Održava se najstarija naučna konferencija iz oblasti elektrotehnike i računarstva u Bosni i Hercegovini - ICAT 2022
Svečana ceremonija otvaranja najstarije naučne konferencije iz oblasti elektrotehnike i računarstva u Bosni i Hercegovini – ICAT 2022 upriličena je u četvrtak, 16. juna 2022. godine u Hotelu Europa.
Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu je ponosni organizator konferencije koja je ove godine okupila više od 100 aktivnih učesnika iz BiH, SAD, Kine, Indije, Tajvana, Litvanije, Turske, Češke, Njemačke, Alžira, Francuske, Maroka, Ukrajine, Slovačke, Tunisa i Ekvadora, a glavni pokrovitelj konferencije ICAT je Telemach BH.
Pozdravnim obraćanjem konferenciju je otvorio dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Jasmin Velagić istakavši: „Moje zadovoljstvo je poželjeti vam dobrodošlicu na 28. konferenciju komunikacijskih i informacionih tehnologija ovdje u Sarajevu, gradu koji je zaista odlično mjesto za organiziranje ovakvih konferencija. Ova konferencija je sjajna prilika za razmjenu ideja i interakcije sa kolegama“.
Prisutnima se obratio i Admir Drinić, generalni direktor kompanije Telemach u BiH, glavnog pokrovitelja konferencije ICAT, izrazivši zadovoljstvo što ima priliku obratiti se na ovom značajnom skupu, te naglasivši: “Nije bilo dileme kada smo dobili pozivnicu da učestvujemo u organizaciji ovog naučnog skupa, za koji vjerujemo da će u naredna tri dana objaviti mnogo korisnih priča koje će i nama pomoći u telekomunikacijskom sektoru kako bismo bili bolji i uspješniji i kako bismo svojim korisnicima obezbijedili što funkcionalnije usluge“.
Ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo prof. dr. Aleksandra Nikolić je istakla da je Ministarstvo uvijek spremno za podršku nauci, i to posebno kada se radi o razvojukomunikacijskih i informacionih tehnologija, poručivši: “Želimo napredovati u promjenama i inovacijama, zbog čega Konferencija ICAT ima veliku važnost za nas. Prije svega, ovo je prilika da se grade nove veze, ali i obnove one stare, da se razmjene ideje iz prakse i iskustva i inspirišu nove“.
Prof. dr. Dušanka Bošković, prorektorica za kvalitet Univerziteta u Sarajevu, naglasila je kako se nada da će konferencija ICAT i drugi slični nadolazeći događaji pomoći u razvoju, ne samo Univerziteta u Sarajevu, nego i industrije i da će ovo biti samo jedan korak u budućim, uspješnim istraživanjima.
Docent na Odsjeku za automatiku i elektroniku Elektrotehničkog fakulteta UNSA i prodekan za naučnoistraživački rad dr. Tarik Uzunović istakao je važnost Konferencije zbog prilike za upoznavanje sa kolegama, ali i kako bi se svim posjetiocima dao razlog da posjete prelijepo Sarajevo.
U okviru trodnevne konferencije, u periodu od 16. do 18. juna, bit će prezentirani radovi iz oblasti vještačke inteligencije i nauke o podacima, softverskog inženjeringa i informacionih sistema, komunikacijskih i informacionih tehnologija, mehatronike i sistema upravljanja, te elektroenergetike.