Na Fakultetu političkih nauka UNSA održana međunarodna konferencija: 30 godina Bosne i Hercegovine u Ujedinjenim nacijama | Bosna i Hercegovina: političko stanje i perspektive razvoja
Povodom trideset godina državne neovisnosti i prijema Bosne i Hercegovine u organizaciju Ujedinjenih nacija (22. maj 1992.) na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu u petak 20. maja 2022. godine održana je međunarodna naučnu konferencija Bosna i Hercegovina: političko stanje i perspektive razvoja. Konferencija je organizirana kako bi se o ovim važnim događajima u novijoj povijesti države Bosne i Hercegovine provela naučna i stručna rasprava uz sudioništvo eminentnih domaćih i inozemnih znanstvenika, te jednog broja istaknutih političkih sudionika tog vremena.
Uvodnim obraćanjima konferenciju su otvorili prof. dr. Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu.
U izjavi za medije rektor Škrijelj je istakao da smo trenutno u poziciji koja Bosni i Hercegovini i njenim građanima omogućava da budu optimistični, jer, kako je naveo, za razliku od devedesetih kada nas je svijet priznao i blago podržavao, čini se da danas imamo mnogo veću podršku zemalja Zapadne Evrope i svijeta.
Dekan Turčalo je istako da je vidljivo da je u proteklih tri decenije očuvana de iure državnost, ali da je element de facto državnosti, dakle vladavina prava, sigurnost, blagostanje građana, nešto na čemu se još mora raditi.
Konferencija se sastojala od tri panela:
- Prošlost: Politički i historijski razvoj BiH
- Sadašnjost: Stanje i izazovi Bosne i Hercegovine
- Budućnost: Perspektive razvoja Bosne i Hercegovine
O političkom i historijskom razvoju Bosne i Hercegovine razgovarali su sudionici historijskih događanja i istraživači, te valorizirali te događaje. O trenutnom stanju i izazovima Bosne i Hercegovine svoja viđenja su dali ugledni domaći i regionalni politolozi, historičari i sociolozi. Posljednji panel konferencije bavi se Bosnom i Hercegovinom u novom međunarodnom kontekstu, o čemu je između ostalih govorio i stalni predstavnik BiH u UN dr. Sven Alkalaj, a relevantni akademski istraživači iz oblasti prava, ekonomije, demografije i međunarodnih odnosa razgovarali su o budućem razvoju Bosne i Hercegovine.
Cilj konferencije bio je vrednovanje međunarodnog i nacionalnog značaja tri decenije međunarodnog priznanja Bosne i Hercegovine za živote njenih građana i naroda, valoriziranje refleksa tog događanja na bosanskohercegovačko susjedstvo, te ukupno kritičko sumiranje političkih i društvenih dosega tih zbivanja. Ambicija organizatora Konferencije je da se analizira i vrednuje sveukupnost bosanskohercegovačkih političkih, društvenih, ekonomskih i međunacionalnih odnosa u proteklom tridesetogodišnjem periodu sa akcentom na otvaranje perspektiva mogućih rješenja ili ocrtavanje naučno predvidljivih tokova odvijanja određenih područja političkog i društvenog života.
O svemu ćete biti u prilici više čitati u zborniku radova koji će Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu pripremiti i učiniti dostupnim besplatno online do 25.novembra 2022.godine.