Univerzitet u Ljubljani pridružio se RESILIENCE infrastrukturi
Ljubljana, 14. mart 2023. godine
Ugovor između Univerziteta u Ljubljani i RESILIENCE infrastrukture potpisan je danas na svečanom sastanku u Ljubljani. Ugovorom je Univerzitet u Ljubljani dobio status posmatrača u RESILIENCE infrastrukturi kao prva institucija kojoj je dodijeljen ovakav status u okviru ove infrastrukture.
Status posmatrača
Status posmatrača podrazumijeva da će Univerzitet u Ljubljani u okviru infrastrukture dobiti određene beneficije, kao što su informacije o razvoju aktivnosti u okviru projekta, pristup resursima, učešće u radu Generalne skupštine, itd. U smislu razgovora o detaljima međusobne saradnje u okviru RESILIENCE infrastrukture, kao jedna od mogućnosti istaknute su aktivnosti integracije slovenačkih digitalnih projekata u oblasti religijskih studija.
Predstavnici Vlade
Sastanku je prisustvovao dr. sc. Albin Kralj, predstavnik Ministarstva za visoko obrazovanje, nauku i inovacije Slovenije. Kako je istakao u svom obraćanju, uključivanje RESILIENCE infrastrukture na Državnu mapu puta za istraživačku infrastrukturu Slovenije 2030. godine (Slovenia’s National RI roadmap - NRRI 2030) je od velikog političkog značaja i važan je preduslov za dalje korake i aktivnosti, koje Ministarstvo očekuje sa velikim interesom.
Prvi partner u statusu posmatrača
Potpisivanjem sporazuma, RESILIENCE je poželio dobrodošlicu prvoj instituciji u statusu posmatrača. Pridruživanje Univerziteta u Ljubljani infrastrukturi RESILIENCE predstavlja proširenje konzorcija i to u zemlji koja nije zastupljena među partnerskim institucijama. Ovaj korak također otvara mogućnosti buduće saradnje. Predviđeno je da Univerzitet u Ljubljani predvodi druge slovenačke institucije (Science and Research Centre Koper, Alma Mater Europaea ISH i Alma Mater Europaea ECM) u aktivnostima stvaranja tzv. Nacionalnog haba za RESILIENCE. Univerzitet u Ljubljani će preuzeti ulogu koordinatora u ovom procesu, što je također prihvatila i Vlada Slovenije.
Budućnost religijskih studija u Sloveniji
Prof. Janez Vodičar, dekan Teološkog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, objasnio je kako on vidi budućnost religijskih studija u kontekstu RESILIENCE infrastrukture: „Budućnost religijskih studija u Sloveniji vidim u kontekstu različitih pristupa religijskim pitanjima i u dobroj saradnji kroz koju ćemo doći do najboljih rješenja za naše društvo.“
Prof. Herman Selderhuis, član Komiteta za proširenje RESILIENCE infrastrukture ovom je prilikom izjavio: „Ono što je jedinstveno u učešću Univerziteta u Ljubljani u konzorciju jeste činjenica da i vlada i akademska zajednica ulažu napore, te pružaju podršku i ekspertizu. Za RESILIENCE je ovo vrlo značajan korak naprijed.“
O RESILIENCE infrastrukturi
RESILIENCE je jedinstvena, interdisciplinarna istraživačka infrastruktura za religijske studije, kroz koju se razvija platforma visokih performansi, pružaju razvojni alati i velike količine podataka istraživačima i naučnicima iz svih naučnih oblasti povezanih sa različitim aspektima izučavanja religije, bilo u sadašnjosti ili kroz historiju.
RESILIENCE infrastruktura je uvrštena u ESFRI Mapu puta za 2021. godinu, što je pozicionira na listu strateške infrastrukture u Evropskom istraživačkom prostoru.
Projekat pripremne faze RESILIENCE infrastrukture (2022-2026.) finansira Evropska unija u skladu sa Ugovorom o grantu broj 101079792.
Fotografija:Matej Purger
Video
Intervju sa prof. Janezom Vodičarom:
RESILIENCE Partneri
- Albanian University UFO (AL)
- Bar-Ilan University (IL)
- École Pratique des Hautes Études (FR)
- Fondazione per le Scienze Religiose (IT)
- Institut für Angewandte Informatik (DE)
- KU Leuven (BE)
- Leibniz Institute of European History (DE)
- Sofiiski Universitet Sveti Kliment Ohridski (BG)
- Theological University of Apeldoorn (NL)
- University of Sarajevo (BIH)
- Uniwersytet Warszawski (PL)
- Volos Academy for Theological Studies (GR)
- Westfälische Wilhelms-Universität Muenster (DE)