Profesori sa Conservatorio Superior de Música de Vigo na Muzičkoj akademiji UNSA
Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu sa zadovoljstvom najavljuje gostovanje istaknutih profesora Conservatorio Superior de Música de Vigo (Španija) od 5. do 12. maja 2023. godine. Niz predavanja i majstorskih radionica za studente Muzičke akademije održat će Roberto C. Noche García, klarinet, Severino Ortíz Rey, klavir, Álvaro Quintanilla Marful, violončelo, Constantino Pérez Muras, klavir i Mario Peris Salom, violina.
Gosti će sudjelovati i u programu festivala Majske muzičke svečanosti koncertom koji će se održati 11.5.2023. u Sali Cvjetko Rihtman na Muzičkoj akademiji UNSA, Josipa Stadlera 1/II, u 19 sati.
Ova posjeta realizovana je u okviru projekta Erasmus+ kao rezultat dugogodišnje saradnje dvije institucije
ROBERTO CARLOS NOCHE GARCÍA (1974), klarinet. Diplomirao je na Conservatorio Superior de Música de A Coruña, gdje je nakon završetka osnovih studija dobio niz nagrada. Usavršavao se u L’Escola de Música de Barcelona u klasi prof. Joana Enrica Lluna, ali i kod drugih klarinetista kao što su José Luis Estellés, Wolfgang Meyer, Andrew Marriner, Vicente Alberola, Carles Riera, Arno Piters, Colin Lawson, Eric Hoeprich i Lorenzo Coppola, koji su dali značajan doprinos u njegovom umjetničkom razvoju. Godine 2007. stekao je specijalističku diplomu na Univerzitetu u Vigu, a 2014. završio je master studij u umjetničkom istraživanju u muzici na Internacionalnom univerzitetu u Valenciji. Djelovao je kao član Banda de Música de Narón, Banda Sinfónica de Galicia, Orquestra Xove da Sinfónica de Galicia, Taller Instrumental do CGAC, Xove Orquestra de Galicia i Španskog nacionalnog orkestra JONDE, ali i brojnih kamernih sastava. Kao jedan od njegovih najznačajnijih projekata u ovom području ističe se osnivanje Voluntas Ensemble. Kao solista je nastupao sa Kamernim orkestrom A Coruñe, Band de A Coruña i Orquesta Clásica de Vigo. Godine 2000. bio je finalista na Takmičenju mladih izvođača organiziranog pod pokroviteljstvom Fondacije Pedro Barrié de la Maza. Bio je član žirija na portugalsko-španskom klarinetističkom takmičenju (Fafe - Portugal, 2009), kao i na šest izdanja takmičenja klarineta “Cidade de Ourense” (2014- 2020). Član je ICA (International Clarinet Association), te je bio član odbora ADEC-a (Asociacion Española del Clarinete). Od 1995. godine predaje na Conservatorio Superior de Música de Vigo, gdje od 2015. obnaša dužnost šefa programa. U sklopu Erasmus+ projekta mobilnosti, držao je niz koncerata i majstorskih radionica u Italiji, Belgiji, Srbiji, Litvaniji, Albaniji, Njemačkoj i Bosni i Hercegovini.
SEVERINO ORTÍZ REY (Pontevedra), klavir. Diplomirao je klavir (klasa: prof. Vladimira Smausová) i kamernu muziku na Conservatorio Superior de Música de Vigo, a postdiplomski studij završava na Akademiji za muziku i scenske umjetnosti u Pragu kod prof. Dagmar Šimonkove i prof. Františeka Malýa. Kao solista je sarađivao sa orkestrima Vigo 430, Clásica de Vigo i Filharmónica de Pontevedra s kojim je izveo koncerte za klavir L. v. Beethovena, F. Liszta, F. Chopina i F. Poulenca. Održao je niz recitala u sklopu kojih je interpretirao Koncertnu parafrazu Liszta na operu “Rigoletto” G. Verdija (Santiago i Vigo, 2013), Beethovenove tri sonate op. 2 (Universidade de Santiago de Compostela, 2017), te repertoar koji su činila djela De Falle i Albéniza na (Conservatorio “Arrigo Boito” Parma, 2016). Od 2003. nastupa sa svojim prijateljem, tenorom Joséom Antoniom Campo Edesom. Duo je održao niz recitala u Španiji i inostranstvu od kojih su se istakli nastupi na XXIII Festival Internacional de Voces de Altafulla (2010), turneja u Boliviji (2009), koju je organizirao AECID, i recital u sklopu obilježavanja Lisztove godine u Ljubljani (Slovenija), u organizaciji ambasada Španije i Mađarske (2011). Kao izvođač kamerne muzike, rado i često sarađuje sa Ensemble 430 i nastupa sa solistima kao što su Rusanda Panfili, Lir Vaginsky, Léa Hennino, Cristina Goicea, Virginia Lis i Sindy Mohamed. S violinistom Mariom Perisom i klarinetistom Robertom Nocheom izvodio je muziku galicijskih savremenih kompozitora Jacobo Gaspara i Octavia Vázqueza, a godine 2022. u sklopu otvaranja IX kongresa ADEC-a (Asociacion Española del Clarinete) održao je koncert s Philippeom Berrodom i Sharon Kam (Vigo).
Od 2001. do 2004. radio je kao profesor klavira na Conservatorio Profesional de Música de Lugo, a od 2004. zaposlen je kao korepetitor na Conservatorio Superior de Música de Vigo. U sklopu programa Erasmus+ održao je brojne recitale i majstorske radionice u Parmi, Veroni, Palermu, Istanbulu, Bariju, Vilniusu, Beogradu, Lecceu, Trentu i Tirani.
CONSTANTINO PÉREZ MURAS, klavir. Muzičko obrazovanje počinje u svom rodnom gradu, na Conservatorio de Vigo. Studij klavira nastavlja kod prof. Martina Millána u Santiago de Compostela, a zatim upisuje Real Conservatorio Superior de Música de Madrid gdje je diplomirao kod prof. Fernanda Puchola. Ipak, uticaj od formativnog značaja na njegov umjetnički put imala je eminentna portugalska pijanistica Helena de Sá e Costa kod koje se nekoliko godina usavršavao u Portu (Portugal). Pohađao je i nekoliko specijalističkih kurseva o španskoj muzici (Guillermo Gonzalez, Manuel Carra i Alicia de Larrocha), o muzici romantizma (Luiz de Moura) i kamernoj muzici (Jan Gruithuyzen). Godine 1986. osvojio je II nagradu na III španskom nacionalnom pijanističkom takmičenju “Gregorio Baudot“ u Ferrolu. Naredne godine, zaposlen je kao profesor klavira na Conservatorio de Santiago de Compostela, a kasnije je dobio poziciju na Conservatorio Superior de Música de Vigo gdje radi i danas. Kao solista i član različitih kamernih ansambala održao je niz koncerata, te je nastupao s brojnim horovima i orkestrima u Galiciji, najčešće s Orfeón Terra A Nosa de Santiago de Compostela i Orquesta Clásica de Vigo, s kojima sarađuje od njihovog osnivanja. S violinisticom Martom Vélez osniva DÚO MARCO i nastupa dugi niz godina, izvodeći repertoar koji pretežno čine djela španskih kompozitora. Koncertirali su u Španiji, Italiji, Švicarskoj i Hrvatskoj. Danas često sarađuju i s violončelistom Álvarom Quintanilla kao TRIO OLIVIÉ, čiji je glavni cilj otkrivanje ljepote španskog repertoara za klavirski trio.
MARIO PERIS SALOM (Tavernes de la Valldigna, Valencia), violina. Studij violine počinje u klasi prof. Daniela Albira. Školovanje nastavlja na Conservatorio Superior de Valencia i Real Conservatorio Superior de Madrid kod prof. Juana Llinaresa. Studij zaokružuje na University of Wisconsin, Madison (EEUU) u klasi prof. Vartana Manoogiana. Bio je učesnik brojnih majstorskih radionica iz oblasti violine i kamerne muzike kod istaknutih umjetnika kao što su Agustín León Ara, Félix Ayo, Jesse Levine, Vartan Manoogian, Yosef Sivoni, David Quiggle, Louis de Moura, Ferenc Rados i dr. Kao solista je u više navrata nastupao sa Orquesta Clásica de Vigo, Orquesta de la Valldigna, Orquestra Vigo 430 i sa Simfonijskim orkestrom Conservatorio Vivaldi Alessandria, s kojim je izveo Koncert za violinu op. 64 Felixa Mendelssohna, kao i koncerte J. S. Bacha i A. Vivaldija. Član je nekoliko kamernih ansambala, bio je na poziciji prve violine u Ephimere String Quartet od 2000. do 2011, a djeluje i kao koncert-majstor u Orquestra Vigo 430 od osnivanja 2005. godine. Od 2014. član je Vertixe Ensemble, usmjerenog ka savremenom muzičkom izrazu, s kojim je nastupao u Španiji i Meksiku. Trenutno surađuje s pijanistom Severinom Ortizom i ovaj duo se predstavio u Vilniusu, Beogradu, Veroni i Vigu. Zaposlen je na Conservatorio Superior de Música de Vigo, gdje od 1998. godine predaje violinu i kamernu muziku. U sklopu Erasmus+ projekta mobilnosti, održao je niz koncerata i majstorskih radionica na nekoliko evropskih visokoškolskih ustanova.
ÁLVARO QUINTANILLA MARFUL (Madrid, 1973), violončelo. Prvu poduku dobio je od svog oca Álvara Quintanilla Kyburza (soliste Španskog nacionalnog orkestra), a formalno obrazovanje nastavlja na Real Conservatorio de Musica de Madrid u klasi prof. Pedra Corostolaand Rafael Ramosa. Paralelno sa studijem violončela, pohađao je nastavu kamerne muzike kod profesora Luisa Regoa, te napredne kurseve Reinea Flachota, Daniela Grosgurina, Alexandre Frantseva i drugih renomiranih profesora. Već za vrijeme studija angažiran je kao solista Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid (ORCAM) i nastupa diljem Evrope u uglednim salama kao što je Berlinska filharmonija. Bio je član različitih orkestara uključujući Orquestra Cidade de Málaga, Orquestra de Cámara “Vila de Madrid” i Orquestra Nacional de España tokom deset sezona, sarađujući sa nekim od najznačajnijih dirigenata i solista današnjice. Kao muzičar vrlo posvećen savremenoj umjetničkoj muzici, postao je član kamernog ansambla “Cosmos 21”, koji je s dirigentom Carlosom Galánom izveo više od 50 djela u Španiji, Italiji i Južnoj Americi. Učestvovao je u snimanju za R.N.E. (Radio Nacional de España) i nastupao na različitim festivalima i koncertnim ciklusima: Fundación Juan March,
Círculo de Bellas Artes, Fundación Marcelino Botín, Museo Reina Sofía, Centro del Carmen de Cultura Contemporánea i Auditorio Nacional de Música. Godine 2006. sa Madrid Chamber Orchestra učestvovao je u praizvedbi djela “Preludio al Concerto Grosso”, op. 62b Carlosa Galána upriličenoj u Auditorio Nacional de Música. Od 2010. član je ansambla za savremenu muziku TAC sa kojim je u Španiji premijerno izveo “Vesalii Icones” za violončelo Maxwella Daviesa. U akademskoj 2019/20. stekao je magisterij iz umjetničkog istraživanja utemeljenog na prvoj kompoziciji za violončelo solo madridskog kompozitora Carlosa Galána pod nazivom “Aires de fuego, op. 115, Música Matérica LX”. Od 2004. godine zaposlen je kao profesor violončela na Conservatorio Superior de Música Vigo i do sada je održao brojne majstorske radionice na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, na Conservatorio “Rossini” Pesaro i na državnim konzervatorijima u Paragvaju, Nikaragvi i El Salvadoru.
Adresa događaja: Koncertna sala „Cvjetko Rihtman“ Sarajevo