Prezentiran projekat "Životi nisu brojevi" u organizaciji Studentskog parlamenta UNSA | Dan sjećanja na žrtve u saobraćaju
Studentski parlament Univerziteta u u Sarajevu (SPUS) održao je danas prezentaciju projekta „Životi nisu brojevi“, te predstavio rezultate realizovane ankete pod nazivom "Vozač kao faktor bezbjednosti saobraćaja", povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve u saobraćaju.
Svjesni činjenice da mnoštvo ljudi, a među njima i studenti, u saobraćaju bude povrijeđeno (blaže ili teže) ili izgubi život, Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu kao najviše studentsko tijelo osjeća dužnost i odgovornost obilježiti Dan sjećanja na žrtve u saobraćaju i na taj način dati doprinos i apelovati na rješavanje problema bezbjednosti u saobraćaju.
Anketu su predstavili studenti – članovi i članice Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu i Asocijacije studenata Fakulteta za saobraćaj i komunikacije "Feniks" u saradnji sa Udruženjem za promociju i bezbjednost saobraćaja "Every life counts".
Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu Imran Pašalić, student Fakulteta političkih nauka UNSA, naglasio je da je ovaj projekat iniciran kako bi pokazali da studenti mogu imati kreativne ideje i rješenja za jedan problem u okviru kojeg su upravo studenti najzahvaćeniji. „Svjedoci smo nemilih scena gdje neko od studenata nastrada na bosanskohercegovačkim cestama, najčešće u Sarajevu, uslijed nesavjesne vožnje. Ovim gestom, želimo upravo na dan kada odajemo počast žrtvama, da predstavimo ovaj projekat. Cilj jeste podizanje svijesti o saobraćajnoj kulturi koje nam zaista fali i podizanje svijesti studenata o ovoj kulturi. Nakon što iz vlastitih redova razmijenimo iskustva, onda možemo djelovati prema vani i tražiti od zvaničnih institucija neke regulative koje također možemo ponuditi, te tako možemo napraviti sigurniju sredinu gdje se nikada nećemo morati okupljati kako bi odali počast žrtvama neodgovorne vožnje“, istakao je Imran Pašalić.
Gospodin Aladin Žunić, predsjednik Udruženja za promociju bezbjednosti u saobraćaju "Every life counts", kazao je kako je čovjek u 85% slučajeva uzročnik saobraćajnih nesreća, te da je saobraćajna kultura na jako niskom nivou. „Ono što mi kao Udruženje kontinuirano radimo jeste podizanje svijesti o bezbjednosti u saobraćaju, s fokusom na mlade vozače“, naveo je gospodin Žunić, te istakao da su u protekloj 2022. godini na našim cestama izgubljena 222 života, naglasivši da upravo ovaj projekat treba da pokaže da to nisu brojevi, nego upravo osobe koje su stradale.
Almedina Ćehić, predsjednica asocijacije studenata Fakulteta za saobraćaj i komunikacije „Feniks“ Univerziteta u Sarajevu, govorila je o realiziranoj anketi pod nazivom "Vozač kao faktor bezbjednosti saobraćaja". „U anketi je sudjelovalo 400 studenata sa različitih fakulteta. Nismo zadovoljni sa rezultatima koji ukazuju na to da mali nivo studenata poznaje šta je to saobraćajna kultura. Dosta je mali broj studenata koji su bili učesnici radionica i seminara na temu bezbjednosti u saobraćaju. Smatramo da se to mora promijeniti, te smo stoga došli na ideju da pokrenemo jedan ovakav projekat. Pokrenut ćemo prezentacije na svim fakultetima Univerziteta u Sarajevu u cilju edukacije naših studenata“, navela je Almedina Ćehić
Poruka koju su studenti poslali sa današnjeg događaja je jasna: ne žele polagati cvijeće, nego živjeti sigurno!