Prof. dr. Vedad Smailagić objavio je tekst "Die islamische Freitagspredigt im deutschsprachigen Kontext" u zborniku radova "Language and Religion: Trends and Perspectives"

Prof. dr. Vedad Smailagić objavio je tekst "Die islamische Freitagspredigt im deutschsprachigen Kontext" u zborniku radova "Language and Religion: Trends and Perspectives"

Prof. dr. Vedad Smailagić, redovni profesor germanističke lingvistike na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu objavio je u double-blind peer reviewed recenziranom tematskom zborniku radova Language and Religion: Trends and Perspectives, izdavača de Gruyter, tekst Die islamische Freitagspredigt im deutschsprachigen Kontext u kojem istražuje islamsku hutbu petkom kao komunikativnu konstalaciju u njemačkom kontekstu i na njemačkom jeziku. Objavljeni zbornik se sastoji iz radova sa konferencije održane 2021. godine u okviru interdisciplinarne radne grupe Language and Religion koja ima za cilj da lingvistički istraži različite jezičke, komunikativne, kulturološke, religijske, sociološke i psihološke aspekte religijske komunikacije.

 

https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/9783110604696-004/html

 

Svojim člankom o hutbi u njemačkom kontekstu autor otvara sasvim novo istraživačko polje unutar germanističke lingvistike a koja se bavi islamskom komunikacijom na njemačkom jeziku čime istraživanja na polju religijske komunikacije proširuje kako za islamski a tako i za lingvistički i germanistički kontekst. U tekstu se najprije da je prikaz internacionalnih pristupa analizama hutbe, nakon čega se hutba kao tekstna vrsta lingvistički analizira sa aspekte eksternih i internih karakteristika, te na koncu funkcionalni i semantički elementi hutbe u njemačkom kontekstu koji služe za izgradnju islamskog znanja neophodnog za opću islamsku komunikaciju na njemačkom jeziku.

 

https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/9783110604696/html?lang=en

 

Objavljeni rad o hutbi kao novoj komunikativnoj formi unutar germanističkih pitanja predstavlja samo početak novih i mnogo širih istraživanja profesora Smailagića u saradnji sa univerzitetima Heidelberg, Berlin, Dresden, Erlangen, Zürich i Koblenz. U narednom periodu izlazi još nekoliko radova u kojima profesor Smailagić istražuje pragma-semantičke aspekte i historičnost vjerskih kreda (vjerozavjeta), neverbalne komunikacije u Kur'anu, procesa usvajanja islamskih koncepata u njemačkom jeziku i slično.