Akademik Kemal Hanjalić u užem izboru za Svjetsku nagradu za energiju kao jedan od deset najuglednijih istraživača
Svjetska nagrada za energiju (Global Energy Prize) je međunarodna nagrada koja prepoznaje izvanredne naučne inovacije i rješenja u energetici, a čije je dodjeljivanje potaknuto i ekološkim izazovima s kojim se istraživači širom svijeta susreću.
Među 44 naučnika iz četrnaest zemalja koji su nominirani za nagradu u XVI ciklusu akademik Kemal Hanjalić, profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu, našao se u užem izboru među deset najuglednijih istraživača u svijetu – za izuzetan doprinos u razvoju termodinamike, eksperimentalnih i računalnih metoda proučavanja turbulencije i višefaznih tokova s ciljem razvijanja savremenih metoda proizvodnje i uštede energije.
Na zvaničnoj pres-konferenciji, održanoj 6. juna 2018. u Moskvi, Odbor za dodjelu Svjetske nagrade za energiju, koji čini dvadeset stručnjaka iz trinaest zemalja, a kojim predsjedava poznati britanski naučnik i nobelovac Rodney John Allam, ovogodišnju nagradu je dodijelio Sergeyu Alekseenku (Rusija) i Martinu Greenu (Australija).
Više informacija dostupno je na:
http://globalenergyprize.org/en/media-room/news/2018/05/the-global-energy-prize-2018-shortlist-made-public-at-spief.
Akademik Kemal Hanjalić je profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu i Tehničkog univerziteta Delft u Holandiji. Rođen je u Sarajevu 1939. godine, gdje je 1964. završio Mašinski fakultet. Magistrirao je na Univerzitetu u Birmingemu, a doktorsku disertaciju iz oblasti mehanike fluida odbranio je na prestižnom Imperial College of Science and Technology u Londonu.
Osim Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, kao redovni profesor predavao je na Univerzitetu Erlangen u Nirnbergu, Tehnološkom univerzitetu Mičigen u Sjedinjenim Američkim Državama, Univerzitetu „La Sapienza“ u Rimu, te kao gostujući predavač na brojnim prestižnim univerzitetima širom svijeta (Imperial College of Science and Technology u Londonu, Univerzitet u Kembridžu, Univerzitet u Kaliforniji, Univerzitet u Kyotu, Univerzitet u Singapuru i dr.).
Akademik Hanjalić je u profesionalnoj karijeri obavljao i više različitih stručnih i društvenih funkcija: bio je direktor Instituta za procesnu tehniku Mašinskog fakulteta u Sarajevu, dekan Mašinskog fakulteta, gradonačelnik Sarajeva, ministar za nauku i tehnološki razvoj u Republičkoj vladi, te delegat Jugoslavije u Komitetu za životnu sredinu pri OECD-u u Parizu. Profesor Hanjalić je redovni član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, Kraljevske akademije za tehničke nauke Velike Britanije, član niza naučnih i stručnih udruženja u SAD-u, Turskoj, Švicarskoj, Japanu, Kini i drugim zemljama, te dobitnik brojnih priznanja i nagrada za naučnoistraživački rad.