Savjetovanje o temi "Osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju" u organizaciji Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke
Punopravno članstvo Bosne i Hercegovine u Evropskoj asocijaciji za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA) bilo bi konačna potvrda da je sistem visokog obrazovanja dostigao visok nivo kvalitete po ocjeni vanjskih subjekata. Rečeno je to u petak, 15.03.2024. godine, na Savjetovanju o temi "Osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju", u Sarajevu.
Ovo je prvo u nizu savjetovanja o unapređenju visokog obrazovanja u Federaciji BiH koje će i u ovoj godini organizirati Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, u saradnji sa visokoškolskim i drugim nadležnim ustanovama.
Domaćin prvog ovogodišnjeg savjetovanja, koje je bilo posvećeno osiguranju kvaliteta u toj oblasti, bio je Univerzitet u Sarajevu, a uz organizatore iz Federalnog ministarstva, sudjelovali su i predstavnici ministarstava obrazovanja, Centra za informiranje i priznavanje dokumenata u oblasti visokog obrazovanja i Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta, te prorektori za kvalitet javnih visokoškolskih ustanova.
Izlagači su upoznali prisutne sa Projektom SMEQA - prof. dr. Malik Čabaravdić (Univerzitet u Zenici), Akreditacijom studijskih programa - pripremi visokoškolskih ustanova - prof. dr. sc. Luciana Boban (Sveučilište u Mostaru), te Osiguranjem kvaliteta visokog obrazovanja zasnovanog na ishodima učenja - prof. dr. Dušanka Bošković (Univerzitet u Sarajevu), nakon čega je održana i diskusija.
Direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine Enes Hašić kazao je da rade na pripremi Agencije za ostvarivanje punopravnog članstva u ENQA-i te da očekuje da bi tokom ove i naredne godine trebali ispuniti pretpostavke za podnošenje zahtjeva za prijem.
Istakao je da je članstvo u ENQA-i veoma važno, jer je to potvrda kvaliteta sistema visokog obrazovanja te pojasnio da je sistem visokog obrazovanja u BiH veoma složen, jer ima 13 nadležnih obrazovnih vlasti.
„Ti sistemi moraju biti harmonizirani okvirnim zakonom koji je usvojen, ali nažalost, to se nije desilo i imamo situaciju u kojima postoje različiti pristupi obrazovanju od kantona do kantona. To je prepoznato van BiH i dovodi do problema u priznavanju bh. diploma“, zaključio je.
Prorektorica za kvalitetu UNSA Dušanka Bošković istakla je da je glavni kriterij za osiguranje kvaliteta visokog obrazovanja kvalifikacija, odnosno kakvo znanje treba da ima student koji završava fakultet. Naglasila je da su pravila, principi i preporuke za osiguranje kvaliteta visokog obrazovanja usvojeni u Evropskoj uniji, a budući da je BiH dio tog prostora, Agencija za visoko obrazovanje je također usvojila te kriterije.
„Međutim, ta Agencija je tek u prošloj godini pristupila akreditaciji studijskih programa. Taj proces je prekinut, jer se Agencija samo povukla iz projekta i od tada ništa nije urađeno, do dolaska novog rukovodstva“, kazala je.
Također je navela da Univerzitet u Sarajevu ima nekoliko studijskih programa koji su upisani u Evropski registar studijskih programa te da će vrlo brzo to biti jedini način priznavanja diploma.
„To se može postići sa obrazovanjem kakvo je sada, ali formalni proces procjene je bio zaustavljen i, na svu sreću, ponovo pokrenut“, kazala je.
(FMON; FENA - Alma Zukanović, Foto: Amer Kajmović)