Promovirana knjiga “Dekodiranje agresije: Vrhovni savet odbrane Savezne Republike Jugoslavije i rat protiv Republike Bosne i Hercegovine”
U sarajevskoj Vijećnici je 25. aprila održana promocija knjige "Dekodiranje agresije: Vrhovni savet odbrane Savezne Republike Jugoslavije i rat protiv Republike Bosne i Hercegovine".
Autori ovog važnog djela su dr. Muamer Džananović i dr. Hikmet Karčić s Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, direktor Memorijalnog centra (MC) Srebrenica-Potočari dr. Emir Suljagić i dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Sead Turčalo.
Knjiga je rezultat višegodišnjeg naučnog istraživanja o ulozi Savezne Republike Jugoslavije u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu, a predstavlja zajednički rezultat rada tri obrazovno-naučne ustanove - MC Srebrenica-Potočari, Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
"Kad se publiciraju ovakve knjige, najčešće se nađete pred komentarima zašto se bavite ratom, vraćate nas u prošlost i slično. Jedan poznat filozof i historičar je rekao onaj ko se ne sjeća prošlosti, osuđen je da je ponovi. Neko ko je istraživač, ko se bavi znanošću, prvo ima ličnu odgovornost da se bavi ovakvim temama, a drugo, ne može biti ni pasivni ni aktivni konformista, da ne želi da izađe iz zone komfora i suoči se s takvim komentarima i izazovima. Mislim da je i ova knjiga, kao i prethodna koju smo radili Presretnuti razgovori, ali i knjiga Nastanak Republike Srpske, jako važna kako bismo razumijevali političke okolnosti, sav otpor koji imamo prema Rezoluciji", naglasio je Turčalo.
Ova publikacija od iznimne je važnosti jer pruža detaljan uvid u srbijanske državne mehanizme i odluke koje su doveli do agresije i zločina, pružajući neophodnu perspektivu za razumijevanje dinamike agresije protiv Bosne i Hercegovine.
"Radi se o izvornim naučnim rezultatima istraživanja. U njima smo dokazali da je Vrhovni savjet odbrane Savezne Republike Jugoslavije odigrao ključnu ulogu u donošenju brojnih odluka koje se tiču učešća Jugoslavije u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovini, slanjem njenih jedinica, pokušaju skrivanja uloge. Ono što je činjenica, predsjednik Savjeta Dobrica Ćosić, kasnije Zoran Lilić, kao i članovi predsjednik Srbije i Crne Gore Slobodan Milošević i Momir Bulatović su donosili ključne uloge, bili su upoznati s tokom borbenih dejstava u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj. Bili su potpuno svjesni važnosti međunarodnog priznanja Bosne i Hercegovine, i s tim u vezi je i pokušaj skrivanja njihove uloge u logističkoj i svakoj drugoj podršci agresiji, a posebno preko formiranja kadrovskih centara, putem kojih su slali pripadnike vojske Jugoslavije na ratišta", izjavio je Džananović.
Kroz promociju ove knjige i uvidom u njen sadržaj, široj javnosti željelo se ukazati i na to zbog čega postoji toliki otpor vlasti u bosanskohercegovačkom entitetu RS te Republici Srbiji prema Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, o kojoj će Generalna skupština Ujedinjenih nacija glasati u maju.
"Srbija i politički predstavnici entiteta RS ulažu ogromna sredstva u negiranje agresije, genocida, ratnih zločina, a posebno uloge Jugoslavije u tim svim događajima. S tim u vezi, s obzirom na napor koji ulažu, otuda i ove reakcije na Rezoluciju", naveo je Džananović.
Recenzije knjige potpisuju dr. Jasmin Medić, dr. Elvedin Mulagić i dr. Jasmin Mujanović, a urednik knjige je dr. Rasim Muratović.
"Poenta ove knjige je da oni koji su bili nad kartama Bosne i Hercegovine u tom periodu, koji su znali gdje se nalazi svaka travka, drvo, potok, čovjek, sve planski, organizovano radili, odnosno stpjali iza agresije, koja je rezultirala brojnim zločinima, uključujući i genocid. Važno je da se razluči istina od neistine, pravda od nepravde, i konačno da nauče lekciju svi koji žele da uče, da nam se ne bi ponavljalo ono za što smo rekli nikad više, upravo je to cilj ove knjige", poručio je Muratović.
Osim autora knjige, prisutnima su se obradili i savjetnik člana predsjedništva Denisa Bećirevića, gospodin Mehmed Pargan, premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, te prof. dr. Rasim Muratović, direktor Institua za istraživanje zočina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu. Promociji su prisustvovali predstavnici političkog, vjerskog, kulturnog i društvenog života naše zemlje, kao i mnogi zainteresovani građani.