Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine održana Međunarodna naučna konferencija “Društvo i država nakon nezavisnosti”
U ponedjeljak, 27. februara 2023. godine, na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu otvorena je međunarodna naučna konferencija „Društvo i država nakon nezavisnosti“, organizirana u povodu Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, a u saradnji Univerziteta u Sarajevu, Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i Centra za međunarodnu politiku i postkonfliktna istraživanja.
Konferenciju su uvodnim obraćanjima otvorili dekan Fakulteta političkih nauka UNSA prof. dr. Sead Turčalo i prorektor za naučnoistraživački rad Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Mirza Dautbašić.
U svom obraćanju, dekan Turčalo je istakao je važnost političkih i društvenih diskusija ovog tipa te naglasio značaj saradnje organizatora konferencije.
„Nastojimo na ovaj način integrirati što veći broj aktera u svemu što radimo, u sva naša istraživanja i sva naša nastojanja da ponudimo nove uvide u nove perspektive“, izjavio je dekan Fakulteta političkih nauka prof. dr. Turčalo.
Prorektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Mirza Dautbašić se osvrnuo na Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine i vrijednosno utemeljenje tog datuma, koji predstavlja jedan od najvažnijih datuma u modernoj historiji Bosne i Hercegovine.
„Pored brutalne agresije i nametnutog rata, narodi i građani BiH su uspjeli da sačuvaju multietnički kod ove zemlje. Zato budimo ponosni na tekovine naše zemlje čija je unutarnja snaga u njenoj hiljadugogodišnjoj tradiciji uvijek uspijevala nadjačati sve nedaće“, istakao je prorektor Dautbašić.
Također je naglasio kako smatra da je izrazito važnim da iz akademskog diskursa stalno iznova sagledavamo ovaj važni događaj iz više aspekata i perspektiva, jer se radi o društvenom fenomenu koji će ostati upamćen u historiji kao dan kad je Bosna i Hercegovina obnovila svoj suverenitet i postala samostalna država.
Nakon uvodnih obraćanja uslijedilo je prvo i uvodno izlaganje prof. dr. Šaćira Filandre „O usamljenosti u politici“, nakon čega je realizirano šest pripremljenih panela, koji su se odvijali paralelno kako bi se održala dinamika konferencije.
Na prvom panelu koji nosi naziv PUT U NEZAVISNOST BiH: (RE)INTERPRETACIJA, imali su priliku govoriti prof. dr. Nerzuk Ćurak, mr. Semir Halilović, prof. dr. Suad Kurtćehajić, mr. Muedib Šahinović, prof. dr. Asim Mujkić i prof. dr. Nermina Mujagić.
Drugi panel koji se odvijao paralelno s prvim nosi naziv INSTRUMENTI IZGRADNJE DRŽAVE BiH, a o ovoj temi diskutovali su: prof. dr. Lada Sadiković, prof. dr. Dženeta Omerdić, prof. dr. Larisa Velić, prof. dr. Senadin Lavić i prof. dr. Husein Muratović.
Sa trećim i zadnjim od tri paralelna panela završen je prvi blok konferencije, a u trećem panelu, naslovljenom BOSNA I HERCEGOVINA U REGIONALNOJ PERSPEKTIVI, učestvovali su: prof. dr. Dragan Đukanović (Univerzitet u Beogradu), dr. Sandro Knezović (Institut za razvoj i međunarodne odnose, Zagrebu), doc. dr. Adnan Prekić (Univerziteta Crne Gore) i prof. dr. Hamza Karčić (Fakulteta političkih nauka UNSA).
Drugi blok konferencije otvoren je četvrtim panelom koji je nosio naziv DIPLOMATSKI I GEOSTRATEŠKI PROCESI, a izlagači su bili: akademik Mirko Pejanović, Erol Avdović, prof. dr. Selmo Cikotić, prof. dr. Sanela Bašić i Berina Beširović, MA.
Paralelno su se odvijali peti i šesti blok, a naslov petog glasio je: BOSNA I HERCEGOVINA U INTELEKTUALNOJ MISLI NIJAZA DURAKOVIĆA. Panelisti ovog petog dijela bili su: prof. dr. Sarina Bakić, prof. dr. Sead Turčalo, prof. dr. Jasna Duraković, Arijana Saračević i Bakir Hadžiomerović.
Šesti i ujedno posljednji panel Konferencije obuhvatio je temu naziva POSTDEJTONSKA GRAMATIKA IDENTITETA U BiH, a učestvovali su prof. dr. Sead Alić, doc. dr. Abdel Alibegović, doc. dr. Irena Praskač-Salčin, mr. Lana Prlić, doc. dr. Amer Osmić i mr. Mihaela Dubelj.
Izlaganjima predavača na četvrtom, petom i šestom panelu te uz dodatne diskusije sa studentima, završena je međunarodna naučna konferencija „Društvo i država nakon nezavisnosti“.
Cilj konferencije bio je, ne samo istraživanje razvoja Bosne i Hercegovine nakon nezavisnosti u području politike, ekonomije, socijalne politike, sigurnosti, kulture, medija i međunarodnog prava, nego i propitivanje izazova, s trodecenijskim historijskim odmakom, s kojima su se društvo i država susretali na putu nezavisnosti, tokom agresije i poslije.