Promocija publikacije POLJIČKE ISPRAVE II (iz Zbirke Aleksandra Poljanića), izdanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine

Promocija publikacije POLJIČKE ISPRAVE II (iz Zbirke Aleksandra Poljanića), izdanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine

29. 11. 2022. - U okviru prvog dana 5. sajma izdavača/nakladnika Bosne i Hercegovine - Knjige u nišama (KUN), u organizaciji Bosanskog kulturnog centra, Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH (NUBBIH) predstavila je svoje novo izdanje, drugi dio planirane trotomne edicije Poljičke isprave II - iz Zbirke Aleksandra Poljanića.

Poljičke isprave II, kao i prvi tom, nastao je kao ishod višegodišnjeg projekta NUBBiH, Čuvanje, zaštita i prezentacija dokumenata iz Arhiva Poljičke republike pisanih bosančicom, u saradnji sa doc. dr. Mehmed Kardašom s Odsjeka za bosanski, hrvatski i srpski jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koji je istodobno i priređivač publikacije. Projekt je sufinansiralo Federalno ministarstvo kulture i sporta, dok su podršku izdavanju publikacija dali Fondacija za izdavaštvo Sarajevo i Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo.

Promotori ove zanimljive i značajne publikacije bili su: dr. Ismet Ovčina, direktor NUBBiH, fra Ivan Nujić iz Franjevačke klasične gimnazije u Visokom, prof. dr. Iva Beljan Kovačić sa Sveučilište u Mostaru i doc. dr. Mehmed Kardaš, priređivač.

Na početku svog obraćenja dr. Ismet Ovčina je naglasio da složeni uslovi u kojima NUBBIH djeluje, a što proizlazi iz njenog neriješenog pravnog i finansijskog statusa, nisu ugrozili niti umanjili kvalitete njene izdavačke djelatnosti te da se misija NUBBIH ne predstavlja samo i prioritetno u čuvanju i zaštiti pisanog i duhovnog naslijeđa Bosne i Hercegovine, već i u njenom promoviranju i prezentiranju javnosti. Direktor Ovčina je istakao da je od posebnog interesa institucije promidžba naslijeđa koje svjedoči otvorenost, povezanost, isprepletenost i heterogenost zajednica, kultura i naroda kao integrativnih i obogaćujućih procesa.

U nastavku promocije Fra Ivan Nujić je u svom izlaganja istakao da su „Poljica zaista jedan nevjerovatan fenomen koji vas, što ga više proučavate, sve više iznenađuje. Nevjerojatno je to kako se na jednom tako malenu teritoriju uspostavila i tako dugo održala jedna politička zajednica, svjesne sebe i svoje posebnosti“. U svom izlaganju fra Nujić je analizirao, konsultirajući dostupnu literaturu o političkoj, pravnoj, literarnoj i jezičnoj baštini Poljica, i veze između Poljica i Bosne, pa kaže da su one “Ukratko: vrlo duboke, političke, a zatim i kulturne. Kada govorimo o političkim vezama, treba istaknuti da su Poljičani u 13. i 14. stoljeću bili vrlo naklonjeni knezovima bribirskim Šubićima, a to je važno jer je Tvrtka I. Kotromanića, prvoga bosanskoga kralja, rodila Jelena Šubić, kći Jurja II. Šubića. Ona ja praktično Šubića zemlje, pa i Poljica donijela u miraz Bosanskome Kraljevstvu. Tako se bosanska ćirilica – bosančica – učvrstila kao glavni tip poljičkoga pisma.“

U svom obraćanju prof. dr. Iva Beljan-Kovačić osvrnula se na sadržaj samih isprava te na način njihovog priređivanja, a koja slijedi najbolja pravila struke. Prof. Beljan-Kovačić je istakla da objavljena građa omogućuje bolje poznavanje jedne interesne lokalne zajednice, uvid u društveno uređenje, živu pisanu kulturu ali i svakodnevni život Poljičana, te da izdanje čini ovu građu dostupnom različitim strukama i tako otvara mogućnost lakšeg istraživanja ove mikrokulture, ali ne samo Poljica, nego povijesti i kulture u ranom novom vijeku, što će svakako potaći broj studija koje ne bi nastale bez pomoći priređivača tekstova. Ovi tekstovi, dodala je prof. Beljan-Kovačić, nisu zanimljivi samo struci, već nam donose sliku o stvarnim ljudima i njihovom svakodnevnom životu, a pisani su živim i ekspresivnim jezikom u kojem zamjećujemo mnoge stilske figure, a ponegdje i dijaloge. Na kraju izlaganja prof. Beljan-Kovačić je zaključila da je ovo bio vrlo zahtjevan posao, urađen uzorno, u kojem se priređivač susreo sa mnoštvom problema kao što su oštećeni listovi, nečitka mjesta, neujednačena grafija i sl.

U svom kratkom obraćanju doc. dr. Mehmed Kardaš zahvalio je promotorima na pohvalama za rad i objavljenu publikaciju i iskoristio priliku da zahvali NUBBiH, recenzentima i svim pojedincima koji su na svojevrstan način pomogli pri iščitavanju i dešifrovanju poljičkih isprava.

Recenzenti publikacije bili su prof. dr. Ivan Botica, viši znanstveni suradnik sa Staroslavenskog instituta u Zagrebu, prof. dr. Lejla Nakaš s Odsjeka za bosanski, hrvatski i srpski jezik Filozofskog fakulteta UNSA i izv. prof. art. Jurica Matijević s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu. Glavni i odgovorni urednik publikacije je dr. Ismet Ovčina, urednica izdanja mr. Muamera Smajić, a grafički urednik Eldin Hodžić.

Promocija publikacije POLJIČKE ISPRAVE II (iz Zbirke Aleksandra Poljanića), izdanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine
Promocija publikacije POLJIČKE ISPRAVE II (iz Zbirke Aleksandra Poljanića), izdanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine