Prikazivanjem kratkih filmova i koncertom počeli Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu

Prikazivanjem kratkih filmova i koncertom počeli Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu

Prikazivanjem kratkih filmova studenata Akademije scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu i razgovorima sa autorima, te koncertom ansambla PAMAS (Percussion Ansambl Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu počeli su Dani umjetnosti UNSA koji traju od 25. do 27. juna 2021. godine.

KRATKI FILMOVI STUDENATA ASU I RAZGOVORI SA AUTORIMA:

1. B4, Alen Šimić, master film, 13 min., 2020. (Najbolji studentski film Sarajevo Film Festivala i Udruženja filmskih radnika BiH)

Na otkrivanju spomen-ploče poginulim roditeljima mladi režiser upoznaje čovjeka koji mu je spa­sio život prije 26 godina.

Alen Šimić rođen je 1988. godine u Tuzli, gdje je stekao osnovnu i srednju naobrazbu. Poslije studi­ja produkcije u rodnom gradu, upisuje Odsjek za režiju na Akademiji scenskih umjetnosti Univer­ziteta u Sarajevu, na kojoj je stekao BA 2014.

2. ČISTOĆA, Neven Samardžić, diplomski film, 38 min., 2018. (Srce Sarajeva za najbolji students­ki film)

Nakon smrti najboljeg prijatelja, Fudo se odluči skinuti s heroina i pomiriti s majkom. No, etiketa narkomana i dalje ga prati i nitko ne vjeruje da se zaista promijenio. Otuđen od okoline i moren osjećajem krivice, u opasnosti je da se vrati starom životu.

Neven Samardžić rođen je 1986. godine u Sarajevu. Godine 2017. diplomirao je režiju na Aka­demiji scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu. Autor je nekoliko studentskih kratkih filmova i predstava, kao i nekoliko spotova, a radio je kao režiser i asistent režisera na dokumentarnom serijalu “Hoću kući”. Za svoj diplomski film ČISTOĆA dobio je Srce Sarajeva za najbolji studentski film na Sarajevo Film Festivalu 2017.

3. GOMILANJE MATERIJALA, Sajra Subašić, 7 min., 2019.

(Specijalna nagrada žirija 25. Sarajevo Film Festivala, dokumentarni film)

U pokušaju odgovora na pitanje da li je dom jedno mjesto ili ono što nosimo sa sobom, autorica odlazi u potragu za kadrom kuće svojih roditelja, kuće u kojoj ona nije nikad živjela. Pritom sakuplja cijelu gomilu kadrova i kreira uspomenu na grad u kojem se ta kuća nalazi, grad koji je bio dom njenim roditeljima i hiljadama drugih ljudi a kojeg su morali napustiti zbog rata u devedesetim, te koji i danas, zbog zanemarenosti i loše ekonomije, ostaje mjesto emigracije.

Sajra Subašić rođena je u Sarajevu 1994. godine. Studira montažu na Akademiji scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu. Dosad je radila kao montažer na nekoliko kratkih dokumentarnih i igranih filmova, uključujući kratki dokumentarac ″Omarska″ koji je nagrađen u takmičarskoj konkurenciji Berlinale 2019, te na nekoliko video spotova i jednoj tv seriji. Režirala je i nekoliko kratkih filmova, prikazanih na brojnim festivalima. Učestvovala na brojnim filmskim radionicama i trening pro­gramima na festivalima širom Evrope.

4. MAJKINO ZLATO, Irfan Avdić, 27 min., 2019.

Film donosi priču o sedamnaestogodišnjem Alenu, siročetu koje živi sa nanom. Nakon što sazna da je srednjoškolska ekskurzija pomjerena odlučuje preuzeti stvar u svoje ruke i sakupiti novac za ekskurzi­ju po svaku cijenu. Kada mu njegov najveći kriminalni uzor Paze predloži da opljačkaju supermarket, Alenova muškost i kredibilitet su stavljeni na test.

Irfan Avdić, rođen je u Sarajevu, diplomirao je filmsku i pozorišnu režiju na Akademiji scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu 2014. godine, nakon čega je magistrirao na istom polju studi­ja. Režirao je nekoliko kratkih studentskih igranih filmova, dva kratka dokumentarna film te pet cjelovečernjih pozorišnih predstava. Dobitnik je više nagrada uključujući i nagradu za najbolji stu­dentski film na Sarajevo Film Festivalu 2018.

 

KONCERT SMJERA UDARALJKE, KLASA PROF. DAVOR MARAUS - PAMAS

Tocata i divertimento (2001) Ney Rosauro (1952)

Izvode: Dario Kos, alumni i van. prof. mr. Davor Maraus

As One (2007) Gene Koshinski (1980)

Izvode: Filip Soldat, IV godina i Roko Radunić, IV godina

Afta-Stuba! (2001) Mark Ford (1958)

Izvode:Emili Mišić, III godina, Jasmin Avdagić, IV godina i Teo Udović, II godina

Trio per uno, op. 27 (1998/99) Nebojša Jovan Živković (1962)

Izvode: Filip Soldat, IV godina, Luka Pavlić, IV godina i Roko Radunić, IV godina

Asventuras (2011) Alexej Gerassimez (1987)

Izvodi: Jasmin Avdagić, IV godina

Koncert za marimbu br. 1 (1986) Ney Rosauro (1952)

Izvode: Filip Soldat, IV godina, van. prof. mr. Davor Maraus, Luka Pavlić, IV godina, Dario Kos, alumni

Emili Mišić, III godina, Roko Đuzel, II ciklus i Teo Udović, II godina.

Smjer za Udaraljke je otvoren 2005. godine, a prvi predavač bio je gostujuci profesor iz Stock­holma, Joakim Anterot. Studenti smjera za Udaraljke pored naobrazbe za interpretatore-soliste, sviraju i najrelevantniji repetoar kamerne literature, kako za udaraljkaške, tako i za mješovite ans­amble, a neizostavna su sekcija i Orkestra Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Vremenom se rodila ideja o formiranju Percussion Ansambla Muzičke Akademije Sarajevo – PAMAS.

Van. prof. mr. Davor Maraus rođen je u Sarajevu 1979. godine. Nakon srednjoškolskog obrazovan­ja, školovanje nastavlja 2000. godine u Stockholmu, kao dio suradnje Muzičke akademije Univer­ziteta u Sarajevu i Kraljevske muzičke akademije iz Stockholma. Diplomirao je sa najvišom ocjenom u klasi prof. Joakima Anterota.

Nakon završetka studija zapošljava se na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, gdje je završio i postdiplomski studij. Danas radi kao vanredni profesor za stručno-umjetničku oblast Udaraljki, na Odsjeku za klavir i udaraljke Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Nastupao je u Francuskoj, Holandiji, Njemačkoj, Austriji, Švedskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji i Srbiji. Stalni je član ansambla SONEMUS.

Dario Kos rođen je 1993. godine u Čakovcu. Studij na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu upisao je 2013. godine u klasi profesora Davora Marausa. Na samom početku studija imao je prili­ku surađivati sa Sarajevskom filharmonijom, simfonijskim orkestrom Cemal Resit Rey iz Istanbula, te je učestalo bio uključen u projekte Muzičke akademije sviranjem kamerne muzike i solo pro­grama. Uz studij uspješno je izvršavao obaveze studenta demonstratora na Muzičkoj akademiji, te je sudjelovao u organizaciji Sarajevo chamber music fest-a. U 2017. i 2018. godini osvojio je dvije specijalne prve nagrade na Međunarodnom takmičenju za udaraljkaše u Skoplju, u kategorijama kamerne muzike i solo programa. Zaposlen je u Sarajevoskoj filharmonij na mjestu soliste na tim­panima.

Roko Đuzel rođen je u Imotskom 1995. godine. Student je Drugog ciklusa studija u klasi van. prof. mr. Davora Marausa i druge godine na Odsjeku za kompoziciju, u klasi prof. dr. Dine Rešidbegovića. Pored osvojenih državnih nagrada u disciplini solo udaraljke, osvajao je brojne državne i međunarodne nagrade kao član ansambla PAMAS. Kroz svoj kompozitorski rad bavi se upotrebom elektronike u kombinaciji sa tradicionalnim instrumentima.

Luka Pavlić rođen je 1996. godine u Zagrebu. Student je četvrte godine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi van. prof. mr. Davora Marausa. Dobitnik je prve nagrade na Međunarodnom takmičenju za udaraljkaše u Skoplju 2016. i 2017. godine. Na istom takmičenju je sa ansamblom PAMAS osvojio prvo mjesto i specijalnu nagradu laureata. U protekle četiri godine sudjelovao je na raznim projektima Muzičke akademije u Univerziteta u Sarajevu.

Filip Soldat rođen je 1999. godine u Čakovcu. Svoj prvi samostalni koncert održao je u rodnom Ča­kovcu 2017. godine. Iste godine upisuje Muzičku akademiju Univerziteta u Sarajevu, smjer Udaraljke u klasi profesora Davora Marausa. Godine 2018. na Međunarodnom takmičenju za udaraljkaše u Sko­plju i samostalno i sa ansamblom osvaja prvu nagradu. Pod okriljem Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu često nastupa diljem BiH, a aktivno surađuje i sa Sarajevskom filharmonijom.

Roko Radunić rođen je u Splitu 1994. godine. Svirao je bubnjeve u nekoliko bendova, a također je honorarno bio angažiran u Splitskom HNK kao udaraljkaš u periodu od godinu dana. Godine 2017. upisao je Muzičku akademiju Univerziteta u Sarajevu u klasi profesora Davora Marausa. Sa udaraljkaškim ansamblom PAMAS osvojio je prvu nagradu na Međunarodnom takmičenju za udaraljkaše. Jedno vrijeme je predavao u Osnovnoj muzičkoj školi na Ilidži u Sarajevu. Povre­meno je angažiran u Sarajevskoj filharmoniji.Trenutno je student na četvrtoj godini Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu.

Emili Mišić rođena je u Sarajevu 1999. godine. Nakon završetka Srednje muzičke škole u Sarajevu upisala je Muzičku akademiju Univerziteta u Sarajevu u klasi profesora Davora Marausa, gdje tre­nutno pohađa treću godinu. Kroz svoje cjelokupno muzičko obrazovanje učestvovale je na brojnim muzičkim seminarima i takmičenjima u BiH, Srbiji, Hrvatskoj i Italiji.

Teo Udovičić rođen je 1999. godine u Bjelovaru. Završio je Srednju glazbenu školu Vatroslav Lisinski u Bjelovaru 2018. U školskoj 2019/2020. upisao je smjer Udaraljke u klasi profesora Davora Marausa na Muzičkoj Akademiji Univerziteta u Sarajevu. Trenutačno je druga godina studija.


 

Ideja za dane posvećene umjetnosti nastala je na čvrsto postavljenim praksama triju umjetničkih akademija Univerziteta u Sarajevu, koje već odavno međusobno sarađuju i organiziraju različite umjetničke i kulturne manifestacije. Ovo je takoreći nulto izdanje, kojim ćemo pokušati napraviti zajednički univerzitetski projekt nastavnika i studenata iz oblasti umjetnosti, odnosno iz pojedinačnih akademskih okvira iskoračiti zajedno u javnost.

Zahvaljujući otvorenosti u pristupu i susretljivosti profesorica i profesora sa tri umjetničke akademije odabrano je sedam programskih sadržaja:

  • dva seta kratkih filmova studenata Akademije scenskih umjetnosti (ASU) i razgovori sa autorima,
  • predstava studenata Odsjeka za glumu ASU,
  • tri koncerta nastavnika i studenata Muzičke akademije (MAS),
  • izložba najboljih radova studenata svih odsjeka Akademije likovnih umjetnosti (ALU).

Dobro došli na „Dane umjetnosti UNSA“!


Program „Dana umjetnosti UNSA“

25. 06. 2021. (petak)

Kino Meeting Point, 16:00–18:00 h

  • Kratki filmovi studenata ASU i razgovori sa autorima

Dom Oružanih snaga, 19:00 h

  • Koncert smjera Udaraljke, klasa prof. Davora Marausa – PAMAS

 

26. 06. 2021. (subota)

 

Dom Oružanih snaga, 17:00 h

  • Koncert nastavnika i studenata kompozicije

Otvorena scena Obala, 19:00 h

  • Predstava (Odsjek za glumu) „Dvadesete!“

 

27. 06. 2021. (nedjelja)

 

Galerija ALU, 12:00 h

  • Izložba najboljih studentskih radova nastalih u akademskoj godini 2020/21.

Katedrala Srca Isusova, 13:30

  • Koncert Yeon Ju Jeong, Dario Vučić (violina), Orgulje MAS

Kino Meeting Point, 16:00–18:00 h

  • Kratki filmovi studenata ASU i razgovori sa autorima

Prikazivanjem kratkih filmova i koncertom počeli Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu
Prikazivanjem kratkih filmova i koncertom počeli Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu
Prikazivanjem kratkih filmova i koncertom počeli Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu
Prikazivanjem kratkih filmova i koncertom počeli Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu
Prikazivanjem kratkih filmova i koncertom počeli Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu
Prikazivanjem kratkih filmova i koncertom počeli Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu
Dani umjetnosti UNSA