Biblioteka Univerziteta u Sarajevu – Pravnog fakulteta | Najstarija i najbogatija pravna biblioteka u Bosni i Hercegovini
Pravni fakultet je osnovan 1946. godine i već tada je uspostavljena njegova biblioteka. Od tada do danas ona predstavlja temelj naučnoistraživačkog i nastavnog rada na Fakultetu. Njen fond čini oko 272.077 bibliotečkih jedinica. Najveći dio fonda obuhvataju serijske publikacije, uglavnom službena glasila. U sadržajnom smislu građom su obuhvaćene sve oblasti prava i bliskih naučnih disciplina – kriminalistike, sociologije, historije, ekonomije, sudske medicine…
Fond je smješten u bibliotečkim depoima, a manjim dijelom i na drugim mjestima na Fakultetu, kao što su prostorije pojedinačnih katedri koje su do 1992. godine imale funkciju seminarskih čitaonica.
Pored depoa i informacijsko-posudbenog prostora, biblioteka ima tri čitaonice različitog karaktera: referensnu čitaonicu (za korištenje referensne i građe s posebnim tretmanom), studentsku čitaonicu (za korištenje udžbeničke i druge građe neophodne za osnovno praćenje nastave i pripremu ispita) i njemačku čitaonicu.
Njemačka čitaonica je uspostavljena 2012. godine u saradnji s Njemačkom organizacijom za međunarodnu pravnu saradnju (IRZ) i u njoj je smještena recentna pravna literatura na njemačkom jeziku koja broji 522 naslova (597 jedinica) monografskih i osam naslova serijskih publikacija.
Automatizacija stručne obrade građe i bibliografski rad započeti su 2004. godine. Od tada do danas urađena su 28.063 bibliografska zapisa. Članstvo u COBISS-u je realizirano 2006. godine, kada se krenulo s osnovnom i stručnom obradom građe u ovom sistemu. Pored, u sistemu obrađena 10.302 naslova i 20.169 jedinica vezanih za bibliotečki fond, napravljeno je još 830 zapisa radi izrade različitih bibliografija.
Analitička obrada građe, uglavnom priloga u serijskim publikacijama, koja je rađena u drugom softveru, omogućila je da Biblioteka Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu može efikasno odgovarati na složenije korisničke tematske upite, po čemu je poznata. Različite evidencije o fondu postojale su i prije implementacije savremenih sistema, pa je tako najstariji katalog u Biblioteci abecedno-imenski lisni katalog.
Važno je istaći da je Biblioteka Pravnog fakulteta prva biblioteka na Univerzitetu u Sarajevu koja je pokrenula automatiziranu pozajmicu u okviru COBISS-a još 2008. godine. Sva tehnička infrastruktura neophodna za učlanjenje u COBISS, uključujući i sredstva za prve kurseve i licence, osigurana je zahvaljujući projektnom radu osoblja Biblioteke.
Budući da je riječ o najstarijoj i najbogatijoj pravnoj biblioteci u Bosni i Hercegovini, njene usluge i resurse ne koriste samo studentice i studenti, profesorice i profesori Fakulteta, nego i korisnice i korisnici s drugih fakulteta i institucija, uglavnom pravosudnih, kao i stručnjaci iz prakse. Iako fakultetske biblioteke u principu nisu dostupne široj javnosti, svjesna svoga značaja i specifičnosti građe, koja često nigdje drugo nije dostupna, Biblioteka Pravnog fakulteta je uvijek nastojala zadovoljiti informacijske potrebe šireg kruga korisnika. Koliko je ta aktivnost intenzivna donekle može ilustrirati činjenica da je u sistem od sredine 2008. godine do pisanja ovog teksta upisano 6488 članova. Ovaj broj nije potpun, jer ne obuhvata vanjske korisnike i akademsko osoblje Fakulteta od uspostave sistema. Naravno, broj članova ne treba posmatrati odvojeno od frekvencije korištenja resursa i usluga. Uprkos činjenici da se od samog uključenja segmenta pozajmice nisu bilježili ni svi korisnici ni sve transakcije, prema podacima iz sistema, do danas je Biblioteka Pravnog fakulteta fizički posjećena najmanje 96.796 puta po različitim osnovima (posudba, korištenje građe u referensnoj čitaonici, produženje građe…). Ovom brojkom nisu obuhvaćeni svakodnevni telefonski upiti, upiti putem maila kao ni korištenje građe u studentskoj čitaonici.
Uz impresivan fond, ispitivanja korisnika pokazala su da oni najviše cijene stručne bibliotečko-informacijske usluge koje zadovoljavaju specifične individualne potrebe. Među tim uslugama, pored tradicionalnih, kao što je posudba građe, u Biblioteci Pravnog fakulteta dominira vrlo intenzivna izrada selektivnih bibliografija na zahtjev korisnika. Ona se obavlja na dnevnom nivou i obuhvata pretragu velikog broja informacijskih izvora. Pored dostupnih baza, pretražuju se i online katalozi pravnih fakulteta u regionu, koji su ranije krenuli s automatiziranom obradom, a čiji stari fond ima velike podudarnosti s fondom ove biblioteke, te tako korisnici ne ostaju uskraćeni ni za informacije o staroj građi koju biblioteka posjeduje, što se utvrđuje dodatnom provjerom u spomenutom lisnom katalogu. Usluga međubibliotečke posudbe je također razvijena i najvećim dijelom odvija se u okviru saradnje s bibliotekama u državi i regionu.
Općenito govoreći, bibliografski rad u Biblioteci Pravnog fakulteta odvija se od 2004. godine kada se krenulo s izradom institucionalne bibliografije i bibliografije doktorskih i magistarskih radova koje su objavljene 2005. godine, a posljednja objavljena bibliografija je bibliografija časopisa Istorisko-pravni zbornik(1949–1950) i Godišnjak Pravnog fakulteta u Sarajevu (1953–2017) iz 2018. godine.
Nije zanemariva ni saradnja s drugim bibliotekama u državi i inostranstvu koja je naročito dinamična u okviru Društva pravnih i srodnih bibliotekara Jugoistočne Evrope (SEALL) te Mreže pravnih fakulteta Jugoistočne Evrope (SEELS). Saradnja obuhvata razmjenu publikacija i informacija te zajedničke edukacijske programe (radionice, okrugli stolovi, konferencije itd.). Otvorenost za saradnju nipošto nije savremena tekovina. Ona je postojala još od osnivanja Fakulteta. Zahvaljujući tome, u fondu se mogu naći i starije disertacije odbranjene na pravnim fakultetima u bivšoj Jugoslaviji te publikacije naučnih instituta i fakulteta iz cijelog svijeta. Biblioteka Pravnog fakulteta je dala doprinos različitim projektima na Univerzitetu u Sarajevu pokrenutim s ciljem promocije biblioteka, kao što je obilježavanje Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama.
U skladu sa savremenim tendencijama i potrebama, edukacija korisnika se provodi na različite načine. Ona obuhvata kratke svakodnevne instrukcije, uglavnom vezane za pretragu baza i kataloga, te detaljnija upoznavanja s bitnim informacijskim izvorima, načinima pretrage, evaluacijom i selekcijom građe. Posljednji vid edukacije obavlja se na organiziranim časovima u sklopu predmeta Sociologija i pravo i Metodologija istraživanja. Pored edukacije studentica i studenata Pravnog fakulteta, u ovoj biblioteci se duži niz godina obavljala i edukacija studentica i studenata Odsjeka za bibliotekarstvo (danas informacijske nauke) Filozofskog fakulteta u formi studentske prakse.
Pored navedenog, Biblioteka pruža značajnu podršku izdavačkoj djelatnosti Fakulteta, od čega posebno ističemo angažman na indeksiranju časopisa Godišnjak Pravnog fakulteta u Sarajevu, te tekući rad na razvoju e-izdavaštva i Open Journal System platforme.
U Biblioteci rade dvije stručne osobe koje su stekle visoko obrazovanje iz oblasti bibliotekarstva i jedna osoba srednje stručne spreme. Uprkos ograničenim personalnim kapacitetima, što je dugogodišnji problem, osoblje Biblioteke je opredijeljeno za kontinuirano unapređenje rada i inovacije. U skladu s tom vizijom, planira se nastavak rada na retroaktivnoj obradi fonda u sistemu, iako je tekući priliv dosta veliki, analitičkoj obradi publikacija nastavnika i saradnika te sistematičnijoj edukaciji korisnika. Planirano je da se u korisničku grupu intenzivnije uključe maturanti, te da se i na taj način doprinese promociji Pravnog fakulteta među budućom studentskom populacijom.
Pravovremen pristup relevantnim pravnim informacijama je nužan preduvjet da bi se bilo “u pravu”, a njegovo osiguranje je misija Biblioteke Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.