Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“

Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“

 

Nacionalni dan svjesnosti o bibliotekama u BiH obilježen je 28. oktobra na Univerzitetu u Sarajevu, a cilj je bio podsjetiti na važnost učešća biblioteke u izgradnji društva znanja. Partneri u realizaciji ovog događaja su Univerzitet u Sarajevu, Sveučilište u Mostaru i Kantonalna i univerzitetska biblioteka Bihać.

 

Biblioteke (nacionalna, javne, akademske, školske, specijalne) – partneri iz Bosne i Hercegovine učestvovale su u promociji svojih usluga nudeći građanima različite edukativne sadržaje (promocije, večeri poezije, okrugle stolove, izložbe i sl.). Biblioteke-partneri Univerziteta u Sarajevu obilježile su Nacionalni dan svjesnosti o bibliotekama u BiH 2022 s više od 50 različitih aktivnosti.

 

Na svečanosti obilježavanja šeste godišnjice Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH govorili su rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, direktorica Biblioteke Univerziteta u Sarajevu i koordinatorica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH mr. sc. Nadina Grebović-Lendo, prorektorica za kvalitet prof. dr. Dušanka Bošković, te voditeljica projekta prof. dr. Lejla Hajdarpašić.

 

Rektor prof. dr. Rifat Škrijelj je podsjetio da se ovogodišnji Nacionalni dan svjesnosti o bibliotekama održava pod motom i čuvenom rečenicom Alberta Einstena: Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka. Tokom obraćanja naveo je da organizacijom današnje svečanosti podsjećamo građanke i građane na važnost učešća biblioteke u izgradnji društva znanja.

„Univerzitet u Sarajevu u partnerstvu sa Sveučilištem u Mostaru i Kantonalnom i univerzitetskom bibliotekom Bihać šalje poruke da su biblioteke važne u životu svakog pojedinca. Cjeloživotno učenje unutar akademske zajednice o kojem stalno govorimo je proces u kojem je učešće bibliotekara i biblioteka neizostavno“, istakao je rektor Škrijelj, te dodao: „Biblioteka je repozitorij znanja, centar sa bibliotekarima - informacijskim  stručnjacima,  prostor  za  učenje  i  za interakciju i mjesto za socijalizaciju“.

 

Da danas slavimo Dan bibliotekara i biblioteka u Bosni i Hercegovini, podsjetila je i mr. sc. Nadina Grebović-Lendo. 

„Već šestu godinu zaredom obilježavamo Nacionalni dan svjesnosti o bibliotekama. Imali smo priliku vidjeti mnogo programa, te tako upoznati mnoge bibliotekare i mnoge biblioteke. Priča o Nacionalnom danu svjesnosti raste uporedo sa pričom o Biblioteci Univerziteta u Sarajevu“, istakla je direktorica Grebović-Lendo, te dodala da su u posljednjih pet godina pokrenute brojne aktivnosti. „Kada je u pitanju Univerzitet u Sarajevu, uspostavili smo jedinstven bibliotečko – informacijski sistem, objedinili smo kolekciju Univerziteta u jedan jedinstveni online katalog, educirali bibliotekare iz različitih tema i oblasti, pokrenuli web stranicu Biblioteke Univerziteta, pokrenuli projekte vezane za otvoreno izdavaštvo, a uskoro promoviramo i registar časopisa u otvorenom pristupu“, rekla je magistrica Nadina Grebović -Lendo, direktorica Biblioteke Univerziteta u Sarajevu.

 

Prisutnima se obratila i prorektorica za kvalitet prof. dr. Dušanka  Bošković, rekavši kako je vrlo važno da sigurno koračamo ka gradnji društva znanja, gdje je jedna od ključnih kompetencija, kako ona kaže, upravo informacijska pismenost.

„U informacijskoj pismenosti su nam upravo bibliotekari glavni akteri. Danas, kada živimo u digitalnom svijetu, može se vidjeti da je bibliotekarima prije bilo lakše, onda kada su bili most prema informacijama. Danas je veliki posao pred bibliotekarima, kada opet treba da budu most, ali ovaj put ka moru informacija“, rekla je prorektorica za kvalitet prof. dr. Dušanka  Bošković.

 

O samom značaju ovog projekta i obilježavanju Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Herceogovini, govorila je i voditeljica projekta prof. dr. Lejla Hajdarpašić.

„Nacionalni dan svjesnosti o bibliotekama, zbog kojeg smo se danas okupili, jedan je od rezultata trogodišnjeg Library Network Support Services (LNSS) projekta, odobrenog u okviru Erasmus+ programa, a koji se u najširem kontekstu, zapravo bavio unaprijeđenjem strateškog planiranja i upravljanja u visokoškolskim bibliotekama partnerskih institucija i posljedično redefiniranju bibliotečko – informacijskih usluga u visokoškolskim bibliotekama. Ovaj projekt je istovremeno imao za cilj i promociju informacijskih usluga školskih i visokoškolskih, specijalnih, javnih, pa i nacionalnih biblioteka partnerskih institucija, a upravo u okviru inicijative Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini, koji se u Bosni i Hercegovini obilježava od 2017.godine“,  istakla je prof. dr. Lejla Hajdarpašić.

 

Na svečanosti su dodijeljene zahvalnice zaslužnim pojedincima i institucijama za doprinos u obilježavanju Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini.

Zahvalnica za podršku u razvoju i promociji aktivnosti Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini dodjeljuje se prof. dr. Rifatu Škrijelju, rektoru Univerziteta u Sarajevu.

  • Zahvalnica za doprinos razvoju i promociji Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini dodjeljuje se prof. dr. Maidi Čohodar Husić, profesorici Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
  • Zahvalnica za doprinos razvoju i promociji Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini dodjeljuje se prof. dr. Dušanki Bošković, prorektorici za kvalitet Univerziteta u Sarajevu
  • Zahvalnica za doprinos razvoju i promociji Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini dodjeljuje se prof. dr. Lejli Hajdarpašić, profesorici Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i koordinatorici projekta Library Network Support Services Modernizing Libraries in the Western Balkan Countries through Staff Development and Reforming Library Services
  • Zahvalnica za doprinos razvoju i promociji Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini dodjeljuje se Fuadi Muslić-Haseta, šefici Službe za izdavačku djelatnost Rektorata Univerziteta u Sarajevu
  • Zahvalnica za doprinos razvoju i promociji Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini dodjeljuje se Vahidu Piraliću, bibliotekaru Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
  • Zahvalnica za kontinuiranu promociju Specijalnih zbirki Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine dodjeljuje se Muameri Smajić, bibliotekarki Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine
  • Zahvalnica za učešće Biblioteke Srednje škole primijenjenih umjetnosti Sarajevo u programu Šetnja za biblioteke Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama 2017 dodjeljuje se Amini Abdulahović, bibliotekarki Srednje škole primijenjenih umjetnosti - Sarajevo
  • Zahvalnica za realizaciju promotivnog videa Biblioteke Četvrte gimnazije Ilidža povodom Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama 2017 dodjeljuje se Nihadi Muratović, bibliotekarki Četvrte gimnazije - Ilidža
  • Zahvalnica za kontinuiranu promociju bibliotečko-informacijskih usluga kroz svijet stripa u Desetoj osnovnoj školi Ilidža dodjeljuje se Vedadu Šabanadžoviću, bibliotekaru Desete osnovne škole - Ilidža

Zahvalnice su dodjeljene i sljedećim institucijama:

  • Centru za govornu i slušnu rehabilitaciju Sarajevo za učešće u Nacionalnom danu svjesnosti o bibliotekama 2021 s programom Knjiga nije hrana ali je čitanje poslastica
  • Biblioteci Sarajeva za kontinuiranu promociju bibliotečko-informacijskih usluga za najmlađe korisnike
  • Gradskoj biblioteci Busovača za organizaciju foto natječaja Knjiga i dijete  povodom Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama 2017
  • Općoj biblioteci Maglaj za organizaciju događaja namijenjenog najmlađim korisnicima biblioteka povodom Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama 2019

Dio programa Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH bilo je i održavanje bibliotečkog sajma na članicama Univerziteta u Sarajevu. U bibliotečkom sajmu učestvuju biblioteke fakulteta i akademija: Akademija likovnih umjetnosti, Arhitektonski fakultet, Ekonomski fakultet, Fakultet zdravstvenih studija, Fakultet islamskih nauka, Fakultet za kriminalistiku kriminologiju i sigurnosne studije, Fakultet političkih nauka, Filozofski fakultet, Građevinski fakultet, Katolički bogoslovni fakultet, Medicinski fakultet, Muzička akademija, Pedagoški fakultet, Poljoprivredno-prehrambeni fakultet, Pravni fakultet, Prirodno-matematički fakultet, Stomatološki fakultet sa klinikama, Šumarski fakultet, Veterinarski fakultet. U programu obilježavanja učestvovao je i Orijentalni institut. U prostorijama biblioteka navedenih fakulteta i akademija posjetioci su imali priliku upoznati se sa bibliotečko-informacijskim uslugama biblioteke, razmijeniti knjige i razgovarati s bibliotekar(k)om.

 

Svečanost je upotpunjena muzičkom numerom Dvoglasne invencije broj 3 i 4, Johanna Sebastiana Bacha, koju su izveli Mirza Sijerčić i Zoja Vuković, studenti duvačkog odsjeka Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu u klasi docenta Leva Pupisa.

 

Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“
Obilježena šesta godišnjica Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH | „Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka“