Serijal „FPN ZavnoBook“ | Održana promocija knjige “Pro et contra ustava: komparacija američkih i bosanskohercegovačkih politika" prof. dr. Nermine Mujagić
U susret 25. novembru - Danu državnosti Bosne i Hercegovine, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu organizira serijal promocija knjiga pod nazivom „FPN ZavnoBook“. U okviru serijala bit će promovisane knjige profesora Fakulteta političkih nauka UNSA.
U ponedjeljak 21. novembra 2022. godine na Fakultetu političkih nauka UNSA održana je promocija knjige "Pro et contra ustava: komparacija američkih i bosanskohercegovačkih politika", prof. dr. Nermine Mujagić.
Moderator promocije bio je dekan Fakulteta političkih nauka UNSA prof. dr. Sead Turčalo, a promotori su bili akademik prof. dr. Mirko Pejanović, koji je ujedno i recenzent knjige, zatim prof. dr. Asim Mujkić, te prof. dr. Sarina Bakić.
Uvodno izlaganje imao je akademik prof. dr. Mirko Pejanović, objašnjavajući kritične tačke i srž sadržaja djela “Pro et contra ustava: komparacija američkih i bosanskohercegovačkih politika”. Osvrnuo se na akademsku karijeru prof. dr. Nermine Mujagić i uslove koji su pogodovali nastanku ovog naučnog rada.
“Profesorica je u elaboraciji svih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma, Dejtonskog ustava i postdejtonske demokratije u BiH, osim teorijskih izvora koji su i naši i inostrani, obavila jedno empirijsko istraživanje koje se rijetko može objaviti takvo, u tom formatu, a obavljeno je zahvaljujući tome što je kolegica boravila u SAD-u”, istakao je akademik prof. dr. Pejanović.
Prof. dr. Asim Mujkić dao je osvrt na čitanje ovog djela u sebi svojstvenom, filozofsko-političkom maniru.
“Ono na što sam se ja koncentrirao čitajući tekst kolegice Mujagić jeste jedna perspektiva povijesti razumijevanja političkih procesa koji oblikuju subjektivitet modernih država, baš kakve su SAD i BiH. Nermina Mujagić s razlogom podvlači distinkciju koju uvodi u naše jezike Milan Kangrga između historije i povijesti…”, pojasnio je profesor Mujkić.
Prije samog obraćanja autorice, gostima se obratila i prof. dr. Sarina Bakić, jedna od prvih koji su, kako kaže prof. dr. Mujagić, imali priliku čitati sirove verzije rukopisa ovog teksta.
“Ustav jedne države je, kako svi znamo, najviši pravni akt i temelj njene opstojnosti, garant svake države. Zato je izuzetno važno da autori poput Nermine Mujagić, sa naučnim utemeljenjem govore o ovoj ozbiljnoj tematici”, naglasila je profesorica Bakić.
Promociju je krunisalo obraćanje autorice teksta, koja je svojim jasnim i konciznim govorom otkrila vlastiti stav prema tekstu i motive za njegov nastanak.
“Ustav je za mene hladna, ledena voda koja hladi političku moć. Za mene je ustav zapravo, barka jedna koja treba da nas dovede na sigurno mjesto, a pri tome da ta barka ne skreće ni ulijevo ni udesno. Bojim se da mi živimo u društvu u kojem ustav koncentriše moć etničkih skupina, ne dozvoljavajući nikome drugom da ga kontroliše. Ova knjiga me napatila, ali čini mi se da sam uspjela da napravim, ja bih rekla više jednu zbirku, jedan resurs ideja, stavova, uvjerenja, američkih i bh. autora koji promišljaju teme koje trebaju nama – bosanskohercegovačkom društvu”, zaključila je autorica prof. dr. Nermina Mujagić.