U okviru programa ERASMUS+ prof. dr. Mehtap Demir sa Odsjeka za etnomuzikologiju Državnog konzervatorija Univerziteta u Istanbulu održala predavanje i radionicu za studente Muzičke akademije UNSA
U okviru programa ERASMUS+, prof. dr. Mehtap Demir sa Odsjeka za etnomuzikologiju Državnog konzervatorija Univerziteta u Istanbulu. održala je predavanje i radionicu za studente Muzičke akademije UNSA pod naslovom “Performance of Anatolian-Turkish folk music examples with 'kemane' instrument”. Naredni dan, profesorica Demir je održala radionicu na kojoj su se student mogli upoznati sa tehnikom sviranja na kemane.
Prof. dr. Mehtap Demir predaje na Odsjeku za etnomuzikologiju koji je ona osnovala na Državnom konzervatoriju Univerziteta u Istanbulu.
Diplomirala je na Državnom konzervatoriju na Tehničkom univerzitetu u Istanbulu, a zatim i magistrirala muzikologiju na Univerzitetu u Istanbulu na temu „muzika i društvene interakcije“. Doktorat iz muzičke antropologije stekla je na Univerzitetu Yeditepe. U toku svog terenskog rada, prof. Demir je dvije godine boravila u Jerusalemu i Bat-yamu i proučavala emigraciju i interakciju prekogranične muzike među turskim Jevrejima u Izraelu. Na Univerzitetu u Istanbulu djeluje kao šefica odjela za ženske studije, direktorica centra za primjenu i istraživanje na polju ženskih studija te je glavna urednica recenziranog časopisa za ženske studije.
Treba reći da je prof. Demir jedna od rijetkih sviračica kemanea u Turskoj. Objavila je pet solo albuma i sudjelovala na mnogim kompilacijama. Godine 2010. sudjelovala je u glavnoj ulozi u muzičkom dokumentarnom filmu pod nazivom My Sweet Canary (posvećenom Rozi Eskhanezi, interpretatorici rebetika) koji je zatim postao međunarodni projekt s nizom koncerata u mnogim zemljama Evrope i u SAD-u. Od tada izvodi rebetiko, koji je kreator egejske kulture, s muzičarima iz Izraela i Grčke koji su s njom sudjelovali u projektu My Sweet Canary, te s njima nastupa na prestižnim festivalima diljem svijeta, poput SXSW i WOMEX.
Režirala je i pjevala u multikulturalnom projektu pod nazivom "Yedi Cihan Kadınları" koji čini repertoar žena Jihanhasa na mnogim jezicima kao što su grčki, ladino, kurdski, arapski, makedonski, pomački, turski i aramejski. Şahdeniz je njen geografski muzički projekt koji prati muzički put od Azerbajdžana, Turske do Grčke.
Predaje Tradicionalni anadolsko-turski narodni muzički repertoar, Teoriju i stil pjevanja, te predmete Rod i muzika, Migracije i muzika, Identitet i muzika, Antropologija muzike i kemane. Dio njenog akademskog rada usmjeren je i na izvođačku praksu. Redovno sudjeluje na međunarodnim konferencijama, radionicama i simpozijima na kojima predstavlja i izvođačku praksu na kemaneu sa prostora Anadolije.