BASICS škola, danas vodećeg muzičko - obra­zovnog sistema u regiji.

Rijad Kaniža rođen je u Livnu 1997. godine. Student je Drugog ciklusa studija na Odsjeku za muzi­kologiju i etnomuzikologiju i Prvog ciklusa studija na Odsjeku za kompoziciju u klasi van. prof. dr. Dine Rešidbegovića na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Njegova istraživanja su interdisciplinar­nog karaktera. Kaniža povezuje muzičku produkciju i kompoziciju kao umjetničke prakse s muzikologi­jom i tehnologijom kao naukom. Član je Instituta za savremenu umjetničku muziku (INSAM) kao dio administracije i uredništva INSAM Journal of Contemporary Music, Art and Technology. Uz to je i član Muzikološkog društva FBiH.

PREDSTAVA (ODSJEK ZA GLUMU)

„Dvadesete!“

S ciljem proširivanja znanja o teoriji i praksi besjedništva, te poticanja daljnjeg autonomnog razvijanja i istraživanja govornih/glasovnih mogućnosti, studenti su tragali za individualnim pristupima savre­menom govorništvu. Kroz iznošenje vlastitih stavova na aktuelnu problematiku savremenog društva, putem debata i suočavanjem stavova, došli smo do formiranih i argumentovanih govora studenata u njihovim dvadesetim godinama. Rezultat su zapisani autorski stavovi te, odabirom vlastitog stila, interpretirani govori. Predstava je realizirana pod mentorstvom van. prof. Mehmeda Porče u okviru predmeta Govor VII.

Autori

Kritički sistem vrjednovanja je jedini uslov za napredak – Faris Pinjo

Nacionalni i vjerski identiteti u BiH se zloupotrebljavaju za formiranje torova – Ivona Baković

Šta je zapravo vjera? – Domagoj Nižić

Islamofobija u Europi je gorući problem 21. stoljeća – Davor Domazet

Mladi trebaju ići iz Bosne i Hercegovine radi edukacije – Harun Ćehović

Mladi ne trebaju ići iz Bosne i Hercegovine radi edukacije – Hana Zrno

Van. prof. Mehmed Porča je diplomirani glumac i MA scenskih umjetnosti-gluma. Zaposlen je na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu od 2007. godine na predmetu Govor I-X. Igrao je u tride­set predstava u pozorištima u Sarajevu, Zenici i Mostaru, među kojima su i predstave NP-a Sarajevo Revizor i Pobuna u Narodnom pozorištu, nagrađivane na domaćim i međunarodnim festivalima.

 Gostovao je na svim značajnijim pozorišnim festivalima regije. Na filmu je ostvario trinaest uloga u domaćoj i međunarodnoj produkciji, od kojih su četiri višestruko nagrađivana na domaćim i inos­tranim festivalima, kao i u dvije televizijske serije. Na BH Radiju 1 ostvario je uloge u osamdeset radio-drama, eseja, pjesničkih antologija, putopisa i drugih radio-dramskih izraza, čiji je i dobitnik nagrade ″Glumac godine″ 2012. Također je i sinhro­nizirao na desetine uloga u animiranim filmovima Federalne televizije BiH i privatnih produkcijskih kuća. Učestvovao je u brojnim scenskim nastupima sa interpretacijama proze i poezije, kao i performansima.

Ass. Sanjin Arnautović rođen je u Livnu 1990. Godine. Diplomirao je na Akademiji scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu na Odsjeku za glumu 2013. godine. Od 2018. godine radi kao asistent na predmetu Govor I-X. Ostvario je uloge u predstavama u produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo, SARTR-a, Pozorišta mladih Sarajevo i Altteatra. Posebno se ističe njegov rad na mjuziklima Spelling bee i Spring awakening. Trenutno je angažiran na svom magistarskom projektu - mjuziklu Tick...Tick...Boom. Od 2020. godine u internacionalnoj organizaciji za muzički teatar Broadway Across Border djeluje kao program direktor. Jedan od njegovh posljednjih radova je film “Švedsko srce moje majke”.

Ivona Baković rođena je 1999. godine u Splitu. Akademiju scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu Odsjek za glumu u klasi profesora Admira Glamočaka upisala je 2017. godine. Osim glumom, bavi se i pisanjem poezije, a pjesme su joj objavljivane u sklopu regionalnih natječaja i festivala.

Harun Ćehović rođen je 1998. godine u Sarajevu. Kao akademski stipendista završava srednju školu u Londonu. Bio je u top 5% najbolje ocijenjenih IB studenata Velike Britanije. Nakon toga, 2017. godine upisao je Akademiju scenskih umjetnosti u Sarajevu u klasi profesora Admira Glamočaka. Godine 2019. godine proglašen je najboljim studentom na Odsjeku Gluma. Igrao je u predstavama: Hoćemo l’ više u produkciji Altteatra i Veliki diktator u Narodno pozorište Sarajevo. Uz to Harun Ćehović je BiH HMC ambasador, YLP alumni i BOLD program pioneer US Embassy BiH. Aktivno organizira projekte vezane za edukaciju, kulturu, umjetnost i mlade.

Davor Domazet rođen je u Supetru na otoku Braču 1995. godine. Studirao je na Pravnom fakultetu u Splitu, a potom je položivši prijemni ispit 2017. Godine upisao studij glume na Akademiji scenskih umjetnost Univerziteta u Sarajevu. Ostvario je ulogu u filmu ″Deset u pola″ Danisa Tanovića čije je snimanje nedavno završeno.

Domagoj Nižić rođen je 1998. godine u Zagrebu. Bivši je Hrvatski juniorski reprezentativac u odbojci na pijesku i dvoranski igrač HAOK Mladosti. Nakon amaterskog pozorišta i nekoliko uspješnih filmskih projekata upisao je studij glume na Akademiji scenskih umjetnosti u Univerziteta u Sarajevu 2017. godine u klasi prof. Admira Glamočaka. U HNK Zadar igrao je u predstavi Kabanica, koja je dobila posebno priznanje za ″Igru glumačkog kolektiva″ na Festivalu glumaca u Slavoniji, te bila nominrana za ″Najbolju predstavu u cjelini″ Hrvatskog glumišta 2020. Također, igrao je u filmu Edurda Galića “Šesti autobus”, te filmu Barbare Vekarić “Nitko nije savršen”, koji je nagrađivan nekoliko puta na internacionalnim festivalima.

Faris Pinjo porijekom je iz Visokog. Igrao je u mjuziklima: 25th Annual Putnam County, Spelling Bee i Annie u Narodnom pozorištu Sarajevo, te predstavama: Porodični portret (na arapskom jeziku), Vapijem za vašom prisutnošću, Komšizluk, Osramoćeni i autorskoj monodrami Skidanje. Ostvario je i uloge u filmu Sympathy for the Devil i seriji Konak kod Hilmije. Komponovao je muziku i pisao tekstove za pozorište i televiziju. Kao muzičar je bio i učesnik superfinala regionalnog muzičkog takmičenja X Factor 2015. godine. Kao kantautor se javnosti predstavio u junu 2021. godine sa svojim prvim solističkim koncertom u Ateljeu Figure.

Hana Zrno rođena je 1997. godine u Sarajevu. Akademiju scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu Odsjek za glumu u klasi profesora Admira Glamočaka upisala je 2017. godine. Prvi profesionalni projekat uradila je 2020. u produkciji Altteatra, sudjelujući u predstavi Hoćemol’ više?. Osim glume, bavi se pjevanjem, plesom i svira violinu.


1Ideja za dane posvećene umjetnosti nastala je na čvrsto postavljenim praksama triju umjetničkih akademija Univerziteta u Sarajevu, koje već odavno međusobno sarađuju i organiziraju različite umjetničke i kulturne manifestacije. Ovo je takoreći nulto izdanje, kojim ćemo pokušati napraviti zajednički univerzitetski projekt nastavnika i studenata iz oblasti umjetnosti, odnosno iz pojedinačnih akademskih okvira iskoračiti zajedno u javnost.

Zahvaljujući otvorenosti u pristupu i susretljivosti profesorica i profesora sa tri umjetničke akademije odabrano je sedam programskih sadržaja: dva seta kratkih filmova studenata Akademije scenskih umjetnosti (ASU) i razgovori sa autorima, predstava studenata Odsjeka za glumu ASU, tri koncerta nastavnika i studenata Muzičke akademije (MAS), izložba najboljih radova studenata svih odsjeka Akademije likovnih umjetnosti (ALU).

Dobro došli na „Dane umjetnosti UNSA“!


Program „Dana umjetnosti UNSA“ za nedjelju 27. 06. 2021. godine:

  • Galerija ALU, 12:00 h

Izložba najboljih studentskih radova nastalih u akademskoj godini 2020/21.

  • Katedrala Srca Isusova, 13:30

Koncert Yeon Ju Jeong, Dario Vučić (violina), Orgulje MAS

  • Kino Meeting Point, 16:00–18:00 h

Kratki filmovi studenata ASU i razgovori sa autorima

Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Koncert nastavnika i studenata kompozicije
Dani umjetnosti UNSA: Predstava „Dvadesete“
Dani umjetnosti UNSA: Predstava „Dvadesete“
Dani umjetnosti UNSA: Predstava „Dvadesete“
Dani umjetnosti UNSA: Predstava „Dvadesete“