Promovirana knjiga profesora Mirka Pejanovića objavljena na engleskom jeziku
Knjiga „The State of Bosnia and Herzegovina and democracy“ promovirana je 11. decembra 2018. godine u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH, a autor prof. dr. Mirko Pejanović kaže da je posvećena vijećnicima ZAVNOBiH-a i antifašistima Bosne i Hercegovine.
Prema njegovom mišljenju, „ne može se uopće govoriti o prošlosti, sadašnjosti, pa ni budućnosti Bosne i Hercegovine a da ne vrednujemo odluke prvog, drugog i trećeg zasjedanja ZAVNOBiH-a.“
Kao istraživač Pejanović je poručio, u izjavi novinarima, da je ideja ZAVNOBiH-a i rješenje koje je dalo prvo, drugo i treće zasjedanje, zapravo historijski pronađen oblik političke organizacije multietničkog društva kakvo je Bosna i Hercegovina.
„Na 1. zasjedanju ZAVNOBiH-a bilo je dosta pozdravnih govora. Recimo, Josip Vidmar je bio u ime Osvobodilne fronte Slovenije, a u pozdravnoj riječi čestita i kaže: 'Ako se uspjelo da u multietničkoj Bosni i Hercegovini postoji jedinstvo, želja, spremnost da se gradi jedna državna zajednica zbratimljena i nedjeljiva, onda će to biti moguće i u cijeloj Evropi, svim državama Evrope'“, naglasio je.
Profesor Salih Fočo smatra da je ova knjiga kapitalno djelo za Bosnu i Hercegovinu. BiH je, podsjeća, temeljena ZAVNOBiH-om i AVNOJ-em, u historijskom smislu je zaista neupitna. Ima svoju historiju, svoju tradiciju, ima svoj državno-pravni razvitak.
„U tom kontekstu prof. Pejanović uspio je na značajan način osvijetliti historijsku dimenziju Bosne i Hercegovine, osvijetliti stanje koje je generirano u zajednici Jugoslaviji, poziciju Bosne i Hercegovine, njeno stanje od 1990. do 1995. i, naravno, nakon Dejtonskog sporazuma, razvoj demokratskih odnosa na prostoru Bosne i Hercegovine“, kazao je.
Profesor Amir Duranović za autora Pejanovića kaže da zaslužuje pažnju bh. javnosti ne samo zbog onoga što je radio „kao profesor i aktivni političar nego i sad, kad je u mirovini, i dalje vrijedno radi.“
„Na najbolji mogući način prezentira ono u što se kao istraživač, politolog i sociolog najbolje razumije, a to je razvoj političkog sistema u BiH s fokusom na kraj 20. stoljeća. To se u ovoj knjizi i vidi. Komparativni pristup omogućava i bolje sagledavanja našeg stanja, naročito u kontekstu regionalne saradnje promjene ili promjena u političkom sistemu BiH“, naglasio je. Za prof. Duranovića vrijednost knjige profesora Pejanovića je i u tome što je objavljena i na engleskom jeziku.
Knjiga je objavljena u izdanju IKD „University press“, a prema riječima direktora Dragana Markovića, već je u prestižnim, prije svega, univerzitetskim, bibliotekama u SAD-u i državama Evropske unije. Knjiga se, kaže, mada na engleskom jeziku, kupuje i u Bosni i Hercegovini.
Isti izdavač objavio je ranije tu knjigu na bosanskom jeziku pod naslovom „Država Bosna i Hercegovina i demokratija“.
Izvor: nub.ba