Povratak međunarodne saradnje Univerziteta u Sarajevu na pred-pandemijski nivo aktivnosti – presjek stanja u prvoj polovini 2022. godine

Povratak međunarodne saradnje Univerziteta u Sarajevu na pred-pandemijski nivo aktivnosti – presjek stanja u prvoj polovini 2022. godine

Još od 1965. godine kada je potpisan prvi međunarodni sporazum sa Univerzitetom u Greisfwaldu (Njemačka), Univerzitet u Sarajevu (UNSA) je kroz različite forme (a na kraju kroz organizovanu Službu za međunarodnu saradnju) svakodnevno radio na promociji internacionalizacije UNSA kroz  aktivnosti s međunarodnim karakterom. Centralna Služba za međunarodnu saradnju je nastavila to nasljedstvo i kreirala uhodan sistem za koordiniranje programa mobilnosti, uspostavljanja međunarodne saradnje sa inostranim visokoobrazovnim institucijama, te promociju međunarodnih poziva za dostavljanje projektnih prijava.

 

U prvoj polovini 2022. godine možemo zaključiti da se UNSA vratio pred-pandemijskim organizovanjem aktivnosti i dešavanja, kao i učešćima u međunarodnim događajima. Služba je nastavila sa online praksom za dešavanja koja su se pokazala kao uspješna u toj formi, dok je istovremeno vratila sva dešavanja, sastanke, susrete, kao i treninge u susrete sa fizičkim prisustvom, naravno poštujući sve epidemiološke upute i uslove, kako u BiH, tako i u Evropi. Na čelu sa prorektoricom za međunarodnu saradnju, Služba omogućava implementaciju procesa internacionalizacije u oblasti visokog obrazovanja gdje se UNSA prepoznaje kao atraktivni i punopravni partner u mnogim programskim i projektnim pozivima. Pokrenuto je više aktivnosti u cilju promocije međunarodne razmjene studenata i osoblja, navodeći da je cilj „brain gain“ internacionaliziranih studenata i osoblja na UNSA i predstavljanje najbolje prakse sa inostranih institucija.

 

Vijeće i Odbor

 

U cilju redovnog informisanja, harmonizacije procesa na integrisanom UNSA i komunikacije sa prodekanima i koordinatorima za međunarodnu saradnju na članicama UNSA, održavane su redovne sjednice, odnosno Vijeća prodekana i koordinatora krajem mjeseca. U skladu sa obavezama Statuta UNSA, kao savjetodavno tijelo Senata za aktivnosti koje imaju međunarodni karakter od 2014. godine djeluje Odbor za međunarodnu saradnju koji je definisao plan rada za period 2022-2024. godinu, te pokrenuo aktivnosti na izradi nove Strategije internacionalizacije Univerziteta u Sarajevu (2024-2028). Služba je, zajedno sa prodekanima i koordinatorima za međunarodnu saradnju aktivno učestvovala u javnim raspravama i konsultacijama kada su u pitanju dokumenti kojim se reguliše visoko obrazovanje (Prednacrt zakona o visokom obrazovanju, Jedinstveni pravilnik o radu). Cilj je podignuti svijest o važnosti međunarodnih projekata i međunarodne mobilnosti u cilju sprovođenja Strategije internacionalizacije ove visokoobrazovne institucije. Služba, u saradnji sa prodekanima i koordinatorima, je predstavila zajednički rad na temu „Međunarodne vizije UNSA u 2030 – Strategija Brain Gain“ na Savjetovanju „Budućnost obrazovanja: Visoko obrazovanje za održivi razvoj 2030 održano 25. januara 2022. godine u organizaciji Ministarstva za visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo. Kroz zajednički tematski članak, grupa autora je predstavila stanje međunarodne mobilnosti koja podiže internacionalizaciju institucije na kvalitetniji nivo i time otvara mogućnost unapređenja same institucije (izgradnja kapaciteta, otvaranje istraživačkih centara, organizovanje međunarodnih konferencija, seminara, uvezivanje akademske zajednice, razmjena studenata svih ciklusa, razmjena gostujućeg nastavnog, istraživačkog i nenastavnog osoblja, kao i prijavljivanje na međunarodne projekte).

 

Međunarodna mobilnost

 

Služba za međunarodnu saradnju UNSA je, u saradnji sa prodekanima i koordinatorima za međunarodnu saradnju organizacionih jedinica ovog univerziteta, tokom zimskog semestra otvorila 57 konkursa za obostranu mobilnost, te organizovala prijeme za domaće ali i inostrane studente koji su učestvovali u međunarodnoj mobilnosti u toku ljetnog semestra 2021/2022. godine.

 

U toku zimskog semestra 2021/2022. godine objavljeni su pozivi za dostavljanje prijava studenata i osoblja UNSA za međunarodnu mobilnost u ljetnom semestru 2021/2022. godine. Nakon administracije prijava, selekcije i nominacije, imali smo 220 studenata koji su se prijavili za jednosemestralni boravak na partnerskim institucijama širom Evrope (119 bachelor, 2 sa integrisanog studija, 96 master i 3 PhD studenta). Od ukupnog broja, 217 je iskoristilo mogućnosti Erasmus+ programa, a troje je otišlo na master program Arabic program for non-native speakers. U saradnji sa EU info centrom, Mladim evropskim ambasadorima i Nacionalnim Erasmus+ uredom, dana 9. juna 2022. godine organizirali smo informativnu sesiju za sve odlazne studente kroz program Erasmus na visokoobrazovne institucije širom Evrope. Ambasador EU g. Johann Sattler se također pridružio sesiji i studentima gdje su razmijenili znanje i informacije, podijelili iskustva i razgovarali o brojnim prilikama koje EU nudi mladima. Ispred UNSA, u panel diskusiji je učestvovala prorektorica prof. dr. Enita Nakaš, dok je informacije o obavezama prije, u toku i nakon mobilnosti objasnio g. Adnan Rahimić ispred Službe za međunarodnu saradnju UNSA. Kada je u pitanju naše osoblje, UNSA je imao odobreno 154 odlaznih mobilnosti u ljetnom semestru 2020/2021. Mnoge od njih su prebačene iz prethodnih semestara zbog nemogućnosti implementiranja tokom pandemije. Kada govorimo o vrsti mobilnosti, 33 nastavnog osoblja je iskoristilo mogućnost održavanja predavanja (teaching) dok je 121 osoblja iz svih statusa iskoristilo opciju „training“ odnosno profesionalne obuke i usavršavanja na partnerskoj inostranoj instituciji.

 

UNSAje bio domaćin 78 stranih studenata koji su došli sa inostranih partnerskih univerziteta na studij u ljetnom semestru 2021/2022. godine. Studenti su došli iz Austrije, Češke Republike, Francuske, Hrvatske, Italije, Litvanije, Njemačke, Poljske, Portugala, Slovačke, Slovenije, Srbije, Španije i Turske. Služba za međunarodnu saradnju je i sa njima održavala aktivnu komunikaciju, prvenstveno pružajući im informacije o svakodnevnim dešavanjima, akademskim i praktičnim informacijama. Od ukupnog broja, 74 studenata je došlo kroz Erasmus+ program, dok su 4 studenta došla kao freemoveri. Tim povodom, održan je Dan dobrodošlice za inostrane studente koji su ljetni semestar 2021/2022. godine studirali  na našem univerzitetu, najviše preko programa Erasmus+. U okviru Dana dobrodošlice studentima je predstavljen UNSA, grad Sarajevo, te su im pružene akademske i praktične informacije koje će im koristiti za brže i bolje snalaženje u našem gradu. U saradnji sa studentskom asocijacijom Erasmus Student Network gostujućim studentima je omogućena integracija sa lokalnim studentima kako bi im se olakšao boravak i kako bi dobili sve  informacija o životu u Sarajevu. UNSA je bio domaćin 119 nastavnom i nenastavnom osoblju sa inostranih institucija u prvoj polovini 2022. godine. Od toga, 25 nastavnog osoblja je došlo u svrhu održavanja predavanja na UNSA, dok je 94 došlo u svrhu obuke (training). Od ukupnog broja za training, 64 je učestvovalo na Sedmoj međunarodnoj sedmici obuke osoblja održanoj od 16. do 20. maja 2022. godine.

 

Sedma međunarodna sedmica obuke osoblja (staff week)

 

Na Univerzitetu u Sarajevu je od 16. do 20. maja 2022. godine održana Sedma međunarodna sedmica obuke za inostrano nastavno i nenastavno osoblje u periodu, u organizaciji Službe za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu. Riječ je o petodnevnom međunarodnom događaju koji je uključivao seminare, radionice, prezentacije ali i aktivno učešće međunarodnih partnera u predstavljanju svojih institucija, studijskih ponuda, kao i rada na implementaciji Erasmus+ programa. Ovu sedmicu ujedno su pratile društvene i kulturne aktivnosti. Održana Sedmica obuke osoblja bila je prilika i za predstavljanje i umrežavanje partnera, akademika, studenata i službenika ureda za međunarodnu saradnju, ali i prilika za promociju Sarajeva i Bosne i Hercegovine i predstavljanje Univerziteta u Sarajevu kao ozbiljnog i potencijalnog partnera za mnoge međunarodne projekte. Tim povodom, Rektorat Univerziteta u Sarajevu bio je domaćin predstavnicima 27 visokoobrazovnih institucija koji dolaze iz cijele Evrope.  

Međunarodna učešća

U saradnji sa profesorom Massimom Maria Canevom, direktorom Rome International Seminara i predsjednikom Evropske asocijacije za međunarodne studije (European Association of International Studies – AESI), UNSA već dugi niz godina učestvuje u  posebnom obliku obrazovanja za izgradnju mira. Prorektorica za međunarodnu saradnju UNSA prof. dr. Enita Nakaš i viši asistent Mirza Hebib s Pravnog fakulteta UNSA sudjelovali su na Rome International Seminaru održanom u gradu San Martino al Cimino i Rimu, od 13. do 21. maja 2022. godine, a u okviru programa međuuniverzitetske saradnje za promociju mira i kulture dijaloga, organiziranog od strane Univerziteta Roma Tre, AESI Europa i drugih. Program je realiziran uz podršku Italijanske agencije za razvojnu saradnju. Dugogodišnje iskustvo prof. dr. Massima Maria Caneve, rezultiralo je organizacijom internacionalnih studijskih programa i seminara. Program se razvio kroz promociju međuuniverzitetske saradnje za mir između Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta u Beogradu neposredno nakon potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, a danas u okviru istog participiraju predstavnici Ujedinjenih nacija, te predstavnici univerziteta s područja Bliskog istoka. Analizirajući značaj međuuniverzitetske saradnje za razvoj kulture dijaloga i promocije mira sudionici seminara prisustvovali su generalnoj audijenciji kod pape Franje i razgovoru s generalnim sekretarom Svete Stolice o njihovoj ulozi u promociji mira i kulture dijaloga.

UNSA je učestvovao i na 13. danima Bosanskohercegovačke-američke akademije umjetnosti i nauka (BHAAAS). Dani BHAAAS-a su najposjećenija naučna konferencija u regiji koja je ugostila više od hiljadu učesnika, uključujući stotine predavača iz 26 zemalja koji su predavali na 33 simpozijuma i to sve na četiri lokacije.

Učešće u projektima

U cilju nastavka prepoznatljivosti našeg univerziteta na evropskoj ali i međunarodnoj sceni, Služba je pripremila projektne prijave za članstva u nekoliko međunarodnih mreža u okviru Javnog konkursa za finansiranje/sufinansiranje naučnoistraživačkih i istraživačko-razvojnih projekata u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2022. godini (IUC Dubrovnik, UNICA, Uniadrion, AUF, Sgroup, EUA, DRC, AARC). Pored članarina, pripremljene su i projektne prijave za sufinansiranje dešavanja Sedme međunarodne sedmice  obuke osoblja i 12. međunarodnog Sajma stipendija.

 

Nakon pauze uzrokovane pandemijom Covid19 u 2020. godini, Izvršna agencija (EACEA) je otvorila novi poziv za dostavljanje projektnih prijava finansiranih iz EU fondova (Erasmus+). Prvi poziv u okviru Erasmus+ programa sa novim finansijskim budžetom za period 2021-2027 objavljen je u novembru 2021. godine sa rokom za dostavljanje prijava u februaru 2022. godine. Kao i svake godine, Služba za međunarodnu saradnju je još početkom akademske 2021/2022. godine pripremila online vodič o Informacija o dostupnim programima saradnju za 2022. godinu za Univerzitet u Sarajevu i instrukcije za prijavu koja sadrži podatke o Erasmus+ programu, rokovima i načinu prijave za pojedine ključne aktivnosti, te je izrađen popratni materijal kako bi se olakšala komunikacija sa Rektoratom radi dostavljanja potpisane i pečatom ovjerene dokumentacije u toku prijave.

Na ovogodišnjem konkursu za dostavljanje projektnih prijedloga kroz međunarodni obrazovni program Erasmus+, objavljen od strane Izvršne agencije za audiovizuelne komunikacije, kulturu i obrazovanje iz Brisela, organizacione i podorganizacione jedinice našeg univerziteta inicirale su učešće u ukupno 104 projektnom prijedlogu, od čega 24 projektna prijedloga za akciju Erasmus+  izgradnja kapaciteta (2 koordinatorska i 22 partnerska), 7 projektna prijedloga za akciju saradnička partnerstva, 65 projektnih prijedloga za mobilnost, Jean Monnet 1 projektni prijedlog te akcija virtualna razmjena u regiji zapadnog Balkana 2 projektna prijedloga, kao i pet zahtjeva za učešće u CEEPUS mrežama.