Služba za međunarodnu saradnju organizirala sastanak sa prodekanima i koordinatorima za međunarodnu saradnju UNSA
Služba za međunarodnu saradnju je u srijedu 18. decembra 2019. godine održala sastanak sa prodekanima i koordinatorima za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu. Cilj sastanka je bilo predstavljanje međunarodnih aktivnosti organizacionih i podorganizacionih jedinica Univerziteta u Sarajevu, te je ovom prilikom predstavljen rad organizacionih jedinica Vijeća Grupacije prirodno-matematičkih i biotehničkih nauka:
- Prirodno-matematičkog fakulteta
- Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju
- Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta
- Šumarskog fakulteta
Navedene organizacione jedinice istakle su aktivno učešće u međunarodnim mrežama i udruženjima, kao i projektima iz oblasti naučnoistraživačkog rada, te su naglasile aktivnosti i u programima međunarodne mobilnosti studenata i osoblja, naročito kroz programe Erasmus Mundus, Erasmus+, CEEPUS, „Mevlana“, DAAD i drugi.
Prirodno-matematički fakultet je naglasio uspješnu međunarodnu saradnju sa CERN-om (Evropska organizacija za nuklearna istraživanja), te podsjetio na prve Tempus projekte našeg univerziteta koji su započeli još 1996. godine upravo na tom fakultetu. Uspjeh je prikazan kroz aktivnosti profesora emeritusa koji su nagrađivani i međunarodno priznati za svoj rad i uspjeh u poljima koja se izučavaju na ovom fakultetu. Ove godine održana je i 13. po redu međunarodna „Sarajevska škola fizike“.
Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju je istakao nedavne uspjehe zajedničke saradnje sa Institutom za arheologiju Filozofskog fakulteta u analizi DNK arheoloških uzoraka. Također je naglašeno da je Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju prvi institut u svijetu koji je obavio DNK-analizu i identifikaciju žrtava rata u periodu 1999–2003, kao i da je dao značajan doprinos nauci izradom novih biomarkera za dijagnozu karcinoma iz urina.
Poljoprivredno-prehrambeni fakultet od 2018. godine ima svoj Ured za međunarodnu saradnju sa strateškim fokusom na povećanje učešća u međunarodnim programima. Aktivno učestvuju i doprinose regionalnoj mreži poljoprivrednih fakulteta, kao i kroz članstvo u CASEE-u (Regionalna mreža za Centralnu i Jugoistočnu Evropu). Ovaj fakultet je ostvario učešće u mnogim projektima u okviru Erasmus+ ključne aktivnosti izgradnje kapaciteta, gdje u jednom od njih ima i koordinatorsku ulogu (Zapadnobalkanska urbana inicijativa za poljoprivredu – BUGI).
Šumarski fakultet je naglasio aktivno djelovanje u sklapanju međunarodnih sporazuma sa partnerima u Evropi u cilju povećanja međunarodne razmjene studenata i osoblja u oba smjera, kao i međunarodnu saradnju sa šumarskim fakultetima u regionu (Univerzitet u Ljubljani, Sveučilište u Zagrebu, Univerzitet u Beogradu i Univerzitet u Skoplju). Svoj doprinos daju i kroz učešće u SILVA mreži (Mreža za osnaživanje i olakšavanje obrazovne saradnje u oblasti šumarstva u Evropi).
Na prethodnim sastancima o međunarodnoj saradnji formirane su radne grupe s ciljem podsticanja procesa „internacionalizacija kod kuće“ – aktivnosti koje Univerzitet u Sarajevu čini radi poboljšanja međunarodne studijske ponude i predstavljanja prilika za zajednički rad i istraživanja. Na ovom sastanku dvije radne grupe su predstavile svoj rad: radna grupa za kreiranje procedura koordinacije i razmjene informacija i radna grupa za međunarodnu promociju upisa na Univerzitetu u Sarajevu. Obje radne grupe su predstavile svoje aktivnosti za bolje uvezivanje i razmjenu informacija, kao i studijske ponude na engleskom jeziku inozemnim studentima bez obzira da li dolaze na jednosemestralnu razmjenu ili na cijeli studij.
Naredni sastanak je planiran za drugu polovinu januara 2020. godine kada će se predstaviti međunarodne aktivnosti Vijeća Grupacije umjetnosti i rezultati ostalih radnih grupa koje čine prodekani i koordinatori za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu.