Evropska komisija: Projekt iMARECULTURE i njegovi rezultati postali značajan faktor u borbi protiv devastirajućih efekata pandemije COVID-19

Horizont 2020 projekt iMARECULTURE

Evropa i svijet prolaze kroz jednu od najizazovnijih situacija zbog brzog širenja virusa SARS-COV-2 koji duboko narušava naš zdravstveni i socioekonomski sistem. Istraživačke i inovacijske akcije važan su dio koordiniranog odgovora EU na prijetnje zdravlju uzrokovane ovim virusom. 

Evropska komisija je identificirala projekt iMARECULTURE kao saradnika koji će pomoći u borbi protiv tekuće pandemije i njenih pogubnih učinaka, te pridonijeti pružanju rješenja za zdravstvenu krizu i učiniti evropski zdravstveni i socioekonomski sistem otpornijim i spremnijim za rješavanje negativnih posljedica ove epidemije.

Naime, projekt iMARECULTURE u svojoj osnovi ima razvoj aplikacija virtuelne stvarnosti koja omogućava stanovništvu da iz sigurnosti svog doma, ne izlažući se riziku od kontakta sa biološkim agensima, virtuelno posjeti udaljene geolokacije i u virtuelnoj šetnji stekne nova i produbi postojeća znanja.

Horizont 2020 projekt iMARECULTURE – Advanced VR, iMmersive serious games and Augmented REality as tools to raise awareness and access to European underwater CULTURal heritagE (napredna virtuelna realnost, imerzivne edukativne igre i proširena stvarnost kao alatke za povećanje popularnosti i pristupačnosti evropskog podvodnog kulturnog naslijeđa) ima za cilj da bogatstvo kulturnog naslijeđa koje se nalazi pod vodom učini dostupnim javnosti putem digitalnih tehnologija. Sarajevo Graphics Group, istraživačka laboratorija sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu koju vodi prof. dr. Selma Rizvić, u okviru konzorcija bila je zadužena za interaktivno digitalno pripovijedanje.

Projekt iMARECULTURE imao je ukupni budžet od 2,6 miliona eura. Kroz aktivnosti projekta predstavljene su tri izabrane podvodne lokacije: Mazotos na Kipru, Xlendi na Malti i Baiae u Italiji. Mazotos i Xlendi čuvaju ostatke potonulih brodova, a Baiae je podvodni arheološki park u kome se nalaze ostaci čitavog grada i luke sa zgradama, mozaicima i statuama iz rimskog perioda.

U okviru projekta razvijene su, pored ostalih, i aplikacije virtuelne realnosti pomoću kojih posjetioci mogu „zaroniti“ i istražiti podvodna arheološka nalazišta, te pogledati priče u kojima glumci igraju scene iz prošlosti unutar 3D rekonstrukcija. 

Njegov je značaj i u tome što je bio prvi istraživački projekt za Univerzitet u Sarajevu  u okviru Evropskog programa za istraživanje i inovacije – Horizont 2020. 

Bitno je istaći da je Evropska komisija prepoznala da je ovaj projekt već dao iskoristivi rezultat koji bi se mogao dalje razvijati ili povećati, te pozvala projektni tim da se uključi u njihovu platformu rezultata Horizon u okviru COVID-19 odjeljka na njihovom portalu SYGMA. Time će potencijalnim investitorima biti pružena mogućnost vidljivosti projektnih rezultata, a također će biti omogućeno dobivanje ciljanih informacija od Komisije o nadolazećim mogućnostima i mogućnostima finansiranja, poput poziva Evropskog investicijskog vijeća ili mogućnosti finansiranja od Evropske investicijske banke i drugih institucija.

#myEUresearch #Coronavirus #BosniaAndHerzegovina

Više informacija o projektu dostupno je na:
www.imareculture.eu.

Horizont 2020 projekt iMARECULTURE
Horizont 2020 projekt iMARECULTURE